Samsung şirkətinin yeni Galaxy S26 seriyasının Qi2 standartını dəstəkləməsinə baxmayaraq, bu cihazlarda maqnit hizalama xüsusiyyətinin olmaması istifadəçilər arasında müzakirələrə səbəb olub. Galaxy S25 seriyası Qi2 Ready xüsusiyyəti ilə təchiz olunduqda, şirkətin yeni modellərində də bu texnologiyanı görmək istəyən çoxlu istifadəçi var idi. Lakin Galaxy S26 seriyası, simsiz şarj sürətlərini artırsa və Qi2 Ready standartını dəstəkləsə də, maqnit hizalama funksiyasına sahib deyil.
Redaksiya məlumat verir ki, bu qərarın səbəbini şirkətin tədqiqat və inkişaf (Ar-Ge) şöbəsinin rəhbəri izah edib. Samsung-un mobil bölməsinin Ar-Ge və əməliyyatlar üzrə direktoru Von-Cun Çoi, maqnit dəstəyinin olmamasının birbaşa cihazın qalınlığı ilə əlaqəli olduğunu bildirib. Çoiyə görə, maqnit əlavə etmək telefonun dizaynında mənfi dəyişikliklərə səbəb olur.
Von-Cun Çoi qeyd edib ki, istifadəçilərin təxminən 80-90 faizi mobil telefonlar üçün qapaqlardan istifadə edir və maqnitli qapaqlar hazırda çox populyardır. O, əlavə edib ki, şirkət cihazın daxilində heç bir güzəştə getmədiyindən əmin olmaq üçün hələ də geniş tədqiqatlar aparır və bu texnologiyanı uğurla reallaşdıra bildikdə inteqrasiya edəcəklər. Nəticə olaraq, şirkət maqnit halqalarını birbaşa telefonlara yerləşdirmək əvəzinə, rəsmi qapaqlara inteqrasiya etmək qərarına gəlib.
Samsung, Galaxy S26+ və ya Galaxy S26 Ultra modellərinə daha böyük batareyalar əlavə etməsə də, dizaynda müəyyən təkmilləşdirmələr həyata keçirib. Galaxy S26 Ultra, 7,9 mm qalınlığı ilə şirkətin indiyə qədər istehsal etdiyi ən nazik Ultra modeli olub. Həmçinin, 214 qram çəkisi ilə Galaxy S25 Ultra-dan 4 qram daha yüngüldür. Lakin bu, Qi2 maqnitlərinin çıxarılmasını tamamilə əsaslandırırmı, bu barədə dəqiq əminlik yoxdur. İstifadəçilərin bu yanaşmaya tam razı olmadığı və nazik dizayndan güzəştə gedərək daha böyük batareya və maqnit dəstəyi təklif olunmasını istədikləri məlumdur.

Despite Samsung's new Galaxy S26 series supporting the Qi2 standard, the absence of magnetic alignment on these devices has sparked discussions among users. When the Galaxy S25 series was equipped with Qi2 Ready functionality, many users hoped to see this technology in the company's new models as well. However, the Galaxy S26 series, while increasing wireless charging speeds and supporting the Qi2 Ready standard, does not feature magnetic alignment.
Redaksiya reports that the head of the company's research and development (R&D) department explained the reason for this decision. Won-Jun Choi, Director of R&D and Operations for Samsung's mobile division, stated that the lack of magnetic support is directly related to the device's thickness. According to Choi, adding magnets causes negative changes in the phone's design.
Won-Jun Choi noted that approximately 80-90 percent of users use cases for mobile phones, and magnetic cases are currently very popular. He added that the company is still conducting extensive research to ensure no compromises are made internally on the device, and they will integrate this technology when they can successfully implement it. As a result, the company has decided to integrate magnetic rings into official cases rather than directly into the phones.
Although Samsung has not added larger batteries to the Galaxy S26+ or Galaxy S26 Ultra models, it has made certain design improvements. The Galaxy S26 Ultra, with a thickness of 7.9 mm, has become the thinnest Ultra model the company has ever produced. Additionally, at 214 grams, it is 4 grams lighter than the Galaxy S25 Ultra. However, it is not entirely clear if this fully justifies the removal of Qi2 magnets. It is known that users are not entirely satisfied with this approach and wish for a larger battery and magnetic support, even if it means compromising on a thinner design.