Almaniyanın "Der Spiegel" jurnalı ABŞ prezidenti Donald Trampın İrana münasibətdəki mövqeyinin çətinləşdiyini iddia edib. Məlumata görə, Trampın hərbi və diplomatik seçimləri tükənib və o, hazırda nə uduzmadan qurtula biləcəyi, nə də ləyaqətlə geri çəkilə biləcəyi bir müharibənin ortasında qalıb.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, ABŞ prezidenti tez və qəti bir razılıq vədi ilə siyasətə daxil olmuşdu. Lakin indi İranın dünya enerji axarlarını hədəfə alması Trampı çıxılmaz bir tələyə salıb. Bu vəziyyətdən çıxış yolu və ya strateji intihardan qurtulmaq üçün aydın bir planı görünmür.
Bu vəziyyət, Tramp administrasiyasının İranla bağlı apardığı siyasətin nəticəsidir. Başlanğıcda vəd edilən sürətli həll yolları reallaşmayıb. Əksinə, regionda gərginlik artaraq ABŞ-ı daha da mürəkkəb bir duruma salıb.

Germany's "Der Spiegel" magazine claims that U.S. President Donald Trump's position regarding Iran has become difficult. According to the information, Trump has run out of military and diplomatic options and is now caught in the middle of a conflict from which he can neither escape without loss nor retreat with dignity.
The editorial reports, citing a source, that the U.S. president entered politics with the promise of a quick and decisive agreement. However, Iran's targeting of global energy flows has now trapped Trump in a dead end. There appears to be no clear plan for a way out of this situation or to avoid strategic suicide.
This situation is the result of the Trump administration's policy towards Iran. The quick solutions initially promised have not materialized. On the contrary, tensions in the region have increased, putting the U.S. in an even more complex situation.