Saks: İran müharibəsi humanitar fəlakətə yol aça bilər
David Saks, Ağ Evin süni intellekt və kriptovalyuta üzrə məmuru, İrandakı müharibənin davam etməsinin fəlakətli nəticələrə səbəb ola biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib. O, "All In" podkastında "çıxış yolunu tapmağa çalışmalıyıq" deyə bildirib. Sacks, İranın Yaxın Şərqdəki neft və qaz infrastrukturunu dağıda biləcəyi, lakin daha dəhətlisi, regionun əksər hissəsinə su təmin edən desalinasiya qurğularını hədəfə ala biləcəyi və bunun daha böyük humanitar böhrana yol aça biləcəyi barədə narahatlığını ifadə edib.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Saks heç vaxt humanitar səyləri öz ictimai simasının əsasını etməyib. Lakin onun müdaxilə əleyhinə olan mövqeyi yaxşı sənədləşdirilib.
Saks-ın bu mövqeyi, onun şəxsi maraqları ilə də əlaqəli ola bilər. Belə ki, İranla müharibənin davam etməsi, xüsusilə də Yaxın Şərqdəki enerji resurslarının tədarükünə təsir göstərərək, onun maliyyə vəziyyətinə mənfi təsir edə bilər. Bu səbəbdən, o, müharibənin dayandırılması üçün diplomatik həll yollarının axtarılmasını təklif edir.

Дэвид Сакс, чиновник Белого дома по вопросам искусственного интеллекта и криптовалют, предупредил о катастрофических последствиях продолжения войны в Иране. Он заявил в подкасте "All In", что "мы должны попытаться найти выход". Сакс выразил обеспокоенность тем, что Иран может разрушить нефтегазовую инфраструктуру на Ближнем Востоке, но что еще более ужасно, может нацелиться на опреснительные установки, которые обеспечивают водой большую часть региона, что может привести к более масштабному гуманитарному кризису.
Redaksiya, ссылаясь на источник, сообщает, что Сакс никогда не ставил гуманитарные усилия во главу угла своего публичного имиджа. Однако его позиция против вмешательства хорошо задокументирована.
Эта позиция Сакса может быть связана и с его личными интересами. Продолжение войны с Ираном, особенно влияя на поставки энергетических ресурсов на Ближнем Востоке, может негативно сказаться на его финансовом положении. По этой причине он предлагает искать дипломатические решения для прекращения войны.