Zelenski: Münhendə müharibənin sonu və sülh danışıqları barədə danışdı
Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski, fevralın 14-də Münhendə keçirilən mətbuat konfransında iştirak edib. Bu görüş, Ukrayna üçün kritik bir dönəmdə, müharibənin gedişatı və gələcəyi ilə bağlı mühüm mesajların səsləndirildiyi bir platforma oldu. Zelenskinin çıxışları, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini Ukraynadakı vəziyyətə yönəltmək və münaqişənin həlli yollarını müzakirə etmək məqsədi daşıyırdı.
Redaksiya EADaily-ə istinadən məlumat verir ki, Ukrayna liderinin əsas bəyanatları aşağıdakılardır: "Biz bu il ərzində müharibənin bitməsini ümid edirik." Bu ifadə, Ukrayna hökumətinin münaqişənin tezliklə sona çatdırılmasına olan ümidini və səylərini əks etdirir. Zelenskinin sözlərinə görə, bu məqsədə çatmaq üçün müxtəlif diplomatik və hərbi addımlar atılır. Bundan əlavə, "Rubio ilə bugünkü görüşdən sonra, sülh danışıqları ilə bağlı Vitkoff və Kuşnerlə söhbət olacaq." Bu, Ukrayna rəhbərliyinin sülh danışıqları prosesində iştirak edən tərəflərlə əlaqələrini davam etdirdiyini göstərir.
Zelenskinin sözlərinə görə, Rusiya Federasiyası danışıqlar qrupunun rəhbərini dəyişir, Medinskini təyin edir. Bu, qərar qəbulunu təxirə salmaq istəyi kimi görünür. ABŞ, 15 il müddətinə təhlükəsizlik zəmanətləri təklif edir, lakin Ukrayna ən azı 30 il istəyir. Müharibə ərzində Rusiya təxminən 7 min Ukrayna əsgərini əsir götürüb, Ukrayna isə 4 mindən çox rus əsgərini əsir götürüb. Rusiya Federasiyası razılaşarsa, "hamısı hamıya" prinsipi ilə mübadilə etmək imkanı var.

Зеленский: В Мюнхене говорил о завершении войны и мирных переговорах
Президент Украины Владимир Зеленский принял участие в пресс-конференции, состоявшейся в Мюнхене 14 февраля. Эта встреча стала платформой для озвучивания важных посланий относительно хода и будущего войны в критический для Украины период. Выступления Зеленского были направлены на привлечение внимания международного сообщества к ситуации в Украине и обсуждение путей урегулирования конфликта.
Как сообщает Redaksiya со ссылкой на EADaily, основные заявления украинского лидера следующие: «Мы надеемся на завершение войны в этом году». Это высказывание отражает надежду и усилия правительства Украины по скорейшему прекращению конфликта. По словам Зеленского, для достижения этой цели предпринимаются различные дипломатические и военные шаги. Кроме того, «после сегодняшней встречи с Рубио, состоятся переговоры с Виткоффом и Кушнером по мирным переговорам». Это свидетельствует о том, что руководство Украины продолжает поддерживать связь со сторонами, участвующими в процессе мирных переговоров.
По словам Зеленского, Российская Федерация меняет главу переговорной группы, назначая Мединского. Это выглядит как попытка отсрочить принятие решений. США предлагают гарантии безопасности сроком на 15 лет, однако Украина хочет не менее 30 лет. За время войны Россия взяла в плен около 7 тысяч украинских солдат, в то время как Украина взяла в плен более 4 тысяч российских солдат. Российская Федерация имеет возможность провести обмен по принципу «всех на всех», если согласится.