Samsung şirkətinin yeni Galaxy S26 seriyasının Qi2 standartını dəstəkləməsinə baxmayaraq, bu cihazlarda maqnit hizalama xüsusiyyətinin olmaması istifadəçilər arasında müzakirələrə səbəb olub. Galaxy S25 seriyası Qi2 Ready xüsusiyyəti ilə təchiz olunduqda, şirkətin yeni modellərində də bu texnologiyanı görmək istəyən çoxlu istifadəçi var idi. Lakin Galaxy S26 seriyası, simsiz şarj sürətlərini artırsa və Qi2 Ready standartını dəstəkləsə də, maqnit hizalama funksiyasına sahib deyil.
Redaksiya məlumat verir ki, bu qərarın səbəbini şirkətin tədqiqat və inkişaf (Ar-Ge) şöbəsinin rəhbəri izah edib. Samsung-un mobil bölməsinin Ar-Ge və əməliyyatlar üzrə direktoru Von-Cun Çoi, maqnit dəstəyinin olmamasının birbaşa cihazın qalınlığı ilə əlaqəli olduğunu bildirib. Çoiyə görə, maqnit əlavə etmək telefonun dizaynında mənfi dəyişikliklərə səbəb olur.
Von-Cun Çoi qeyd edib ki, istifadəçilərin təxminən 80-90 faizi mobil telefonlar üçün qapaqlardan istifadə edir və maqnitli qapaqlar hazırda çox populyardır. O, əlavə edib ki, şirkət cihazın daxilində heç bir güzəştə getmədiyindən əmin olmaq üçün hələ də geniş tədqiqatlar aparır və bu texnologiyanı uğurla reallaşdıra bildikdə inteqrasiya edəcəklər. Nəticə olaraq, şirkət maqnit halqalarını birbaşa telefonlara yerləşdirmək əvəzinə, rəsmi qapaqlara inteqrasiya etmək qərarına gəlib.
Samsung, Galaxy S26+ və ya Galaxy S26 Ultra modellərinə daha böyük batareyalar əlavə etməsə də, dizaynda müəyyən təkmilləşdirmələr həyata keçirib. Galaxy S26 Ultra, 7,9 mm qalınlığı ilə şirkətin indiyə qədər istehsal etdiyi ən nazik Ultra modeli olub. Həmçinin, 214 qram çəkisi ilə Galaxy S25 Ultra-dan 4 qram daha yüngüldür. Lakin bu, Qi2 maqnitlərinin çıxarılmasını tamamilə əsaslandırırmı, bu barədə dəqiq əminlik yoxdur. İstifadəçilərin bu yanaşmaya tam razı olmadığı və nazik dizayndan güzəştə gedərək daha böyük batareya və maqnit dəstəyi təklif olunmasını istədikləri məlumdur.

Несмотря на поддержку нового поколения Galaxy S26 стандарту Qi2, отсутствие функции магнитной выравнивания в этих устройствах вызвало обсуждения среди пользователей. Когда серия Galaxy S25 была оснащена функцией Qi2 Ready, многие пользователи хотели видеть эту технологию и в новых моделях компании. Однако серия Galaxy S26, хотя и увеличивает скорость беспроводной зарядки и поддерживает стандарт Qi2 Ready, не имеет функции магнитной выравнивания.
Redaksiya сообщает, что причину этого решения объяснил руководитель отдела исследований и разработок компании. Вон-Джун Чой, директор по исследованиям и разработкам и операциям мобильного подразделения Samsung, заявил, что отсутствие магнитной поддержки напрямую связано с толщиной устройства. По словам Чоя, добавление магнита приводит к негативным изменениям в дизайне телефона.
Вон-Джун Чой отметил, что примерно 80-90 процентов пользователей используют чехлы для мобильных телефонов, и магнитные чехлы в настоящее время очень популярны. Он добавил, что компания проводит обширные исследования, чтобы убедиться в отсутствии компромиссов внутри устройства, и интегрирует эту технологию, когда сможет успешно ее реализовать. В результате компания решила интегрировать магнитные кольца в официальные чехлы, а не напрямую в телефоны.
Samsung внесла определенные улучшения в дизайн, хотя и не добавила более крупные батареи в модели Galaxy S26+ или Galaxy S26 Ultra. Galaxy S26 Ultra стал самой тонкой моделью Ultra, когда-либо произведенной компанией, при толщине 7,9 мм. Также, весом 214 грамм, он на 4 грамма легче Galaxy S25 Ultra. Однако нет полной уверенности в том, оправдывает ли это полное удаление магнитов Qi2. Известно, что пользователи не полностью удовлетворены таким подходом и хотят, чтобы им предлагали более крупные батареи и магнитную поддержку, идя на компромисс с тонким дизайном.