Trampın başlatdığı müharibə ABŞ-də qanunsuz sayıla bilər
ABŞ prezidenti Donald Tramp və onun tərəfdarlarının İranda başlatdığı müharibənin Birləşmiş Ştatların özündə qanunsuz hesab oluna biləcəyi iddia edilir. Bu barədə "The Guardian" nəşri məlumat yayıb.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Konstitusiya Hüquqları Mərkəzinin baş hüquqşünası Uells Dikson: "Bunlar hərbi siyasətin məqsədləridir. Onlar başqa bir ölkəyə silahlı hücum üçün hüquqi əsas təşkil etmir",- deyə bildirib.
ABŞ Dövlət Departamentinin keçmiş hüquqşünası Brayan Finukeyn də qanuni müdafiə tələblərinin pozulduğunu vurğulayıb. O, Birləşmiş Ştatların İsrail tərəfini hücumdan çəkindirmək imkanına malik olduğunu qeyd edib.
Reddinq Universitetinin beynəlxalq hüquq professoru Marko Milanoviç əlavə edib ki, müttəfiqi cilovlamaq əvəzinə ABŞ-nin hərbi əməliyyata başlaması məntiqsizdir.
Bir sıra siyasətçilər də ekspertlərin qiymətləndirməsi ilə razılaşdıqlarını bildiriblər. Məsələn, Demokrat Partiyasından Senatın Kəşfiyyat Komitəsinin sədr müavini Mark Uorner qeyd edib ki, ABŞ üçün dərhal təhlükə yoxdur.

Trump's Initiated War Could Be Deemed Illegal in the US
It is claimed that the war initiated by US President Donald Trump and his supporters in Iran could be considered illegal within the United States itself. The Guardian newspaper reported on this matter.
The editorial, citing its source, reports that Wells Dickson, Chief Counsel at the Center for Constitutional Rights, stated: "These are objectives of military policy. They do not constitute a legal basis for an armed attack on another country.".
Former State Department lawyer Brian Finnegan also emphasized the violation of legal defense requirements. He noted that the United States has the capability to deter Israel from an attack.
Marco Milanovic, a professor of international law at the University of Reading, added that it is illogical for the US to initiate military operations instead of restraining an ally.
A number of politicians also stated that they agree with the experts' assessments. For example, Mark Warner, Vice Chairman of the Senate Intelligence Committee from the Democratic Party, noted that there is no immediate threat to the US.