Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskinin seçkilərlə bağlı mövqeyi və ABŞ-ın keçmiş prezidenti Donald Trampın bu məsələyə dair fikirləri son günlərdə beynəlxalq gündəmin əsas müzakirə mövzularından birinə çevrilib. Bu məsələ, Ukraynada davam edən müharibə fonunda seçki keçirilməsinin mümkünlüyü və bununla bağlı müxtəlif siyasi dairələrin mövqelərini əks etdirir.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, Donald Tramp Ukraynada seçkilərin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, bunun üçün artıq gecikildiyini bildirib. Tramp, seçkilərin keçirilməməsi üçün müharibədən istifadə edildiyini iddia edərək, Ukrayna xalqının bu seçimi etmək hüququna malik olduğunu qeyd edib. O, seçkilərin keçirilməsi halında Zelenskinin qalib gələ biləcəyini də istisna etməyərək, demokratiya məsələsinə toxunub.
Zelenskinin seçkilərə hazırlıqlı olduğunu bildirməsi, Trampın bu barədəki fikirlərinə cavab olub. Zelenski, seçkilərin keçirilməsinə hər zaman hazır olduğunu vurğulayaraq, bu məsələdəki mövqeyini açıq şəkildə ifadə edib. Eyni zamanda, Zelenski Avropa paytaxtlarında bir sıra görüşlər keçirib və İtaliyanın paytaxtı Romada İtaliya Baş naziri Giorgia Meloni ilə görüşündən əvvəl İtaliyanın aparıcı qəzetləri olan Repubblica və Messaggero-ya müsahibə verib.
Avropa Birliyi (AB) Komissiyasının sözçüsü Anitta Hipper də Ukraynanın "istisnai" bir dövrdən keçdiyini vurğulayaraq, Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsinin davam etdiyini bildirib. Hipper, Zelenskinin Ukraynanın demokratik yollarla seçilmiş lideri olduğunu qeyd edərək, Ukraynada seçkilərin şərait uyğun olduqda keçirilməli olduğunu bildirib. Zelenski, sülh danışıqları məsələsində İtaliya Baş naziri Meloni-yə də güvəndiyini bildirib. Bu açıqlamalar, Ukraynada seçkilərin keçirilməsi məsələsinin beynəlxalq arenada müzakirə olunduğunu və müxtəlif siyasi liderlərin bu məsələyə dair fərqli mövqelərinin olduğunu göstərir.

Позиция президента Украины Владимира Зеленского по вопросу выборов и взгляды бывшего президента США Дональда Трампа на эту тему за последние дни стали одной из основных тем международных дискуссий. Этот вопрос отражает возможность проведения выборов на фоне продолжающейся войны в Украине и позиции различных политических кругов по этому поводу.
Redaksiya, ссылаясь на TRT Haber, сообщает, что Дональд Трамп подчеркнул важность проведения выборов в Украине, заявив, что для этого уже поздно. Трамп, утверждая, что война используется для того, чтобы не проводить выборы, отметил, что украинский народ имеет право сделать этот выбор. Он также не исключил возможности победы Зеленского на выборах, если они состоятся, и коснулся вопроса демократии.
Заявление Зеленского о готовности к выборам стало ответом на мнения Трампа по этому поводу. Зеленский, подчеркнув свою постоянную готовность к проведению выборов, четко выразил свою позицию по этому вопросу. Одновременно Зеленский провел ряд встреч в европейских столицах и дал интервью ведущим итальянским газетам Repubblica и Messaggero перед встречей с премьер-министром Италии Джорджией Мелони в Риме.
Представитель Еврокомиссии (ЕС) Анита Хиппер также подчеркнула, что Украина переживает "исключительный" период, и отметила, что война России против Украины продолжается. Хиппер, отметив, что Зеленский является демократически избранным лидером Украины, заявила, что выборы в Украине должны проводиться, когда позволят условия. Зеленский также заявил, что доверяет премьер-министру Италии Мелони в вопросе мирных переговоров. Эти заявления показывают, что вопрос проведения выборов в Украине обсуждается на международной арене, и различные политические лидеры имеют разные позиции по этому вопросу.