Trampın başlatdığı müharibə ABŞ-də qanunsuz sayıla bilər
ABŞ prezidenti Donald Tramp və onun tərəfdarlarının İranda başlatdığı müharibənin Birləşmiş Ştatların özündə qanunsuz hesab oluna biləcəyi iddia edilir. Bu barədə "The Guardian" nəşri məlumat yayıb.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Konstitusiya Hüquqları Mərkəzinin baş hüquqşünası Uells Dikson: "Bunlar hərbi siyasətin məqsədləridir. Onlar başqa bir ölkəyə silahlı hücum üçün hüquqi əsas təşkil etmir",- deyə bildirib.
ABŞ Dövlət Departamentinin keçmiş hüquqşünası Brayan Finukeyn də qanuni müdafiə tələblərinin pozulduğunu vurğulayıb. O, Birləşmiş Ştatların İsrail tərəfini hücumdan çəkindirmək imkanına malik olduğunu qeyd edib.
Reddinq Universitetinin beynəlxalq hüquq professoru Marko Milanoviç əlavə edib ki, müttəfiqi cilovlamaq əvəzinə ABŞ-nin hərbi əməliyyata başlaması məntiqsizdir.
Bir sıra siyasətçilər də ekspertlərin qiymətləndirməsi ilə razılaşdıqlarını bildiriblər. Məsələn, Demokrat Partiyasından Senatın Kəşfiyyat Komitəsinin sədr müavini Mark Uorner qeyd edib ki, ABŞ üçün dərhal təhlükə yoxdur.

Утверждается, что война, начатая президентом США Дональдом Трампом и его сторонниками в Иране, может быть признана незаконной в самих Соединенных Штатах. Об этом сообщает издание "The Guardian".
Редакция сообщает со ссылкой на источник, что главный юрист Центра конституционных прав Уэллс Диксон заявил: "Это цели военной политики. Они не составляют правовых оснований для вооруженного нападения на другую страну".
Бывший юрист Государственного департамента США Брайан Финукейн также подчеркнул нарушение требований законной обороны. Он отметил, что Соединенные Штаты имеют возможность удержать Израиль от нападения.
Профессор международного права Редингского университета Марко Миланович добавил, что нелогично начинать военную операцию США вместо того, чтобы сдерживать союзника.
Ряд политиков также выразили согласие с оценками экспертов. Например, заместитель председателя Комитета Сената по разведке от Демократической партии Марк Уорнер отметил, что непосредственной угрозы для США нет.