Fərid Əlizadə · Avtomobil ·
Yapon avtomobil istehsalçısı Suzuki, İndoneziya bazarının bu sürətlə inkişaf edən seqmentində Çin avtomobil istehsalçılarının üstünlüyünə meydan oxumaq niyyətindədir. Şirkət, İndoneziyada ilk batareyalı elektrikli avtomobili olan eVitara kompakt SUV-unu təqdim etdi.
Redaksiya məlumat verir ki, beş nəfərlik eVitara, şirkətin əsas hissəsinə sahib olduğu Hindistan filialı Maruti Suzuki-dən yığılıb. Model, bu ayın əvvəlində İndoneziya Beynəlxalq Avtomobil Sərgisində təqdim edilib. Avtomobil, 61 kilovat-saatlıq litium dəmir fosfat (LFP) batareyası ilə təchiz olunub və 128 kilovat güc və 193 Nm fırlanma anı verən ön oxlu elektrik mühərriki ilə işləyir. DC sürətli şarj sistemi ilə 15%-dən 80%-ə 50 dəqiqə ərzində şarj edilə bilər.
eVitara, 10 düymlük rəqəmsal cihaz paneli və simsiz Apple CarPlay və Android Auto ilə uyğun 10 düymlük sensorlu əyləncə sisteminə malikdir. O, həmçinin, aşağıdakıları əhatə edən qabaqcıl sürücü yardım sistemləri (ADAS) ilə təchiz olunub: * Adaptiv Kruiz Kontrolu * Zolaqda Saxlama Yardımı * Kor Nöqtə Nəzarəti * Arxa Tərəf Hərəkət Xəbərdarlığı * 360 dərəcə kamera sistemi * Təpədə Saxlama Nəzarəti
Avtomobilin qiyməti 755 milyon İDR (44,690 ABŞ dolları) -dan başlayır. eVitara, həmçinin Hindistanda da satışa çıxarılıb və bu, Suzukinin ölkədə satışa çıxardığı ilk BEV modelidir. Suzuki, keçən il təxminən 2.25 milyon ədəd istehsal edən Hindistanın ən böyük avtomobil istehsalçısıdır. Şirkət, artıq Hindistanın 1100-dən çox şəhərində 2000-dən çox Maruti Suzuki eksklüziv şarj nöqtəsinin quraşdırıldığını və bu rəqəmi 2030-cu ilə qədər 100.000-ə çatdırmağı planlaşdırdığını bildirib. eVitara, 2025-ci ilin avqust ayında Qucaratdakı Maruti Suzuki-nin Hansalpur zavodunda istehsala başlayıb. Model artıq Avropa və Yaponiyada mövcuddur və şirkət dünya üzrə 100-dən çox bazara çıxmağı planlaşdırır.

Suzuki представила свою первую модель с электродвигателем (BEV) в Индонезии
Японский автопроизводитель Suzuki намерен бросить вызов доминированию китайских автопроизводителей в этом быстрорастущем сегменте индонезийского рынка. Компания представила свой первый электромобиль на батарейках в Индонезии — компактный внедорожник eVitara.
По данным Redaksiya, пятиместный eVitara собран на индийском филиале Maruti Suzuki, в котором компания имеет основную долю. Модель была представлена на Международной автомобильной выставке в Индонезии в начале этого месяца. Автомобиль оснащен литий-железо-фосфатной (LFP) батареей емкостью 61 киловатт-час и питается от электродвигателя на передней оси мощностью 128 киловатт и крутящим моментом 193 Нм. С помощью системы быстрой зарядки постоянным током он может заряжаться от 15% до 80% за 50 минут.
eVitara оснащен 10-дюймовой цифровой приборной панелью и 10-дюймовой сенсорной информационно-развлекательной системой с поддержкой беспроводных Apple CarPlay и Android Auto. Он также оснащен передовыми системами помощи водителю (ADAS), включая: * Адаптивный круиз-контроль * Система удержания в полосе движения * Контроль слепых зон * Предупреждение о перекрестном движении сзади * Система камер кругового обзора * Система помощи при старте на подъеме
Стоимость автомобиля начинается от 755 миллионов индонезийских рупий (44 690 долларов США). eVitara также поступил в продажу в Индии, став первой моделью BEV, выпущенной Suzuki в стране. Suzuki является крупнейшим автопроизводителем Индии, выпустив в прошлом году около 2,25 миллиона единиц. Компания сообщила, что уже установила более 2000 эксклюзивных зарядных станций Maruti Suzuki в более чем 1100 городах Индии и планирует увеличить это число до 100 000 к 2030 году. Производство eVitara началось в августе 2025 года на заводе Maruti Suzuki в Хансалпуре, Гуджарат. Модель уже доступна в Европе и Японии, и компания планирует выйти на более чем 100 рынков по всему миру.