ABŞ prezidenti Donald Tramp, NATO üzvü olan müttəfiqlərini Hörmüz Boğazı məsələsində lazımi tədbirləri görmədikləri üçün tənqid edərək, onları "qorxaq" adlandırıb. Tramp, özünün "Truth Social" sosial media platformasında 20 mart tarixli paylaşımında, NATO-nun ABŞ-sız "kağızdan pələng" olduğunu və nüvə silahına malik İranı dayandırmaq səylərinə qoşulmaq istəmədiyini bildirib. O, müharibənin qazanıldığını iddia edərək, Hörmüz Boğazının sadə bir hərbi manevrlə açıla biləcəyi halda, bu ölkələrin kömək etməkdən imtina etdiyini müdafiə edib.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ prezidenti əlavə edib ki, bu ölkələr üçün bu addım olduqca asan və risksiz olardı. O, "Qorxaqlar, bunu UNUTMAYACAĞIQ!" ifadələrini işlədib. Ağ Evdə keçirilən mətbuat konfransında isə Tramp, İranın donanması, hava qüvvələri, zenit sistemləri, radarları və liderlərinin "məhv edildiyini" söyləyib. O, "Artıq orada heç kim lider olmaq istəmir. Onlarla danışmaq istəyirik, amma danışacaq kimsəmiz yoxdur. Bundan da razıyıq," deyə əlavə edib.
Bu açıqlamalardan qısa müddət əvvəl, 19 mart tarixində bəzi Avropa ölkələri, Yaponiya və Kanada, Hörmüz Boğazından təhlükəsiz keçidin təmin edilməsinə dəstək verməyə hazır olduqlarını bəyan etmişdilər. İngiltərə, Fransa, Almaniya, İtaliya, Hollandiya, Yaponiya və Kanada liderləri tərəfindən verilən birgə açıqlamada, İranın körfəz ölkələrindəki mülki və enerji infrastrukturuna qarşı hücumları və İranın Hörmüz Boğazını bağlama cəhdi qınanmışdı.

Президент США Дональд Трамп раскритиковал союзников по НАТО за бездействие в вопросе Ормузского пролива, назвав их "трусами". В своем посте от 20 марта в социальной сети "Truth Social" Трамп заявил, что НАТО без США является "бумажным тигром" и не желает присоединяться к усилиям по сдерживанию Ирана, обладающего ядерным оружием. Он утверждал, что война была выиграна, и защищал отказ этих стран помочь, когда Ормузский пролив мог быть открыт простым военным маневром.
Редакция сообщает, что президент США добавил, что для этих стран такой шаг был бы чрезвычайно простым и безрисковым. Он использовал фразу: "Трусы, мы этого НЕ ЗАБУДЕМ!". На пресс-конференции в Белом доме Трамп заявил, что иранский флот, ВВС, зенитные системы, радары и лидеры "уничтожены". "Там больше никто не хочет быть лидером. Мы хотим с ними поговорить, но нам не с кем говорить. И нас это устраивает", - добавил он.
Незадолго до этих заявлений, 19 марта, некоторые европейские страны, Япония и Канада заявили о готовности поддержать обеспечение безопасного прохода через Ормузский пролив. В совместном заявлении лидеров Великобритании, Франции, Германии, Италии, Нидерландов, Японии и Канады осуждались нападения Ирана на гражданскую и энергетическую инфраструктуру в странах Персидского залива и попытка Ирана закрыть Ормузский пролив.