NATO kəşfiyyat məqsədli yeni bioelektronik böcəkləri arsenalına daxil edib. Bu innovativ texnologiya hərbi əməliyyatlarda mühüm rol oynamaq potensialına malikdir.
Redaksiya məlumat verir ki, bu texnologiya Almaniyada fəaliyyət göstərən bir startap tərəfindən yaradılıb. Yaradılan bioelektronik həşəratlar sensorlar, təhlükəsiz rabitə sistemləri və süni intellektlə təchiz olunub. Onlar gizli kəşfiyyat əməliyyatları üçün sürü şəklində fəaliyyət göstərmək qabiliyyətinə malikdirlər. Bu layihənin inkişaf dəyəri təxminən 13 milyon avro təşkil edir.
Bu cür böcəklərin istifadəsi hərbi kəşfiyyat sahəsində yeni imkanlar açır. Onlar çətin ərazilərdə və düşmən xətlərinin arxasında məlumat toplamaq üçün effektiv vasitə ola bilərlər. Bu inkişaf gələcək müharibələrin xarakterini dəyişdirə biləcək potensial texnoloji yeniliklərdən biri hesab edilir.

НАТО приобрело биоэлектронных жуков-разведчиков в качестве оружия
НАТО включило в свой арсенал новые биоэлектронные жуки-разведчики. Эта инновационная технология обладает потенциалом играть важную роль в военных операциях.
Редакция сообщает, что эта технология была разработана стартапом, действующим в Германии. Созданные биоэлектронные жуки оснащены датчиками, системами безопасной связи и искусственным интеллектом. Они способны действовать в виде роя для проведения скрытых разведывательных операций. Стоимость разработки этого проекта составляет примерно 13 миллионов евро.
Использование таких жуков открывает новые возможности в области военной разведки. Они могут стать эффективным средством для сбора информации в труднодоступных районах и за линией фронта противника. Это развитие считается одной из потенциальных технологических инноваций, способных изменить характер будущих войн.