Zərifə xanım Əliyeva yüksək elmi fəaliyyəti və misilsiz xidmətləri sayəsində Azərbaycan oftalmologiyasının dünya miqyasında tanınmasına yol açmışdır.
Akademik Zərifə xanım Əliyeva Azərbaycan səhiyyə elminin inkişafında müstəsna xidmətləri ilə seçilən alimlərimizdən biri olmuşdur. Onun tibbin oftalmologiya sahəsinə bəxş etdiyi dəyərli elmi töhfələr nəinki ölkəmizdə, bütün SSRİ məkanında bu sahənin inkişafında xüsusi rol oynamışdır. Öz dəst-xətti, novatorluğu ilə seçilən alim Zərifə Əliyeva yüksək elmi fəaliyyəti və misilsiz xidmətləri sayəsində Azərbaycan oftalmologiyasının dünya miqyasında tanınmasına yol açmışdır. Onun çoxşaxəli elmi-tədqiqat işləri bu gün də yüksək ixtisaslı gənc alim kadrların yetişməsində və oftalmoloq-həkimlərin ixtisaslaşmasında öz töhfəsini verir. Göründüyü kimi Zərifə Əliyeva elmin inkişafına xidmət göstərəcək tələbələrinə yol göstərən əbədi bir mayakdır. Yüksək intellekt sahibi, dəyərli ziyalı, böyük ictimai xadim, ustad həkim, tanınmış alim, akademik Zərifə Əliyevanın zəngin ömür yolunu izlədikcə sözün əsl mənasında göz önündə yüksək mənəvi xüsusiyyətlərin daşıyıcısı, ali insan təcəssümü canlanır. Lakin onun həyat amalını bununla nəhayətləndirmək əlbəttə ki, kifayət etməz.
Zərifə xanımın simasında mükəmməl Azərbaycan xanımının böyük obrazını görür, zərifliklə güclülüyün, fadakarlıqla sədaqətin örnəyinə, qüdrətli ana-qadın xarakterinə şahidlik edirik. Ulu Tanrıdan nəsibləndiyi ömür yoluna örnək yaşamı ilə sahiblənməyi bacardı. Yaradanın xalqımıza seçilmiş olaraq bəxş etdiyi Ümummilli Lider Heydər Əliyevə vəfalı həyat yoldaşı oldu, tutduğu çətin yolda hər zaman onungüclü dayağına, sirdaşı və silahdaşına çevrildi. Bu günə qədər Zərifə xanımın yüksək insani keyfiyyətləri haqqında ən gözəl fikirlər söylənilmiş, ən xoş xatirələr paylaşılmışdır.
Ulu Öndər Heydər Əliyev isə Zərifə xanım ömür yolunu və insani keyfiyyətlərini belə dəyərləndirmişdir: “Azərbaycan xanımının mənəvi dəyərlərini özündə təcəssüm etdirən Zərifə xanım bir qadın, bir həyat yoldaşı, bir ana, bir həkim, bir alim, bir ictimai xadim olaraq elə sağlığında əfsanəviləşməyi bacarıb və daşıdığı bu titulları mərhəmət, şəfqət, humanizm kimi ali hisslərlə bütövləşdirərək əsl insanlıq zirvəsinə yüksəlib”. Zərifə Əliyeva analıq vəzifəsini də heç vaxt unutmadı. Vətən məhəbbəti, vətənpərvərlik duyğuları və ən ali vətəndaşlıq tərbiyəsini mənəvi-dəyərlərlərimizin işığındaana sevgisinin qüdrəti ilə yetişdirdiyi övladına layiqincə ötürməyi bacardı. Bir ananın ən böyük bəxtəvərliyidir övladlarının xeyir əməllər sahibi olması, xalq tərəfindən sevilməsi, millət yolunda yüksək xidmətləri ilə tanınması. Zərifə Əliyeva ən əsası Azərbaycan tarixində onun neçə əsrlik tarixi dönəmini dəyişməyi bacaran və xalqımızın şanını ucaldaraq şərəfləndirən böyük insanın yetişdiricisi olaraq əbədiləşdi.
