Venesuela ABŞ təhdidlərinə qarşı müharibəyə hazır olduğunu bildirdi
Venesuela Prezidenti Nikolas Maduro ölkə sahillərində ABŞ donanmasının yerləşdirilməsinə cavab olaraq, lazım gələrsə, döyüşməyə hazır olduqlarını bəyan edib. O, Venesuelanın yalnız öz sülh hüququnu və ərazi bütövlüyünü müdafiə etdiyini vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Maduro Silahlı Qüvvələrin və xalq milisinin 284 mümkün döyüş istiqamətində yerləşdirildiyini açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, Venesuelanın 4,5 milyon nəfərlik xalq milisi, 95-150 minlik ordusu, aviasiya, hərbi texnika və İranın dəstəyi ilə yaradılmış daxili pilotsuz uçuş aparatları sənayesi mövcuddur.
Ölkənin daxili işlər naziri Diosdado Kabello isə Karib dənizində ABŞ hücumu nəticəsində həlak olan 11 nəfərin narkotik qaçaqçısı deyil, mülki vətəndaşlar olduğunu iddia edib. Pentaqon isə Venesuela hakimiyyətini “qeyri-legitim narkoterrorçu rejim” adlandıraraq əməliyyatın qanuni olduğunu müdafiə edib.

Venezuelan President Nicolas Maduro announced that they are ready to fight if necessary, in response to the deployment of the US fleet off the country's coast. He emphasized that Venezuela is only defending its right to peace and territorial integrity.
The editorial office reports that Maduro announced the deployment of the Armed Forces and the popular militia in 284 possible combat directions. According to him, Venezuela has a popular militia of 4.5 million people, an army of 95-150 thousand, aviation, military equipment, and a domestic drone industry created with Iran's support.
However, the country's Interior Minister, Diosdado Cabello, claimed that the 11 people killed in a US attack in the Caribbean Sea were not drug traffickers but civilians. The Pentagon, calling the Venezuelan government an “illegitimate narco-terrorist regime,” defended the operation as legal.