İranın silahlı qüvvələri ABŞ hərbçilərinin İranın gəçişini bloklamaqda davam etməsi halında, Hörmüz boğazından kənarda dəniz yolları üzərində təsir dairəsini genişləndirməyə cəhd göstərəcəklərini bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, İranın silahlı qüvvələri bu mövqeyini ABŞ hərbi qüvvələrinin İran gəçişinə maneçilik göstərməsi ilə əlaqələndirib və Hörmüz boğazından kənarda dəniz nəqliyyat marşrutlarına təsirin artırılmasını hədəflədiyini bildirib.
Qeyd olunan bəyanata əsasən, İran tərəfi dəniz yolları üzərində təsirin genişləndirilməsi niyyətini ABŞ-nin İranın göndərişlərinə qarşı bloklayıcı addımlarını davam etdirməsi şərti ilə bağlayıb.

Иран расширяет свое влияние за пределами Ормуза в ответ на препятствия США
Вооруженные силы Ирана заявили, что попытаются расширить сферу своего влияния на морских путях за пределами Ормузского пролива, если американские военные продолжат блокировать проход Ирана.
Редакция сообщает, что Вооруженные силы Ирана связали эту позицию с препятствованием американскими вооруженными силами проходу Ирана и заявили, что нацелены на усиление влияния на морские транспортные маршруты за пределами Ормузского пролива.
Согласно указанному заявлению, иранская сторона связала свое намерение расширить влияние на морских путях с условием продолжения США блокирующих действий против иранских поставок.