Xaricidə verilmiş akkreditasiya sənədinin təqdim edilmə müddəti artırıldı
Nazirlər Kabineti 30 may 2014-cü il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Xarici ölkənin uyğunluğu qiymətləndirən qurumunun Azərbaycan Respublikasının ərazisində uyğunluğu qiymətləndirmə fəaliyyətini razılaşdırma Qaydası”nda dəyiliklik edib.
Qərara əsasən, bundan sonra uyğunluğu qiymətləndirən quruma xarici ölkədə verilmiş akkreditasiya sənədinin qüvvədə olduğu halda fəaliyyətin razılaşdırılması haqqında qərar qəbul ediləcək və fəaliyyətin razılaşdırılması haqqında attestat tərtib edilərək 2 iş günü müddətində müraciət etmiş quruma təqdim olunacaq.
Bundan başqa, uyğunluğu qiymətləndirən quruma xarici ölkədə verilmiş akkreditasiya sənədinin qüvvədə olmaması müəyyən edildikdə, fəaliyyətin razılaşdırılmasından imtina haqqında qərar qəbul ediləcək və qərarın surəti 2 iş günü müddətində müraciət etmiş quruma göndəriləcək.

Срок подачи документа об аккредитации, выданного за рубежом, увеличен
Кабинет Министров внес изменения в «Порядок согласования деятельности органа по оценке соответствия иностранного государства по оценке соответствия на территории Азербайджанской Республики», утвержденный решением от 30 мая 2014 года.
Согласно решению, отныне в случае действия документа об аккредитации, выданного органу по оценке соответствия в иностранном государстве, будет приниматься решение о согласовании деятельности, и аттестат о согласовании деятельности будет составляться и представляться обратившемуся органу в течение 2 рабочих дней.
Кроме того, если будет установлено, что документ об аккредитации, выданный органу по оценке соответствия в иностранном государстве, недействителен, будет принято решение об отказе в согласовании деятельности, и копия решения будет направлена обратившемуся органу в течение 2 рабочих дней.