İsrail Baş Qərargah rəisi: Ordunun durumu iflic vəziyyətdədir
İsrail Baş Qərargah rəisi Eyal Zamir, uzadılmış münaqişə səbəbindən İsrail Müdafiə Ordusunun (İMO) çətin vəziyyətə yaxınlaşdığı barədə xəbərdarlıq edib. Bu barədə kabinet iclasının sızdırılmış qeydlərində bildirilir.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Zamir nazirlərə müraciət edərək "on qırmızı bayraq qaldırdığını" vurğulayıb. O, həmçinin hərbi mükəlləfiyyət, ehtiyatda olanlar və uzadılmış xidmətə dair yeni qanunların qəbul edilməsinin təcili zəruriliyini qeyd edib.
Baş Qərargah rəisi əlavə edib ki, "ehtiyatda olanlar bu dramatik şəraitdə tab gətirə bilməyəcəklər". O, "qısa müddətdə İMO-nun adi təhlükəsizlik tapşırıqları üçün belə yararlı olmayacağı" barədə xəbərdarlıq edib.

Начальник Генерального штаба Израиля Эяль Замир предупредил, что Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) приближается к критическому состоянию из-за затяжного конфликта. Об этом сообщается в утечке протокола заседания кабинета министров.
Как передает издание со ссылкой на источник, Замир обратился к министрам, подчеркнув, что «поднял десять красных флагов». Он также отметил насущную необходимость принятия новых законов о воинской повинности, резервистах и продлении срока службы.
Начальник Генштаба добавил, что «резервисты не смогут выдержать в этих драматических условиях». Он предупредил, что «в краткосрочной перспективе ЦАХАЛ не будет пригодна даже для обычных задач по обеспечению безопасности».