Tramp Politico-ya müsahibəsində Ukrayna və Krım barədə yeni açıqlamalar verib
Politico nəşrinə verdiyi geniş müsahibədə ABŞ prezidenti Donald Tramp Rusiya və Ukrayna ilə bağlı mövcud danışıqlar balansını dəyərləndirib və Moskvanın hazırda daha güclü mövqedə olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Ukraynanın NATO-ya qəbulunun əvvəldən real gündəmdə olmayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp müsahibəsində Rusiya ilə müqayisədə Ukraynanın danışıqlar mövqeyinin zəif olduğunu vurğulayıb və Krım məsələsinə ayrıca toxunub. O, Krımın dörd tərəfdən dənizlə əhatələndiyini, geniş əraziyə malik olduğunu və Ukrayna ilə yalnız dar bir sahil körpüsü vasitəsilə bağlandığını bildirib.
Tramp müsahibədə qeyd edib ki, Ukraynanın NATO üzvlüyü məsələsi “Putindən çox əvvəl” reallıqdan uzaq olub. O, Vladimir Zelenski ilə Vladimir Putin arasında ilk görüşü xatırladaraq Zelenskinin tələblərini Kobud tonda ifadə etdiyini iddia edib və bunun danışıqlara təsir etdiyini söyləyib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp həmçinin Venesuela lideri Nikolas Maduronun “günlərinin sayıldığını” bildirib və Avropanın Ukraynaya dəstək strategiyasına istehzalı münasibət göstərib. O, Avropa ölkələrinin “təslim olmadıqları müddətdə” Kiyevi dəstəkləmək niyyətini ironik şəkildə şərh edib.

In a wide-ranging interview with Politico, U.S. President Donald Trump assessed the current balance of negotiations with Russia and Ukraine, stating that Moscow is currently in a stronger position. He noted that Ukraine's accession to NATO was not on the real agenda from the outset.
The editorial reports that U.S. President Donald Trump emphasized Ukraine's weak negotiating position compared to Russia in the interview and touched upon the issue of Crimea separately. He stated that Crimea is surrounded by sea on four sides, has a large territory, and is connected to Ukraine only by a narrow coastal bridge.
Trump noted in the interview that the issue of Ukraine's NATO membership has been far from reality "long before Putin." Recalling the first meeting between Vladimir Zelensky and Vladimir Putin, he claimed that Zelensky expressed his demands in a rough tone, stating that this affected the negotiations.
U.S. President Donald Trump also stated that Venezuelan leader Nicolas Maduro's "days are numbered" and ironically commented on Europe's strategy of supporting Ukraine. He ironically commented on European countries' intention to support Kyiv "as long as they don't give up.".