Trampın gömrük tarifləri: Avropa İttifaqına zərbə
ABŞ prezidenti Donald Trampın yeni gömrük tarifləri, Avropa İttifaqının təxminən 4,2 milyard avro dəyərindəki ixracatının, AB-ABŞ ticarət sazişində razılaşdırılan 15 faizlik tavanın üzərində vergilərə məruz qalmasına səbəb olacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ prezidenti Donald Trampın yeni gömrük tarifləri, Avropa İttifaqının təxminən 4,2 milyard avro (5 milyard dollar) dəyərindəki ixracatının, AB-ABŞ ticarət sazişində razılaşdırılan 15 faizlik tavanın üzərində vergilərə məruz qalmasına səbəb olacaq. Aİ-nin dərəcələrə dair qiymətləndirməsinə yaxın olan şəxslərə görə, Trampın yeni siyasəti pendir, kərə yağı, bəzi kənd təsərrüfatı məhsulları, eləcə də müxtəlif plastik, tekstil məhsulları və kimyəvi maddələr daxil olmaqla, Avropa ixracatına tətbiq olunan vergiləri icazə verilən maksimum səviyyənin üzərinə çıxaracaq.
Bloomberg-ə danışan mənbələrə görə, bəzi spirtli içkilər kimi digər məhsullar isə 15 faizdən aşağı dərəcələrlə üzləşəcək. ABŞ-də məhkəmənin Trampın dünya üzrə "qarşılıqlılıq" adlandırdığı tarifləri tətbiq etmək üçün fövqəladə vəziyyət səlahiyyəti qanununu istifadəsini ləğv etməsindən sonra, Tramp yeni 10 faizlik qlobal vergi elan etdi. Daha sonra bunu 15 faizə qaldırmaqla hədələdi, lakin hələ tətbiq etmədi. Sözügedən tarif, mövcud dərəcələrin üzərinə əlavə olunur və beş ay müddətində qüvvədə qala bilir. Məsələ ilə bağlı şərh tələbinə cavab verən Avropa Komissiyasının sözçüsü Olof Qill, fevralın 24-də verdiyi açıqlamanı təkrarlayaraq, "Aİ məhsulları, əvvəllər üzərində açıq və əhatəli şəkildə razılaşdırılan tavanın ötesində hər hansı bir tarif artımı olmadan ən rəqabətli münasibətdən faydalanmağa davam etməlidir" dedi. Qill, yeni ABŞ tarif rejimi çərçivəsində Aİ ixracatının təxminən 7 faizinin 15 faizlik maksimum sərhəddən yuxarı qalacağını da sözlərinə əlavə etdi.
AB-ABŞ ticarət sazişi ötən yay Tramp ilə Komissiya sədri Ursula fon der Leyen arasında əldə edilən AB-ABŞ ticarət sazişi, Aİ-nin ABŞ-yə etdiyi ixracatın çoxuna 15 faiz gömrük vergisi tətbiq olunmasını nəzərdə tutur, eyni zamanda ABŞ-dən Birliyə göndərilən bir çox məhsulda tariflərin ləğv edilməsini ehtiva edir. ABŞ, həmçinin Avropadan edilən polad və alüminium idxalına 50 faiz dərəcəsində gömrük vergisi tətbiq etməyə davam edəcək. Avtomobillər isə ayrı sektor tənzimləmələri çərçivəsində 15 faizlik tarifə məruz qalmağa davam edəcək. Aİ-nin ticarətdən məsul vəzifəli şəxsi Maros Sefcovic, məhkəmə qərarının təsirlərini müzakirə etmək üçün ABŞ Ticarət Nümayəndəsi Ceymison Qrir və Ticarət Naziri Hovard Lutnik ilə bir neçə görüş keçirdi. Aİ səfirlərinə bu görüşlər barədə həftənin əvvəlində məlumat verildi. Məsələyə yaxın olan şəxslərə görə, mövcud qeyri-müəyyənliyə baxmayaraq, həm Avropa Komissiyası, həm də üzv dövlətlər ötən yay müzakirə edilən AB-ABŞ sazişinə sadiq qalmaq istəyir. Qrir isə ABŞ-nin sazişə tam olaraq əməl etməsinin bir qədər vaxt aparacağını söylədi. Qrir Bloomberg-ə verdiyi açıqlamada, "Sazişdəki öhdəliklərimizə uyğun olaraq tarifləri yenidən tənzimlədiyimizdən əmin olmaq üçün bir neçə aya ehtiyacımız olacaq. Aİ və Birləşmiş Krallığın da öz öhdəliklərini yerinə yetirməsini gözləyirik" dedi.

Новые таможенные тарифы президента США Дональда Трампа приведут к тому, что экспорт Европейского союза на сумму около 4,2 миллиарда евро будет облагаться налогами сверх согласованного в торговом соглашении ЕС-США потолка в 15%.
Redaksiya сообщает, что новые таможенные тарифы президента США Дональда Трампа приведут к тому, что экспорт Европейского союза на сумму около 4,2 миллиарда евро (5 миллиардов долларов) будет облагаться налогами сверх согласованного в торговом соглашении ЕС-США потолка в 15%. По словам лиц, близких к оценке тарифов ЕС, новая политика Трампа приведет к тому, что налоги на европейский экспорт, включая сыр, сливочное масло, некоторые сельскохозяйственные продукты, а также различные пластмассы, текстиль и химикаты, превысят максимально допустимый уровень.
По словам источников, беседовавших с Bloomberg, другие товары, такие как некоторые спиртные напитки, будут облагаться по ставкам ниже 15%. После того, как суд в США отменил использование Трампом закона о чрезвычайных полномочиях для введения тарифов, которые Трамп назвал «взаимностью» во всем мире, Трамп объявил новый глобальный налог в размере 10%. Позже он угрожал повысить его до 15%, но пока не сделал этого. Упомянутый тариф добавляется к существующим ставкам и может действовать в течение пяти месяцев. Представитель Европейской комиссии Олоф Гилл, отвечая на запрос о комментариях по этому вопросу, повторил заявление от 24 февраля, заявив: «ЕС должен продолжать пользоваться наиболее конкурентоспособным режимом без какого-либо повышения тарифов сверх ранее открыто и всесторонне согласованного потолка для продукции ЕС». Гилл также добавил, что около 7% экспорта ЕС в рамках нового режима тарифов США превысит максимальный предел в 15%.
Торговое соглашение между ЕС и США, достигнутое прошлым летом между Трампом и председателем Комиссии Урсулой фон дер Ляйен, предусматривает применение 15% таможенных пошлин на большую часть экспорта ЕС в США, одновременно отменяя тарифы на многие товары, отправляемые из США в Союз. США также продолжат взимать таможенные пошлины в размере 50% на импорт стали и алюминия из Европы. Автомобили будут по-прежнему облагаться 15% тарифом в рамках отдельных отраслевых правил. Ответственный за торговлю в ЕС Марош Шефчович провел несколько встреч с торговым представителем США Джеймисоном Гриром и министром торговли Говардом Лутником для обсуждения последствий решения суда. Послам ЕС сообщили об этих встречах в начале недели. По словам лиц, близких к этому вопросу, несмотря на существующую неопределенность, как Европейская комиссия, так и государства-члены хотят придерживаться торгового соглашения, обсуждавшегося прошлым летом. Грир заявил, что полное соблюдение соглашения США займет некоторое время. Грир заявил Bloomberg: «Нам потребуются месяцы, чтобы убедиться, что мы пересматриваем тарифы в соответствии с нашими обязательствами по соглашению. Мы ожидаем, что ЕС и Великобритания также выполнят свои обязательства».