2025-ci ildə Google Play Store platformasında zərərli proqramların yerləşdirilməsinə cəhd göstərən 80 mindən çox developer hesabı qadağan edilib. Bu barədə şirkətin son illik Android ekosistemi təhlükəsizlik hesabatında məlumat verilib. Bu rəqəm, 2024-cü ildə 158 min və 2023-cü ildə 333 min hesabın qadağan olunması ilə müqayisədə əhəmiyyətli bir azalmanı göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, Google bu azalmanı təkmilləşdirilmiş təhlükəsizlik və təsdiqləmə tələblərinin çəkindirici təsirinə bağlayır. Bu tədbirlər qeyri-qanuni fəaliyyətlə məşğul olan şəxslərin ekosistemə daxil olmasını çətinləşdirib. Google-un 2025-ci il tətbiq etdiyi qüvvəyəminə tədbirlərinin əsas nəticələri aşağıdakılardır:
Bloklanmış Tətbiq Təqdimatları: 1,75 milyondan çox siyasət pozuntusuna yol verən tətbiqin dərc edilməsi qarşısı alınıb. Bu rəqəm 2024-cü ildə 2,36 milyon olub.
Süni İntellekt (Sİ) ilə İdarə Olunan Təhlillər: İnsan komandalarının mürəkkəb zərərli nümunələri daha səmərəli müəyyən etməsinə kömək etmək üçün təhlil prosesinə generativ süni intellekt modelləri inteqrasiya edilib.
Məlumat Məxfiliyinin Qorunması: 255 mindən çox tətbiqin həssas istifadəçi məlumatlarına həddindən artıq və ya lazımsız daxil olmasının qarşısı alınıb.
Xarici Təhdidlərin Aşkarlaması: Google Play Protect rəsmi Play Store xaricində 27 milyondan çox zərərli tətbiqi aşkar edib.
Spamın Aradan Qaldırılması: Təxminən 160 milyon spam reytinqi və rəylər bloklanıb, tətbiq ballarını təhrif edən koordinasiyalı "review-bombing" kampaniyalarının qarşısı alınıb.
Bundan əlavə, Google yeni zəng zamanı fırıldaqçılıq qorunması funksiyasını tətbiq edib. Bu funksiya istifadəçilərin telefon zəngləri zamanı Play Protect-i söndürməsini maneə törədir və fırıldaqçılar tərəfindən istifadə edilən sosial mühəndislik taktikalarını pozur.

Глобальная безопасность: предотвращено появление тысяч вредоносных приложений
В 2025 году более 80 тысяч аккаунтов разработчиков, пытавшихся разместить вредоносные программы на платформе Google Play Store, были заблокированы. Об этом сообщается в последнем ежегодном отчете компании о безопасности экосистемы Android. Эта цифра показывает значительное снижение по сравнению с 158 тысячами заблокированных аккаунтов в 2024 году и 333 тысячами в 2023 году.
Редакция сообщает, что Google связывает это снижение с сдерживающим эффектом улучшенных требований к безопасности и проверке. Эти меры затруднили доступ к экосистеме для лиц, занимающихся незаконной деятельностью. Основные результаты мер, введенных Google в 2025 году, следующие:
Заблокированные заявки на приложения: Предотвращено размещение 1,75 миллиона приложений, нарушающих правила. В 2024 году этот показатель составил 2,36 миллиона.
Анализ с использованием искусственного интеллекта (ИИ): Для помощи командам людей в более эффективном выявлении сложных вредоносных образцов в процесс анализа были интегрированы генеративные модели искусственного интеллекта.
Защита конфиденциальности данных: Предотвращен чрезмерный или необоснованный доступ более чем 255 тысяч приложений к конфиденциальным данным пользователей.
Обнаружение внешних угроз: Google Play Protect обнаружил более 27 миллионов вредоносных приложений за пределами официального Play Store.
Устранение спама: Заблокировано около 160 миллионов спам-рейтингов и отзывов, предотвращены скоординированные кампании «review-bombing», искажающие оценки приложений.
Кроме того, Google внедрил новую функцию защиты от мошенничества во время звонков. Эта функция предотвращает отключение Play Protect во время телефонных звонков пользователей и нарушает тактики социальной инженерии, используемые мошенниками.