ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb. Tehran vaxtı ilə səhər saatlarında paytaxtda və bir neçə şəhərdə partlayış səsləri eşidilib, tüstü görüntüləri yayılıb. İsrail tərəfi hücumun “preventiv zərbə” olduğunu açıqlayıb, ABŞ Prezidenti Donald Tramp isə ölkəsinin “iri miqyaslı döyüş əməliyyatlarına” başladığını bildirib. Hər iki ölkədə hava məkanı mülki uçuşlar üçün bağlanıb, İsraildə mümkün cavab raket hücumu təhlükəsinə görə əhaliyə xəbərdarlıq edilib.
Redaksiya BBC-yə istinadən xəbər verir ki, partlayışlar Tehranla yanaşı İsfahan, Qum, Kərəc və Kirmanşah şəhərlərində də qeydə alınıb. İran mediası hava məkanının bağlandığını bildirib. İsraildə isə sirenlər səsləndirilib, vətəndaşlara zəruri hallar istisna olmaqla işə və məktəbə getməmək, kütləvi toplaşmalardan çəkinmək tövsiyə olunub. Hadisə İranın nüvə proqramı ilə bağlı həftələrlə davam edən gərgin danışıqlar və təhdidlər fonunda baş verib.
Donald Tramp bildirib ki, məqsəd “Amerika xalqını qorumaq və İran rejimindən gələn təhdidləri aradan qaldırmaqdır” və İranın nüvə silahı əldə etməsinə imkan verilməyəcək. İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu da oxşar bəyanatla çıxış edərək İranın nüvə silahına sahib olmamalı olduğunu vurğulayıb və İran xalqını hakimiyyətə qarşı çıxmağa çağırıb. İran tərəfindən mümkün itkilər və dağıntılarla bağlı rəsmi məlumat hələlik açıqlanmayıb.

США и Израиль начали военные операции против Ирана. Утром по тегеранскому времени в столице и нескольких городах были слышны взрывы, появились кадры с дымом. Израильская сторона заявила, что атака была «превентивным ударом», а президент США Дональд Трамп сообщил, что его страна начала «крупномасштабные боевые действия». Воздушное пространство в обеих странах закрыто для гражданских рейсов, в Израиле население предупреждено о возможной угрозе ракетного удара в ответ.
Редакция сообщает со ссылкой на BBC, что взрывы были зафиксированы не только в Тегеране, но и в городах Исфахан, Кум, Кередж и Керманшах. Иранские СМИ сообщили о закрытии воздушного пространства. В Израиле звучали сирены, гражданам рекомендовали не ходить на работу и в школу, кроме как в случае крайней необходимости, и избегать массовых скоплений людей. Инцидент произошел на фоне многонедельных напряженных переговоров и угроз, связанных с ядерной программой Ирана.
Дональд Трамп заявил, что цель — «защитить американский народ и устранить угрозы со стороны иранского режима», и Ирану не будет позволено получить ядерное оружие. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху выступил с аналогичным заявлением, подчеркнув, что Иран не должен обладать ядерным оружием, и призвал иранский народ выступить против власти. Официальная информация о возможных потерях и разрушениях с иранской стороны пока не разглашается.