Avtomobil sənayesində baş verən dəyişikliklər, istehsalçıların bazar tələblərinə uyğunlaşma səyləri və yeni texnologiyaların tətbiqi, avtomobil modellərinin istehsalının dayandırılmasına və yenilənməsinə səbəb olur. Bu proses, şirkətlərin rəqabət qabiliyyətini qorumaq və istehlakçıların dəyişən zövqlərinə cavab vermək məqsədi daşıyır.
Redaksiya Unian-a istinadən məlumat verir ki, ABŞ prezidenti Donald Trampın ticarət siyasəti də bəzi avtomobil modellərinə təsir göstərib. Məsələn, Çində istehsal olunan və idxalı ABŞ liderinin administrasiyası tərəfindən tətbiq edilən yüksək gömrük rüsumlarına məruz qalan Volvo S90 modeli, artıq ABŞ bazarında təklif edilməyəcək, lakin digər ölkələrdə hələ də əldə edilə biləcək.
Bundan əlavə, Renault Group və Ford Motor Company, Renault-un Ampere platformasında Ford brendi altında iki elektrik avtomobilinin hazırlanması üzrə strateji tərəfdaşlıq elan edib. Bu razılaşma, Avropa istehlakçıları üçün Ford-un elektrik avtomobilləri təklifini genişləndirməyə yönəlib və hər iki şirkətin Avropa bazarında rəqabət qabiliyyətini artırmalıdır. Premium Infiniti brendi də son illərdə avtomobillərinə olan tələbatın əhəmiyyətli dərəcədə azalması ilə üzləşib. Bu səbəbdən, istehsalçı QX50 və QX55 krossoverlərinin istehsalından imtina edərək, model çeşidini tamamilə yenidən nəzərdən keçirməyi planlaşdırır.
Ekspertlərin fikrincə, bu tərəfdaşlıq, Ford-un Avropa bazarı üçün yeni strategiyasının bir hissəsidir və hər iki avtomobil istehsalçısına artan rəqabət şəraitində inkişaf və istehsal xərclərini bölüşməyə imkan verəcək. İlk modelin 2028-ci ilin əvvəlində avtosalonlarda görünməsi gözlənilir. Bir çox istehsalçı, müəyyən səbəblərdən istehsalı məqsədəuyğun olmayan modelləri istehsaldan çıxararaq, avtomobil çeşidlərini mütəmadi olaraq yenidən nəzərdən keçirir. Artıq 2026-cı ildə çox sayda avtomobil modelinin istehsalı dayandırılacaq.
Bəzi modellər, yeni nəsillərə yer açmaq üçün istehsaldan çıxarılacaq. Xüsusilə, Kia Telluride krossoveri artıq 2027-ci ildə yeni nəsil alacaq, Porsche Boxster/Cayman idman avtomobilləri isə 2026-cı ildə ilk dəfə elektrik avtomobilləri olacaq. Ford Escape-in istehsalından imtina edilməsinin səbəbi, brendin elektrik avtomobillərinin istehsalına diqqət yetirməsidir. Eyni səbəbdən, 2026-cı ildə Ford Escape ilə bir çox komponenti paylaşan Lincoln Corsair-in də istehsalı dayandırılacaq.
Bundan əlavə, model çeşidinin "optimallaşdırılmasına" düşən avtomobillər də var. Məsələn, Audi A4, BMW X4 və Toyota bZ4X, öz brendlərinin digər modelləri ilə rəqabət aparmaması üçün istehsaldan çıxarılacaq. Tələbatın azalması səbəbindən, Chevrolet Malibu, Subaru Legacy, Acura TLX, Cadillac XT4, Cadillac XT6, Mercedes-Benz EQB, Lexus RC və RC F, Volvo S60 və Audi Q8 e-tron modellərinin də istehsalının dayandırılması planlaşdırılır. Nə vaxtsa populyar olan Kia Soul modelinin də son illərdə satışların kəskin azalması səbəbindən istehsaldan çıxarılması planlaşdırılır. Bu yeri digər kompakt Kia krossoverləri tutacaq.

Изменения в автомобильной промышленности, усилия производителей по адаптации к требованиям рынка и внедрение новых технологий приводят к прекращению производства и обновлению моделей автомобилей. Этот процесс направлен на сохранение конкурентоспособности компаний и удовлетворение меняющихся вкусов потребителей.
Redaksiya со ссылкой на Unian сообщает, что торговая политика президента США Дональда Трампа также повлияла на некоторые модели автомобилей. Например, модель Volvo S90, производимая в Китае и облагаемая высокими таможенными пошлинами, введенными администрацией американского лидера, больше не будет предлагаться на рынке США, но все еще будет доступна в других странах.
Кроме того, Renault Group и Ford Motor Company объявили о стратегическом партнерстве по разработке двух электромобилей под брендом Ford на платформе Ampere от Renault. Это соглашение направлено на расширение предложения электромобилей Ford для европейских потребителей и должно повысить конкурентоспособность обеих компаний на европейском рынке. Премиальный бренд Infiniti также столкнулся со значительным снижением спроса на свои автомобили в последние годы. По этой причине производитель планирует полностью пересмотреть свой модельный ряд, отказавшись от производства кроссоверов QX50 и QX55.
По мнению экспертов, это партнерство является частью новой стратегии Ford для европейского рынка и позволит обоим автопроизводителям разделить расходы на разработку и производство в условиях растущей конкуренции. Ожидается, что первая модель появится в автосалонах в начале 2028 года. Многие производители регулярно пересматривают свои модельные ряды, снимая с производства модели, производство которых по тем или иным причинам нецелесообразно. Уже в 2026 году будет прекращено производство многих моделей автомобилей.
Некоторые модели будут сняты с производства, чтобы освободить место для новых поколений. В частности, кроссовер Kia Telluride получит новое поколение уже в 2027 году, а спортивные автомобили Porsche Boxster/Cayman станут полностью электрическими в 2026 году. Причиной отказа от производства Ford Escape является ориентация бренда на производство электромобилей. По той же причине в 2026 году будет прекращено производство Lincoln Corsair, который разделяет многие компоненты с Ford Escape.
Кроме того, есть автомобили, которые попадают под «оптимизацию» модельного ряда. Например, Audi A4, BMW X4 и Toyota bZ4X будут сняты с производства, чтобы не конкурировать с другими моделями своих брендов. В связи со снижением спроса планируется прекратить производство моделей Chevrolet Malibu, Subaru Legacy, Acura TLX, Cadillac XT4, Cadillac XT6, Mercedes-Benz EQB, Lexus RC и RC F, Volvo S60 и Audi Q8 e-tron. Модель Kia Soul, когда-то популярная, также планируется снять с производства из-за резкого падения продаж в последние годы. Это место займут другие компактные кроссоверы Kia.