Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətində keçirilən seçkilərdə Tufan Erhürman qalib gələrək prezident seçildi. Erhürman səsvermədən sonra başladığı tədbirlərdə birliyə, institusional sabitliyə və iqtisadi-sosial islahatlara üstünlük verəcəyini bildirdi.
Redaksiya xəbər verir ki, yeni prezident ilk açıqlamasında “Xarici siyasətdəki hər məsələ Türkiyə Cümhuriyyəti ilə məsləhətləşmə içində idarə olunacaq” deyə vurğuladı. O, regional sabitlik, enerji təhlükəsizliyi, ticarət və nəqliyyat əlaqələrinin genişləndirilməsi kimi istiqamətləri prioritet elan etdi.
Erhürman, siyasi dialoqun gücləndirilməsinin, hüquqi dövlət institutlarının möhkəmləndirilməsinin və gənclər üçün rəqabətqabiliyyətli iqtisadi mühitin qurulmasının əsas hədəflər arasında olacağını bildirdi. Yeni mərhələdə dövlət idarəçiliyində şəffaflıq, sosial rifah və beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində addımlar atılacağı qeyd olundu.

На прошедших выборах в Турецкой Республике Северного Кипра Туфан Эрхюрман одержал победу и был избран президентом. Эрхюрман в мероприятиях, начатых после голосования, заявил, что будет отдавать предпочтение единству, институциональной стабильности и экономическим и социальным реформам.
Редакция сообщает, что новый президент в своем первом заявлении подчеркнул: «Каждый вопрос во внешней политике будет решаться в консультации с Турецкой Республикой». Он объявил приоритетными такие направления, как региональная стабильность, энергетическая безопасность, расширение торговых и транспортных связей.
Эрхюрман заявил, что среди основных целей будут укрепление политического диалога, усиление институтов правового государства и создание конкурентоспособной экономической среды для молодежи. Было отмечено, что на новом этапе будут предприняты шаги в направлении прозрачности в государственном управлении, социального благосостояния и расширения международных связей.