Müasir avtomobil bazarında hibrid avtomobillər getdikcə daha çox diqqət çəkir. Yanacaq sərfiyyatını azaltmaq və ətraf mühitə təsirini minimuma endirmək istəyən sürücülər üçün bu avtomobillər cəlbedici seçim kimi görünür. Lakin, bəzi ekspertlər hibrid avtomobillərin bəzi modellərinin etibarlılığı və funksionallığı ilə bağlı narahatlıqlarını dilə gətirirlər.
Redaksiya Unian-a istinadən məlumat verir ki, mütəxəssislər tərəfindən aparılan araşdırmalar bəzi hibrid modellərin gözləntiləri doğrultmadığını göstərir. Məsələn, ekspertin sözlərinə görə, "BMW ActiveHybrid 5, brendin ağırlığına baxmayaraq, gözləntiləri doğrultmadı. Daha doğrusu, əvvəlcə yaradıldığı məqsədə xidmət etmir. O, 100 kilometrə 9 litr yanacaq sərf edir ki, bu da hibrid avtomobil üçün qəbuledilməz dərəcədə yüksək göstəricidir." Bu, sanki onun bir vəzifəsi var idi və onu yerinə yetirə bilmədi deməkdir.
NX Automotive Transport-un kontent şöbəsinin rəhbəri Karl Rodriqes jurnalistlərə bildirib ki, Ford F-150 Hybrid də ən etibarlı pikap deyil. O, bu modelin batareya və transmissiya ilə bağlı tez-tez problemlər yaşadığını qeyd edib. Hibrid avtomobillər, daxili yanma mühərrikli (DVM) və elektrik mühərrikli modellərin ən yaxşı xüsusiyyətlərini əldə etmək istəyən insanlar üçün əla seçimdir. Müasir dövrdə bir çox brendlər bu cür avtomobillər istehsal edir, bu da mövcud çeşidi əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirir.
Digər bir mütəxəssis, Hyundai Tucson Hybrid-in kağız üzərində ideal görünməsinə baxmayaraq, müştərilərdən eşitdiyi dəhşətli hekayələri olduğunu bildirib. Bir çoxunun dediyinə görə, funksiyalar və idarəetmə orqanları istifadə üçün sadəcə olaraq rahat deyil. Find by Plate-in avtomobil eksperti və baş direktoru Rut Kalkins jurnalistlərə bildirib ki, Range Rover Evoque PHEV sahiblərinin təxminən 2-də 3-ü krossoverin hibrid sistemi, həmçinin onun kuzovu və mühərriki ilə bağlı şikayət edir.
Bundan əlavə, 50 ildən artıq təcrübəsi olan avtomobil eksperti və mexanik Skotti Kilmer hansı avtomobillərdən uzaq durmağın lazım olduğunu söyləyib. O, bu avtomobillərin etibarlılıq və keyfiyyətlə bağlı bir çox problemi olduğunu bildirib. Rodriqes, BMW ActiveHybrid 5-in kiçik baqajı ilə məyus etdiyini və yüksək qiymətin bu avtomobili yeni almağı planlaşdıran potensial alıcıların bir hissəsini qorxutduğunu qeyd edib.
BMW ActiveHybrid 5 (F10) 2011-ci ildə debüt etdi və çox aşağı yanacaq sərfiyyatına malik lüks sedan kimi nəzərdə tutulmuşdu. Bu, modelin bir çox problemi olmasaydı, cəlbedici bir təklif olardı. Ford F-150 pikapı ABŞ-da ən populyar avtomobillərdən biri olaraq qalır. Sürücülər bu modeli yüksək səviyyədə praktikliyinə və əşyaların daşınması üçün geniş yerə görə qiymətləndirirlər. Kilmer, həmçinin ABŞ istehsalı olan Ford avtomobillərindən də çəkinməyi məsləhət görür. O, Ford-un 2025-ci ildə ABŞ-da avtomobillərinin geri çağırılması sayına görə lider olduğunu xatırlatdı.

In the modern car market, hybrid vehicles are attracting increasing attention. For drivers looking to reduce fuel consumption and minimize environmental impact, these cars appear to be an attractive option. However, some experts are voicing their concerns regarding the reliability and functionality of certain hybrid car models.
Redaksiya, citing Unian, reports that studies conducted by specialists show that some hybrid models do not live up to expectations. For example, according to an expert, "The BMW ActiveHybrid 5, despite the brand's prestige, did not meet expectations. More precisely, it does not serve the purpose for which it was initially created. It consumes 9 liters of fuel per 100 kilometers, which is an unacceptably high figure for a hybrid car." This is akin to saying it had a task and couldn't perform it.
Karl Rodriguez, head of content at NX Automotive Transport, told journalists that the Ford F-150 Hybrid is also not the most reliable pickup. He noted that this model frequently experiences problems with its battery and transmission. Hybrid cars are an excellent choice for people who want to combine the best features of internal combustion engine (ICE) and electric motor models. Many brands are producing such cars in the modern era, significantly expanding the available range.
Another specialist stated that despite the Hyundai Tucson Hybrid appearing ideal on paper, there are terrible stories heard from customers. Many report that the functions and controls are simply not comfortable to use. Ruth Calcins, car expert and CEO of Find by Plate, told journalists that approximately 2 out of 3 Range Rover Evoque PHEV owners complain about the crossover's hybrid system, as well as its body and engine.
Furthermore, Scotty Kilmer, a car expert and mechanic with over 50 years of experience, has advised which cars to avoid. He stated that these cars have many issues related to reliability and quality. Rodriguez noted that the BMW ActiveHybrid 5 disappoints with its small trunk, and its high price deters some potential buyers planning to purchase this car new.
The BMW ActiveHybrid 5 (F10) debuted in 2011 and was intended as a luxury sedan with very low fuel consumption. This would have been an attractive offering if the model didn't have numerous problems. The Ford F-150 pickup remains one of the most popular vehicles in the US. Drivers appreciate this model for its high level of practicality and ample space for carrying goods. Kilmer also advises avoiding Ford cars manufactured in the US. He recalled that Ford was the leader in the number of vehicle recalls in the US in 2025.