“Panormitis” adlı gəmi İsrailin Hayfa limanını tərk edib. Bu gəmi Ukraynanın Rusiya tərəfindən işğal olunmuş ərazilərindən taxıl daşıyırdı. Gəminin limanı tərk etməsi İsrailli idxalçının göndərişi qəbul etməkdən imtina etməsindən sonra baş verib.
Redaksiya xəbər verir ki, bu taxıl Ukraynanın münaqişə zonalarından gəlirdi. Belə yüklərin beynəlxalq bazarlara çıxarılması tez-tez hüquqi və etik problemlər yaradır. İsrailli idxalçının imtinası bu cür məsələlərin həssaslığını bir daha nümayiş etdirir.
İsrail tərəfinin bu addımı beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində qiymətləndirilir. Gəminin yükünün qəbul edilməməsi, işğal olunmuş ərazilərdən gələn məhsullara qarşı qoyulan mövqeyi əks etdirir. Bu cür hadisələr gələcəkdə oxşar ticarət əməliyyatlarına təsir edə bilər.

Конец зерновому скандалу между Украиной и Израилем
Судно под названием «Panormitis» покинуло порт Хайфы в Израиле. Это судно перевозило зерно с оккупированных Россией территорий Украины. Уход судна из порта произошел после того, как израильский импортер отказался принять груз.
Редакция сообщает, что это зерно поступало из конфликтных зон Украины. Вывоз таких грузов на международные рынки часто создает юридические и этические проблемы. Отказ израильского импортера еще раз демонстрирует чувствительность подобных вопросов.
Этот шаг израильской стороны оценивается в рамках норм международного права. Отказ от принятия груза судна отражает позицию, занимаемую в отношении продукции, поступающей с оккупированных территорий. Подобные инциденты могут повлиять на аналогичные торговые операции в будущем.