Elektrik avtomobilləri bazarında rəqabət getdikcə artır, istehsalçılar yeni modellər təqdim edir və mövcud olanları təkmilləşdirirlər. Bu vəziyyət, potensial alıcılar üçün seçim etməyi çətinləşdirir, çünki hər bir model öz üstünlükləri və xüsusiyyətləri ilə fərqlənir. Bu yazıda, 2025-ci ilin ən yaxşı elektrik avtomobilləri haqqında məlumat verəcəyik.
Redaksiya məlumat verir ki, BGR nəşri 2025-ci ilin ən yaxşı 10 elektrik avtomobilini müəyyən edib. Ekspertlərin fikrincə, bu modellər öz rəqiblərini üstələyir. Bu siyahıda xüsusi yer tutanlardan biri də BMW i4-dür.
BMW i4, 2025-ci ilin ən yaxşı elektrik avtomobili seçilib. Bu model 2021-ci ildən istehsal olunur. Ekspertlər, BMW i4-ün idarəetməsi və asqısının yüksək qiymətləndirildiyini bildiriblər. Onların sözlərinə görə, bu elektrik avtomobili kifayət qədər yüksək səviyyədə komfort təklif edir, eyni zamanda idman xarakterinə malikdir. Yol sınaqlarına əsasən, BMW i4, bir dəfə şarjla 512 km-ə qədər məsafə qət edə bilir. Modelin ən güclü versiyası isə 0-dan 100 km/saat sürətə cəmi 3,6 saniyədə çata bilir.
Elektrik avtomobilləri bazarında qiymət də mühüm amildir. Məsələn, bəzi ölkələrdə Renault Zoe-nin orta qiyməti, istehsal ilindən, vəziyyətindən, komplektasiyasından və yürüşündən asılı olaraq təxminən 5000 ilə 18 000 ABŞ dolları arasında dəyişir. Müqayisə üçün, istifadə edilmiş Tesla Model 3 təxminən 25 000 dollara başa gələcək. Daha əvvəl Daily Express nəşri, ikinci əl bazarda sərfəli qiymətə əldə edilə bilən ucuz elektrik avtomobilini də qeyd etmişdi. Bu, kompakt hetçbek Renault Zoe-dir ki, yenidən satış zamanı ilkin dəyərinin orta hesabla yalnız 30%-ni saxlayır. Ekspertlər, bu modellərə diqqət yetirməyi tövsiyə edirlər.

Competition in the electric car market is steadily increasing, with manufacturers introducing new models and improving existing ones. This situation makes it difficult for potential buyers to choose, as each model stands out with its own advantages and features. In this article, we will provide information about the best electric cars of 2025.
Redaksiya reports that BGR has identified the top 10 electric cars of 2025. According to experts, these models surpass their competitors. One of the models holding a special place on this list is the BMW i4.
The BMW i4 has been selected as the best electric car of 2025. This model has been in production since 2021. Experts have stated that the BMW i4's handling and suspension are highly praised. According to them, this electric car offers a sufficiently high level of comfort while also possessing a sporty character. Based on road tests, the BMW i4 can travel up to 512 km on a single charge. The most powerful version of the model can accelerate from 0 to 100 km/h in just 3.6 seconds.
Price is also an important factor in the electric car market. For example, in some countries, the average price of a Renault Zoe varies approximately between 5,000 and 18,000 US dollars, depending on the year of manufacture, condition, trim level, and mileage. For comparison, a used Tesla Model 3 would cost approximately 25,000 dollars. Previously, the Daily Express also mentioned an affordable electric car that can be obtained at a good price in the used car market. This is the compact hatchback Renault Zoe, which on average retains only 30% of its original value upon resale. Experts recommend paying attention to these models.