Yanvar ayında Las-Veqasda keçirilən CES sərgisində nümayiş etdirilən yeni Dell XPS 16 noutbuku, xüsusilə 1-120Hz dəyişkən yeniləmə tezliyinə malik displeyi ilə diqqət çəkdi. Bu texnologiya, ekranın yüksək sürətə ehtiyac duymadığı hallarda enerji istehlakını əhəmiyyətli dərəcədə azaldır.
Redaksiya məlumat verir ki, Notebookcheck tərəfindən aparılan testlər zamanı LG Display ekranı və yeni Intel Panther Lake prosessoru ilə təchiz edilmiş Dell XPS 16 modelinin indiyə qədər test edilmiş ən səmərəli noutbuk olduğu müəyyən edilib. İdol vəziyyətində, Core Ultra 325 prosessorlu bu noutbuk cəmi 1.5 vatt enerji sərf edib. Həmçinin, 70 vatt-saatlıq batareya ilə demək olar ki, 27 saat fasiləsiz internetdə gəzintiyə davam gətirib.
Bu nəticələr, Dell-in bəzi modellərində istifadə etdiyi 99.5Wh tutumlu batareyalardan xeyli aşağı olsa da, cihazın enerji səmərəliliyini təsdiqləyir. Bu, istifadəçilərə uzun müddətli işləmə imkanı təqdim edir və mobil istifadə üçün əlverişli həll təklif edir.

Новый ноутбук Dell XPS 16, представленный на выставке CES в Лас-Вегасе в январе, привлек внимание своим дисплеем с переменной частотой обновления от 1 до 120 Гц. Эта технология значительно снижает энергопотребление в случаях, когда высокая скорость экрана не требуется.
Redaksiya сообщает, что тесты, проведенные Notebookcheck, показали, что Dell XPS 16 с дисплеем LG Display и новым процессором Intel Panther Lake является самым энергоэффективным ноутбуком из когда-либо протестированных. В режиме ожидания этот ноутбук с процессором Core Ultra 325 потреблял всего 1,5 Вт. Кроме того, благодаря аккумулятору емкостью 70 Втч он обеспечивал почти 27 часов непрерывного просмотра веб-страниц.
Хотя эти результаты значительно ниже, чем у аккумуляторов емкостью 99,5 Втч, используемых Dell в некоторых других моделях, они подтверждают энергоэффективность устройства. Это предоставляет пользователям возможность длительной работы и предлагает удобное решение для мобильного использования.