Tramp Politico-ya müsahibəsində Ukrayna və Krım barədə yeni açıqlamalar verib
Politico nəşrinə verdiyi geniş müsahibədə ABŞ prezidenti Donald Tramp Rusiya və Ukrayna ilə bağlı mövcud danışıqlar balansını dəyərləndirib və Moskvanın hazırda daha güclü mövqedə olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Ukraynanın NATO-ya qəbulunun əvvəldən real gündəmdə olmayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp müsahibəsində Rusiya ilə müqayisədə Ukraynanın danışıqlar mövqeyinin zəif olduğunu vurğulayıb və Krım məsələsinə ayrıca toxunub. O, Krımın dörd tərəfdən dənizlə əhatələndiyini, geniş əraziyə malik olduğunu və Ukrayna ilə yalnız dar bir sahil körpüsü vasitəsilə bağlandığını bildirib.
Tramp müsahibədə qeyd edib ki, Ukraynanın NATO üzvlüyü məsələsi “Putindən çox əvvəl” reallıqdan uzaq olub. O, Vladimir Zelenski ilə Vladimir Putin arasında ilk görüşü xatırladaraq Zelenskinin tələblərini Kobud tonda ifadə etdiyini iddia edib və bunun danışıqlara təsir etdiyini söyləyib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp həmçinin Venesuela lideri Nikolas Maduronun “günlərinin sayıldığını” bildirib və Avropanın Ukraynaya dəstək strategiyasına istehzalı münasibət göstərib. O, Avropa ölkələrinin “təslim olmadıqları müddətdə” Kiyevi dəstəkləmək niyyətini ironik şəkildə şərh edib.

Трамп в интервью Politico сделал новые заявления об Украине и Крыме
В обширном интервью изданию Politico президент США Дональд Трамп оценил текущий баланс переговоров по России и Украине, заявив, что Москва в настоящее время находится в более сильной позиции. Он отметил, что вступление Украины в НАТО никогда не было реальной повесткой дня.
Как сообщает редакция, президент США Дональд Трамп в своем интервью подчеркнул слабость переговорной позиции Украины по сравнению с Россией и отдельно коснулся вопроса Крыма. Он заявил, что Крым окружен морем с четырех сторон, имеет большую территорию и связан с Украиной только узким сухопутным мостом.
Трамп отметил в интервью, что вопрос членства Украины в НАТО был «далек от реальности задолго до Путина». Он, вспоминая первую встречу Владимира Зеленского с Владимиром Путиным, утверждал, что Зеленский изложил свои требования в грубом тоне, и это повлияло на переговоры.
Президент США Дональд Трамп также заявил, что «дни сочтены» для лидера Венесуэлы Николаса Мадуро, и иронично отнесся к стратегии Европы по поддержке Украины. Он в ироничной форме прокомментировал намерение европейских стран поддерживать Киев «до тех пор, пока они не сдадутся».