Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskinin seçkilərlə bağlı mövqeyi və ABŞ-ın keçmiş prezidenti Donald Trampın bu məsələyə dair fikirləri son günlərdə beynəlxalq gündəmin əsas müzakirə mövzularından birinə çevrilib. Bu məsələ, Ukraynada davam edən müharibə fonunda seçki keçirilməsinin mümkünlüyü və bununla bağlı müxtəlif siyasi dairələrin mövqelərini əks etdirir.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, Donald Tramp Ukraynada seçkilərin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, bunun üçün artıq gecikildiyini bildirib. Tramp, seçkilərin keçirilməməsi üçün müharibədən istifadə edildiyini iddia edərək, Ukrayna xalqının bu seçimi etmək hüququna malik olduğunu qeyd edib. O, seçkilərin keçirilməsi halında Zelenskinin qalib gələ biləcəyini də istisna etməyərək, demokratiya məsələsinə toxunub.
Zelenskinin seçkilərə hazırlıqlı olduğunu bildirməsi, Trampın bu barədəki fikirlərinə cavab olub. Zelenski, seçkilərin keçirilməsinə hər zaman hazır olduğunu vurğulayaraq, bu məsələdəki mövqeyini açıq şəkildə ifadə edib. Eyni zamanda, Zelenski Avropa paytaxtlarında bir sıra görüşlər keçirib və İtaliyanın paytaxtı Romada İtaliya Baş naziri Giorgia Meloni ilə görüşündən əvvəl İtaliyanın aparıcı qəzetləri olan Repubblica və Messaggero-ya müsahibə verib.
Avropa Birliyi (AB) Komissiyasının sözçüsü Anitta Hipper də Ukraynanın "istisnai" bir dövrdən keçdiyini vurğulayaraq, Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsinin davam etdiyini bildirib. Hipper, Zelenskinin Ukraynanın demokratik yollarla seçilmiş lideri olduğunu qeyd edərək, Ukraynada seçkilərin şərait uyğun olduqda keçirilməli olduğunu bildirib. Zelenski, sülh danışıqları məsələsində İtaliya Baş naziri Meloni-yə də güvəndiyini bildirib. Bu açıqlamalar, Ukraynada seçkilərin keçirilməsi məsələsinin beynəlxalq arenada müzakirə olunduğunu və müxtəlif siyasi liderlərin bu məsələyə dair fərqli mövqelərinin olduğunu göstərir.

The position of Ukrainian President Volodymyr Zelensky on elections and the views of former US President Donald Trump on this matter have become one of the main topics of international discussion in recent days. This issue reflects the possibility of holding elections amidst the ongoing war in Ukraine and the positions of various political circles regarding it.
Redaksiya reports, citing TRT Haber, that Donald Trump has emphasized the importance of holding elections in Ukraine, stating that it is already overdue. Trump claimed that the war is being used to prevent elections from being held, noting that the Ukrainian people have the right to make this choice. He also touched upon the issue of democracy, not ruling out the possibility that Zelensky could win if elections were held.
Zelensky's statement that he is prepared for elections was a response to Trump's views on the matter. Zelensky clearly expressed his position by emphasizing that he is always ready to hold elections. At the same time, Zelensky held a series of meetings in European capitals and gave interviews to leading Italian newspapers Repubblica and Messaggero before meeting with Italian Prime Minister Giorgia Meloni in Rome, the capital of Italy.
Anitta Hipper, a spokesperson for the European Union (EU) Commission, also emphasized that Ukraine is going through an "exceptional" period and that Russia's war against Ukraine continues. Hipper noted that Zelensky is the democratically elected leader of Ukraine and stated that elections in Ukraine should be held when conditions are appropriate. Zelensky also expressed his trust in Italian Prime Minister Meloni regarding peace talks. These statements indicate that the issue of holding elections in Ukraine is being discussed on the international stage and that various political leaders have different positions on this matter.