Dünya şöhrətli oftolmoloq çox sevdiyi Azərbaycanımızın işıqlı sabahlarına bu gün də onların gözü ilə şahidlik etməkdədir. Ulu Öndər Heydər Əliyevdən miras Azərbaycanımızın yüksəlişə doğru addımlarını və möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyevin işıqlı gələcək naminə müstəsna xidmətləri onun ruhunu hər zaman şad edir. Zərifə Əliyeva kimi Azərbaycan eliminin inkişafında xidmətləri, böyük fəaliyyətləri ilə iz qoyan dəyərli ziyalılarımız və alimlərimiz hər zaman yaddaşlarda qalacaq, bu günümüz və gələcək nəsillər üçün örnək olacaqdır.

Мерило азербайджанской женственности - Зарифа ханым Алиева
Зарифа ханым Алиева благодаря своей выдающейся научной деятельности и беспрецедентным заслугам открыла путь к мировому признанию азербайджанской офтальмологии.
Академик Зарифа ханым Алиева была одной из наших ученых, отличившихся исключительными заслугами в развитии азербайджанской медицинской науки. Ее ценный научный вклад в область офтальмологии сыграл особую роль в развитии этой сферы не только в нашей стране, но и на всем пространстве СССР. Ученый Зарифа Алиева, отличавшаяся своим почерком и новаторством, благодаря своей выдающейся научной деятельности и беспрецедентным заслугам открыла путь к мировому признанию азербайджанской офтальмологии. Ее многогранные научно-исследовательские работы и сегодня вносят вклад в подготовку высококвалифицированных молодых научных кадров и специализацию врачей-офтальмологов. Как видно, Зарифа Алиева — это вечный маяк, указывающий путь своим студентам, которые будут служить развитию науки. Прослеживая богатый жизненный путь Зарифы Алиевой — обладательницы высокого интеллекта, ценного интеллигента, великого общественного деятеля, мастера-врача, известного ученого, академика, — перед глазами буквально оживает носительница высоких нравственных качеств, воплощение высшего человека. Однако завершить ее жизненное предназначение этим, конечно, было бы недостаточно.
В лице Зарифы ханым мы видим великий образ совершенной азербайджанской женщины, становимся свидетелями примера изящества и силы, самоотверженности и преданности, характера могучей матери-женщины. Она сумела прожить свою жизнь, дарованную Всевышним, как пример. Она стала верной супругой Общенационального лидера Гейдара Алиева, которого Создатель даровал нашему народу как избранного, и всегда была его сильной опорой, соратником и единомышленником на его трудном пути. До сегодняшнего дня о высоких человеческих качествах Зарифы ханым было сказано много прекрасных слов и поделено множество добрых воспоминаний.
А Общенациональный лидер Гейдар Алиев так оценил жизненный путь и человеческие качества Зарифы ханым: «Зарифа ханым, воплотившая в себе нравственные ценности азербайджанской женщины, как женщина, супруга, мать, врач, ученый, общественный деятель, сумела стать легендой еще при жизни и, объединив эти титулы с такими высшими чувствами, как милосердие, сострадание, гуманизм, поднялась на истинную вершину человечности». Зарифа Алиева никогда не забывала и о материнских обязанностях. Она сумела достойно передать своему ребенку, воспитанному силой материнской любви в свете наших нравственных ценностей, любовь к Родине, патриотические чувства и высшее гражданское воспитание. Величайшее счастье для матери — это когда ее дети совершают добрые дела, любимы народом, известны своими высокими заслугами на благо нации. Зарифа Алиева, самое главное, увековечила себя как воспитательница великого человека, который сумел изменить многовековой исторический период Азербайджана и прославил наш народ.
Всемирно известный офтальмолог и сегодня свидетельствует о светлом будущем нашего любимого Азербайджана их глазами. Шаги нашего Азербайджана к подъему, унаследованные от Общенационального лидера Гейдара Алиева, и исключительные заслуги нашего уважаемого Президента Ильхама Алиева во имя светлого будущего всегда радуют ее душу. Наши ценные интеллигенты и ученые, оставившие след в развитии азербайджанской науки своими заслугами и великой деятельностью, как Зарифа Алиева, всегда будут жить в памяти, служа примером для нас сегодняшних и для будущих поколений.