Claude süni intellekt modelində ciddi pisləşmə: AMD təsdiqlədi
Claude süni intellekt modelinin işləmə qabiliyyətində nəzərəçarpacaq dərəcədə pisləşmə qeydə alınıb. AMD şirkətinin süni intellekt üzrə baş direktoru yanvar-mart ayları ərzində Claude-un sessiyalarını təhlil edərək xoşagəlməz bir mənzərə ortaya qoyub.
Redaksiya məlumat verir ki, modelin düşünmə qabiliyyəti azalıb. Mülahizələrin orta uzunluğu təxminən 2,200 simvoldan 600 simvola enib ki, bu da qərarların keyfiyyətinə dərhal təsir edir. Eyni zamanda, fevraldan marta qədər API sorğularının sayı demək olar ki, 80 dəfə artıb; daha az təhlil, daha çox cəhd və token sərfiyyatı müşahidə olunur.
Modelin davranışı da dəyişib. Claude daha tez-tez "təslim olur" və ya işə davam edib-etməməyi soruşur; martın 8-dən əvvəl belə hallar müşahidə olunmadığı halda, 17 gün ərzində 173 belə hadisə qeydə alınıb. Həmçinin, düzəliş başına baxışların sayı (modelin dəyişiklik etməzdən əvvəl baxdığı fayl/kod hissələrinin sayı) 6.6-dan 2.0-a düşüb, bu da Claude-un kodu dəyişiklik etməzdən əvvəl daha pis araşdırdığını göstərir.
Bundan əlavə, ziddiyyətlərin sayı artıb və model cavab prosesi zamanı daha tez-tez yenidən öyrənməyə çalışır. İstifadəçilər Claude-un CLAUDE.md kimi məlumatları nəzərə almamağa başladığını qeyd edirlər, çünki konteksti nəzərə almaq üçün kifayət qədər "düşünmə büdcəsi" yoxdur. Maraqlıdır ki, keyfiyyət günün vaxtından asılıdır: ən pis nəticələr axşam saat 17:00-19:00 PST arasında, ən yaxşı nəticələr isə gecə qeydə alınır ki, bu da GPU yüklənməsi ilə birbaşa əlaqəli görünür.
AMD-nin süni intellekt üzrə direktoru Claude Code-un 6,852 sessiyasını təhlil edərək modelin əhəmiyyətli dərəcədə pisləşdiyini aşkar edib. Bu təhlil 234,760 alət çağırışı, 17,871 mülahizə bloku və 3 aylıq qeydləri əhatə edib. Anthropic şirkəti bu nəticələrə cavab verərək, əslində bu qənaətləri təsdiqləyib.

Зафиксировано заметное ухудшение работоспособности модели искусственного интеллекта Claude. Главный директор AMD по искусственному интеллекту, проанализировав сессии Claude за январь-март, представил неприятную картину.
Редакция сообщает, что мыслительные способности модели снизились. Средняя длина рассуждений сократилась примерно с 2200 символов до 600, что немедленно сказывается на качестве решений. В то же время, с февраля по март количество запросов API увеличилось почти в 80 раз; наблюдается меньше анализа, больше попыток и расхода токенов.
Поведение модели также изменилось. Claude чаще "сдаётся" или спрашивает, продолжать ли работу; если до 8 марта таких случаев не наблюдалось, то за 17 дней было зафиксировано 173 подобных инцидента. Кроме того, количество просмотров на одну правку (количество частей файла/кода, которые модель просматривает перед внесением изменений) упало с 6,6 до 2,0, что указывает на то, что Claude хуже исследует код перед внесением изменений.
Кроме того, увеличилось количество противоречий, и модель чаще пытается переобучиться в процессе ответа. Пользователи отмечают, что Claude начал игнорировать информацию, такую как CLAUDE.md, поскольку у него недостаточно "бюджета на размышления" для учёта контекста. Интересно, что качество зависит от времени суток: худшие результаты фиксируются вечером с 17:00 до 19:00 по тихоокеанскому стандартному времени (PST), а лучшие — ночью, что, по-видимому, напрямую связано с загрузкой GPU.
Директор AMD по искусственному интеллекту, проанализировав 6852 сессии Claude Code, обнаружил значительное ухудшение модели. Этот анализ охватил 234 760 вызовов инструментов, 17 871 блок рассуждений и 3 месяца записей. Компания Anthropic, отвечая на эти результаты, фактически подтвердила эти выводы.