9 dekabr 2025-ci il tarixindən etibarən həbsdə saxlanılan futbolçu Mert Hakan Yandaş ilk dəfə hakim qarşısına çıxıb. Məhkəmə iclası çərçivəsində Yandaşın prosesdə iştirakı təmin edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, duruşmanı izləmək üçün Fenerbahçe prezidenti Saadettin Saran, sələfi Ali Koç və klub rəhbərliyi ilə yanaşı çox sayda futbolçu dəstək məqsədilə məhkəmənin keçirildiyi binada olub. Müdafiə çıxışını edən Mert Hakan Yandaş ittihamları qəbul etməyərək “Bahis oynamadım kimseye de oynatmadım” deyib. Digər təqsirləndirilən şəxs Ersen Dikmen isə kupon oynayarkən heç bir halda Mert Hakan Yandaşdan məlumat almadığını bildirib.
Məhkəmə Mert Hakan Yandaşın azadlığa buraxılması barədə qərar qəbul edib və bununla əlaqədar duruşmanı ertələyib. İttiham aktında Yandaş ilə Ersen Dikmen arasında sıx pul dövriyyəsinin olduğu və Dikmenin həmin pulu mərcə yatırdığı iddia olunub. Həmçinin Yandaşın 17 ilə qədər həbs cəzasına məhkum edilməsi tələb edilib.

Мерт Хакан Яндаш впервые предстал перед судом
Футболист Мерт Хакан Яндаш, находящийся под арестом с 9 декабря 2025 года, впервые предстал перед судом. В рамках судебного заседания было обеспечено участие Яндаша в процессе.
Redaksiya сообщает, что для наблюдения за слушанием в здании суда присутствовали президент «Фенербахче» Сааддеттин Саран, его предшественник Али Коч, руководство клуба, а также множество футболистов в знак поддержки. Выступая в свою защиту, Мерт Хакан Яндаш не принял обвинения, заявив: «Я не делал ставки и никому не позволял их делать». Другой обвиняемый, Эрсен Дикмен, заявил, что ни при каких обстоятельствах не получал информации от Мерта Хакана Яндаша при игре на купонах.
Суд принял решение об освобождении Мерта Хакана Яндаша и отложил слушание по этому поводу. В обвинительном акте утверждалось, что между Яндашем и Эрсеном Дикменом существовал интенсивный денежный оборот, и Дикмен использовал эти деньги для ставок. Также было запрошено приговорить Яндаша к лишению свободы на срок до 17 лет.