Almaniyanın "Der Spiegel" jurnalı ABŞ prezidenti Donald Trampın İrana münasibətdəki mövqeyinin çətinləşdiyini iddia edib. Məlumata görə, Trampın hərbi və diplomatik seçimləri tükənib və o, hazırda nə uduzmadan qurtula biləcəyi, nə də ləyaqətlə geri çəkilə biləcəyi bir müharibənin ortasında qalıb.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, ABŞ prezidenti tez və qəti bir razılıq vədi ilə siyasətə daxil olmuşdu. Lakin indi İranın dünya enerji axarlarını hədəfə alması Trampı çıxılmaz bir tələyə salıb. Bu vəziyyətdən çıxış yolu və ya strateji intihardan qurtulmaq üçün aydın bir planı görünmür.
Bu vəziyyət, Tramp administrasiyasının İranla bağlı apardığı siyasətin nəticəsidir. Başlanğıcda vəd edilən sürətli həll yolları reallaşmayıb. Əksinə, regionda gərginlik artaraq ABŞ-ı daha da mürəkkəb bir duruma salıb.

Немецкий журнал "Der Spiegel" утверждает, что позиция президента США Дональда Трампа в отношении Ирана стала сложнее. По имеющимся данным, у Трампа исчерпаны военные и дипломатические варианты, и он оказался посреди войны, из которой не может выйти без потерь или с достоинством отступить.
Редакция, ссылаясь на источник, сообщает, что президент США пришел в политику с обещанием быстрого и решительного соглашения. Однако теперь угроза Ирана нацелиться на мировые энергетические потоки загнала Трампа в безвыходное положение. Четкого плана выхода из этой ситуации или стратегического самоубийства не просматривается.
Эта ситуация является результатом политики администрации Трампа в отношении Ирана. Обещанные на начальном этапе быстрые решения не были реализованы. Напротив, напряженность в регионе возросла, поставив США в еще более сложную ситуацию.