Venesuela ABŞ təhdidlərinə qarşı müharibəyə hazır olduğunu bildirdi
Venesuela Prezidenti Nikolas Maduro ölkə sahillərində ABŞ donanmasının yerləşdirilməsinə cavab olaraq, lazım gələrsə, döyüşməyə hazır olduqlarını bəyan edib. O, Venesuelanın yalnız öz sülh hüququnu və ərazi bütövlüyünü müdafiə etdiyini vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Maduro Silahlı Qüvvələrin və xalq milisinin 284 mümkün döyüş istiqamətində yerləşdirildiyini açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, Venesuelanın 4,5 milyon nəfərlik xalq milisi, 95-150 minlik ordusu, aviasiya, hərbi texnika və İranın dəstəyi ilə yaradılmış daxili pilotsuz uçuş aparatları sənayesi mövcuddur.
Ölkənin daxili işlər naziri Diosdado Kabello isə Karib dənizində ABŞ hücumu nəticəsində həlak olan 11 nəfərin narkotik qaçaqçısı deyil, mülki vətəndaşlar olduğunu iddia edib. Pentaqon isə Venesuela hakimiyyətini “qeyri-legitim narkoterrorçu rejim” adlandıraraq əməliyyatın qanuni olduğunu müdafiə edib.

Венесуэла заявила о готовности к войне против угроз США
Президент Венесуэлы Николас Мадуро в ответ на размещение флота США у берегов страны заявил о готовности сражаться, если это потребуется. Он подчеркнул, что Венесуэла защищает только свое право на мир и территориальную целостность.
Редакция сообщает, что Мадуро объявил о размещении Вооруженных сил и народного ополчения на 284 возможных боевых направлениях. По его словам, Венесуэла располагает народным ополчением численностью 4,5 миллиона человек, армией в 95-150 тысяч человек, авиацией, военной техникой и отечественной промышленностью беспилотных летательных аппаратов, созданной при поддержке Ирана.
Министр внутренних дел страны Диосдадо Кабельо, в свою очередь, заявил, что 11 человек, погибших в результате нападения США в Карибском море, были не наркоторговцами, а мирными гражданами. Пентагон же назвал власти Венесуэлы «нелегитимным наркотеррористическим режимом» и защитил законность операции.