Tramp Qəzza məsələsinə son qoymaq üçün İslam ölkələrinə planını təqdim etdi
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Qəzza gərginliyinə son qoymaq məqsədilə ilk sülh planını açıqlayıb. İsrailin “Kanal 12” televiziyasının məlumatına görə, plana girovların azad edilməsi, daimi atəşkəsin elan olunması, İsrail ordusunun mərhələli şəkildə geri çəkilməsi, HƏMAS-sız müharibədən sonrakı Qəzza idarəçiliyi, bölgədə ərəb təhlükəsizlik qüvvələrinin yerləşdirilməsi və yenidənqurma üçün ərəb maliyyələşdirməsi daxildir.
Redaksiya mənbəyə istinadla xəbər verir ki, ərəb liderləri bu təşəbbüsü dəstəkləsələr də, bir sıra şərtlər irəli sürüblər. Onlar İsrailin yeni ilhaq addımlarından və yaşayış məntəqələrinin genişləndirilməsindən imtina etməsini, Əl-Əqsa məscidinin statusunun qorunmasını və humanitar yardımın artırılmasını tələb ediblər.
Məlumata görə, detallı plan hazırlanmaqdadır və bu məsələ ilə bağlı İsrail Baş naziri Benyamin Netanyahu ilə görüş bazar ertəsinə nəzərdə tutulub.

Трамп представил исламским странам свой план по урегулированию ситуации в Газе
Президент США Дональд Трамп обнародовал свой первый мирный план, направленный на прекращение напряженности в Газе. По данным израильского телеканала «Канал 12», план включает освобождение заложников, объявление постоянного прекращения огня, поэтапный вывод израильской армии, управление Газой после войны без ХАМАС, размещение арабских сил безопасности в регионе и арабское финансирование для восстановления.
Редакция со ссылкой на источник сообщает, что арабские лидеры, хотя и поддержали эту инициативу, выдвинули ряд условий. Они потребовали от Израиля отказаться от новых шагов по аннексии и расширению поселений, сохранить статус мечети Аль-Акса и увеличить объем гуманитарной помощи.
По имеющимся данным, подробный план находится в разработке, и встреча по этому вопросу с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху запланирована на понедельник.