Texnologiya nəhəngi Apple, mobil əməliyyat sistemləri üçün yeni yeniləmələr hazırlamağa davam edir. Şirkət iOS 26.4 və iPadOS 26.4 yeniləmələrinin dördüncü beta versiyalarını rəsmi olaraq tərtibatçıların sınaq üçün istifadəsinə təqdim edib. Öncəki üçüncü beta versiyasının yayımlanmasından bir həftə sonra gələn bu yeni proqram paketi, cihaz təcrübəsini tamamilə dəyişdirəcək bir çox əhəmiyyətli yenilik və təhlükəsizlik təkmilləşdirmələri gətirir.
Redaksiya məlumat verir ki, qeydiyyatdan keçmiş Apple tərtibatçıları bu yeni beta versiyalarını iPhone və ya iPad cihazlarındakı parametrlər menyusu vasitəsilə olduqca asanlıqla endirə bilərlər. Ümumi bölməyə keçmək və proqram yeniləmə hissəsini seçmək, bu maraqlı və əhatəli sınaq prosesinə daxil olmaq üçün kifayətdir.
Yeni iOS 26.4 və iPadOS 26.4 yeniləmələri xüsusilə media istehlakı tərəfində inanılmaz yeniliklər ehtiva edir. Apple Music tətbiqinə əlavə edilmiş yenilikçi "Çalma Siyahısı Oyun Alanı" xüsusiyyəti sayəsində istifadəçilər sadəcə mətn əsaslı komandalar daxil etməklə istənilən fikir, duyğu və ya fəaliyyət üçün dərhal xüsusi mahnılar və siyahılar yarada bilirlər. Bundan əlavə, yaxınlıqdakı konsertlər xüsusiyyəti ilə yerli tədbirləri tapmaq daha praktik hala gəlir, albomlar və çalma siyahıları tam səhifəli qapaq şəkilləri ilə tamamilə yeni bir vizual dizayna sahib olur.
Apple Podcasts tətbiqi, məzmun istehsalçılarına video formatında podcast yayımlarını birbaşa tətbiq vasitəsilə yaratmağı, yaymağı və gəlir əldə etməyi asanlaşdıracaq yerleşik video imkanlarına qovuşur. Hazırlanan bu yeni video bölmələri, fərdiləşdirilmiş təkliflər və redaksiya tövsiyələri kimi mövcud Apple platforması xüsusiyyətləri ilə mükəmməl uyum içində inteqrasiya olunacaq.
Bəlkə də ən böyük inqilab mesajlaşma tərəfində yaşanır. Apple, Android və iPhone istifadəçiləri arasındakı mətn yazışmalarına tam şifrələmə gətirəcək RCS standartı üçün ucdan-uca şifrələmə testlərinə rəsmi olaraq başlayıb. Həm iPhone cihazları öz aralarında, həm də Android telefonlarla olan mesajlaşmalarda sınaqdan keçirilən bu RCS şifrələməsi, platformalararası rabitəni indiyə qədərki ən təhlükəsiz nöqtəyə daşıyacaq. Əlavə olaraq, oğurlanmış cihaz qorunması xüsusiyyəti artıq standart olaraq aktiv gəlir. Tamamilə yeni mühit musiqi alət dəsti və yuxu tətbiqində təqdim olunan orta yatma vaxtı ölçümləri kimi həyat keyfiyyətini artıran bir çox əlavə detal bu versiya ilə istifadəçilərə təqdim olunur.
Tərtibatçı sınaqlarının uğurla tamamlanmasının ardından, bütün dünyada son istifadəçilər üçün stabil versiyanın yayımlanması gözlənilir. Apple mühəndislərinin davam edən beta prosesindən toplayacağı rəylər sayəsində sistemdəki potensial səhvlər aradan qaldırılacaq və performans optimizasiyaları ən yüksək səviyyəyə çatdırılacaq. Bu əhəmiyyətli yeniləmə mobil ekosistemdəki standartları açıqca yenidən müəyyən etməyə hazırlaşır.

Технологический гигант Apple продолжает готовить новые обновления для своих мобильных операционных систем. Компания официально представила четвертые бета-версии обновлений iOS 26.4 и iPadOS 26.4 для тестирования разработчиками. Этот новый пакет программ, выпущенный через неделю после предыдущей третьей бета-версии, приносит множество значительных нововведений и улучшений безопасности, которые полностью изменят пользовательский опыт устройств.
Редакция сообщает, что зарегистрированные разработчики Apple могут довольно легко загрузить эти новые бета-версии через меню настроек на своих устройствах iPhone или iPad. Достаточно перейти в общий раздел и выбрать раздел обновления программ, чтобы получить доступ к этому интересному и всеобъемлющему процессу тестирования.
Новые обновления iOS 26.4 и iPadOS 26.4 содержат невероятные нововведения, особенно в области потребления медиа. Благодаря инновационной функции "Игровая площадка плейлистов", добавленной в приложение Apple Music, пользователи могут мгновенно создавать пользовательские песни и списки для любых идей, настроений или действий, просто вводя текстовые команды. Кроме того, находить местные мероприятия становится проще благодаря функции концертов поблизости, а альбомы и плейлисты приобретают совершенно новый визуальный дизайн с полноэкранными обложками.
Приложение Apple Podcasts получает встроенные видеовозможности, которые облегчат создателям контента создание, распространение и монетизацию видеоподкастов непосредственно через приложение. Эти новые видеоразделы будут идеально интегрированы с существующими функциями платформы Apple, такими как персонализированные предложения и редакционные рекомендации.
Возможно, самая большая революция происходит в области обмена сообщениями. Apple официально начала тестирование сквозного шифрования для стандарта RCS, который обеспечит полное шифрование текстовых сообщений между пользователями Android и iPhone. Это шифрование RCS, протестированное как на устройствах iPhone между собой, так и в сообщениях с телефонами Android, выведет межплатформенную связь на самый безопасный уровень на сегодняшний день. Кроме того, функция защиты от кражи устройств теперь включена по умолчанию. Множество дополнительных деталей, улучшающих качество жизни, таких как совершенно новый набор музыкальных инструментов и измерения среднего времени сна, представленные в приложении "Сон", предлагаются пользователям с этой версией.
После успешного завершения тестирования разработчиками ожидается выпуск стабильной версии для конечных пользователей по всему миру. Благодаря отзывам, которые инженеры Apple соберут в ходе текущего бета-процесса, будут устранены потенциальные ошибки в системе, а оптимизация производительности будет доведена до самого высокого уровня. Это значительное обновление готовится открыто переопределить стандарты в мобильной экосистеме.