“Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi” və “Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi” publik hüquqi şəxsləri yenidən təşkil ediləcək.
Redaksiya xəbər verir ki, bununla bağlı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, “Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi” publik hüquqi şəxs “Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi” publik hüquqi şəxsin ona qoşulması yolu ilə, “Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi” publik hüquqi şəxs Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin ona qoşulması yolu ilə “Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili və Multikulturalizm Mərkəzi” publik hüquqi şəxs qismində yenidən təşkil ediləcək.
Müəyyən edilib ki, “Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi” publik hüquqi şəxs (bundan sonra – Agentlik) medianın inkişafının dəstəklənməsi, media sahəsində mütəxəssislər hazırlanması və onların əlavə təhsilinin təşkili, audiovizual, çap, onlayn media subyektlərinin və informasiya agentliklərinin, habelə jurnalistlərin və digər media işçilərinin fəaliyyətinin, eləcə də media sahəsində yeni informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının və innovasiyaların tətbiqinin stimullaşdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərən, habelə ictimai münasibətlərin inkişaf dinamikasını sistemli təhlil edən, bu sahədə mövcud tendensiyaları müəyyənləşdirən və dəyişiklikləri proqnozlaşdıran, həmin dəyişikliklərin cəmiyyətə mümkün təsirlərini araşdıran, müasir informasiya texnologiyaları və elmi yanaşmalar tətbiq edilməklə ictimai fikrin öyrənilməsini və sosial tədqiqatlar aparılmasını təmin edən, həyata keçirdiyi elmi-analitik təhlilin nəticələrini dövlət orqanlarına (qurumlarına) təqdim edən publik hüquqi şəxsdir.
“Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili və Multikulturalizm Mərkəzi” publik hüquqi şəxs (bundan sonra – Mərkəz) dünyada və regionda baş verən proseslərin təhlili, beynəlxalq münasibətlər və təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı fundamental araşdırmalar aparılması, bu məsələlərə dair ölkəmizin mövqeyinin beynəlxalq ictimai, siyasi və akademik dairələrə çatdırılması, Azərbaycan dövlət orqanlarının (qurumlarının) elmi-təhlili materiallarla təmin edilməsi sahəsində fəaliyyət göstərən, habelə azərbaycançılıq məfkurəsinə uyğun olaraq tolerantlığın və mədəni, dini, linqvistik müxtəlifliyin qorunmasını təmin edən, Azərbaycanı dünyada multikulturalizm mərkəzi kimi tanıdan və mövcud multikultural modelləri tədqiq və təşviq edən publik hüquqi şəxsdir.
Həmçinin “Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi” publik hüquqi şəxsin və Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin hüquqları və öhdəlikləri, habelə əmlakı müvafiq olaraq Agentliyə və Mərkəzə keçir.
Nazirlər Kabineti bu Fərmanın 1-ci və 2-ci hissələri nəzərə alınmaqla, normativ hüquqi aktların təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini üç ay müddətində və Agentliyin və Mərkəzin yeni nizamnaməsinin layihəsini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Prezidentinə təqdim etməli, bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etməlidir.
Agentlik və Mərkəz İqtisadiyyat Nazirliyi ilə birlikdə Agentliyin və Mərkəzin yenidən təşkilinin dövlət qeydiyyatı ilə bağlı zəruri tədbirləri həyata keçirməli, bu Fərmandan irəli gələn digər məsələlərin həlli üçün zəruri tədbirlər görməlidirlər.
Maliyyə Nazirliyi “Dövlət maliyyəsinin səmərəli idarə edilməsinin təşkili ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 25 avqust tarixli 489 nömrəli Fərmanının 3.7-ci bəndinə uyğun olaraq, Agentliyin və Mərkəzin strukturunun, ştat vahidlərinin və əməkhaqqı sisteminin maliyyə ekspertizasını həyata keçirsin və onların optimallaşdırılması üçün tədbirlər görməlidir.

STM MEDIA объединяется
Публично-правовые образования «Агентство по развитию медиа Азербайджанской Республики» и «Центр анализа международных отношений» будут реорганизованы.
Редакция сообщает, что в связи с этим Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал Указ.
Согласно Указу, публично-правовое образование «Агентство по развитию медиа Азербайджанской Республики» путем присоединения к нему публично-правового образования «Центр социальных исследований», а публично-правовое образование «Центр анализа международных отношений» путем присоединения к нему Бакинского международного центра мультикультурализма, будут реорганизованы в публично-правовое образование «Центр анализа международных отношений и мультикультурализма».
Установлено, что публично-правовое образование «Агентство по развитию медиа Азербайджанской Республики» (далее – Агентство) является публично-правовым образованием, осуществляющим деятельность по поддержке развития медиа, подготовке и повышению квалификации специалистов в сфере медиа, стимулированию деятельности аудиовизуальных, печатных, онлайн-медиа и информационных агентств, а также журналистов и других работников СМИ, применению новых информационно-коммуникационных технологий и инноваций в сфере медиа, а также систематически анализирующему динамику развития общественных отношений, определяющему существующие тенденции в этой сфере и прогнозирующему изменения, исследующему возможное влияние этих изменений на общество, обеспечивающему изучение общественного мнения и проведение социальных исследований с применением современных информационных технологий и научных подходов, представляющему результаты проведенного научно-аналитического анализа государственным органам (структурам).
Публично-правовое образование «Центр анализа международных отношений и мультикультурализма» (далее – Центр) является публично-правовым образованием, осуществляющим деятельность в области анализа процессов, происходящих в мире и регионе, проведения фундаментальных исследований по вопросам международных отношений и безопасности, доведения позиции нашей страны по этим вопросам до международных общественных, политических и академических кругов, обеспечения государственных органов (структур) Азербайджана научно-аналитическими материалами, а также обеспечения сохранения толерантности и культурного, религиозного, языкового разнообразия в соответствии с идеологией азербайджанства, позиционирования Азербайджана в мире как центра мультикультурализма, а также исследования и продвижения существующих моделей мультикультурализма.
Кроме того, права и обязанности, а также имущество публично-правового образования «Центр социальных исследований» и Бакинского международного центра мультикультурализма переходят соответственно к Агентству и Центру.
Кабинет Министров, учитывая пункты 1 и 2 настоящего Указа, должен в трехмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджана предложения по совершенствованию нормативных правовых актов, а в двухмесячный срок – проект нового устава Агентства и Центра, а также решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Указа.
Агентство и Центр совместно с Министерством экономики должны осуществить необходимые меры по государственной регистрации реорганизации Агентства и Центра, а также предпринять необходимые меры для решения других вопросов, вытекающих из настоящего Указа.
Министерство финансов в соответствии с пунктом 3.7 Указа Президента Азербайджанской Республики № 489 от 25 августа 2025 года «О дополнительных мерах по организации эффективного управления государственными финансами» должно провести финансовую экспертизу структуры, штатных единиц и системы оплаты труда Агентства и Центра, а также принять меры по их оптимизации.