Baxçalı: Şimali Kipr Türkiyəyə birləşmək qərarı almalıdır
Milliyyətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) sədri Dövlət Baxçalı Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətində (KKTC) keçirilən prezident seçkilərinə münasibət bildirib. Onun sözlərinə görə, seçki çox az iştirakla baş tutub və bu nəticə Kipr türklərinin iradəsini tam şəkildə əks etdirmir.
Redaksiya xəbər verir ki, Dövlət Baxçalı seçkidə rəsmi olmayan nəticələrə əsasən Tufan Ərhürmanın qalib gəlməsinə baxmayaraq, seçici fəallığının aşağı olmasının nəticələrin legitimliyinə kölgə saldığını qeyd edib. O vurğulayıb ki, “Kipr türklərinin taleyi bu qədər aşağı iştirakla təmsil oluna bilməz.”
Baxçalı əlavə edib ki, KKTC parlamenti təcili şəkildə toplanmalı, seçki nəticələrini və federasiyaya qayıdış ideyasını rədd etməli, həmçinin Türkiyə Cümhuriyyətinə birləşmək barədə qərar qəbul etməlidir.

Председатель Партии националистического движения (MHP) Девлет Бахчели прокомментировал президентские выборы, прошедшие в Турецкой Республике Северного Кипра (ТРСК). По его словам, выборы состоялись при очень низкой явке, и этот результат не в полной мере отражает волю киприотов-турок.
Редакция сообщает, что Девлет Бахчели отметил, что, несмотря на победу Туфана Эрхюрмана на выборах по неофициальным данным, низкая явка избирателей бросает тень на легитимность результатов. Он подчеркнул, что «судьба киприотов-турок не может быть представлена при такой низкой явке».
Бахчели добавил, что парламент ТРСК должен срочно собраться, отклонить результаты выборов и идею возвращения к федерации, а также принять решение о присоединении к Турецкой Республике.