Türkiyə və Böyük Britaniya: Eurofighter müqaviləsi imzalandı
Türkiyənin Milli Müdafiə Naziri Yaşar Gülər və Böyük Britaniyanın Müdafiə Naziri Con Hili, Eurofighter (Avrofayter) Tayfun layihəsi çərçivəsində təyyarələrin texniki və texniki-texniki dəstəyi ilə bağlı müqavilə imzalayıblar. Bu müqavilə təyyarələrin saxlanılması və istismarı üçün nəzərdə tutulub.
Redaksiya məlumat verir ki, Türkiyənin Milli Müdafiə Nazirliyindən verilən açıqlamada, Böyük Britaniyaya rəsmi səfərdə olan Nazir Gülər ilə onun britaniyalı həmkarı Hili arasında paytaxt Londonda keçirilən görüşdə müdafiə sahəsində əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirə edildiyi bildirilib. Açıqlamada, Eurofighter Tayfun layihəsi çərçivəsində təyyarə, texnika və sursat alınmasına dair müqavilənin oktyabr 2025-ci ildə imzalandığı təsdiqlənib.
Təyyarələrin saxlanılması və istismarı üçün texniki və texniki-texniki dəstək müqaviləsinin bu gün imzalanması barədə razılıq əldə olunduğu qeyd edilib. Açıqlamada, tərəflərin əməkdaşlığın gələcəkdə daha da gücləndirilməsi istiqamətindəki iradələrini ifadə etdikləri vurğulanıb.

Министр национальной обороны Турции Яшар Гюлер и министр обороны Великобритании Джон Хили подписали контракт, касающийся технической и тыловой поддержки самолетов в рамках проекта Eurofighter Typhoon. Данный контракт предназначен для обслуживания и эксплуатации самолетов.
Redaksiya сообщает, что в заявлении Министерства национальной обороны Турции было отмечено, что на встрече в столице Лондоне между министром Гюлером, находящимся с официальным визитом в Великобритании, и его британским коллегой Хили обсуждались вопросы сотрудничества в оборонной сфере. В заявлении подтверждено, что контракт на закупку самолетов, техники и боеприпасов в рамках проекта Eurofighter Typhoon был подписан в октябре 2025 года.
Отмечено, что была достигнута договоренность о подписании сегодня контракта на техническую и тыловую поддержку для обслуживания и эксплуатации самолетов. В заявлении подчеркнуто, что стороны выразили свою волю к дальнейшему укреплению сотрудничества в будущем.