ABŞ prezidenti Donald Tramp, NATO üzvü olan müttəfiqlərini Hörmüz Boğazı məsələsində lazımi tədbirləri görmədikləri üçün tənqid edərək, onları "qorxaq" adlandırıb. Tramp, özünün "Truth Social" sosial media platformasında 20 mart tarixli paylaşımında, NATO-nun ABŞ-sız "kağızdan pələng" olduğunu və nüvə silahına malik İranı dayandırmaq səylərinə qoşulmaq istəmədiyini bildirib. O, müharibənin qazanıldığını iddia edərək, Hörmüz Boğazının sadə bir hərbi manevrlə açıla biləcəyi halda, bu ölkələrin kömək etməkdən imtina etdiyini müdafiə edib.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ prezidenti əlavə edib ki, bu ölkələr üçün bu addım olduqca asan və risksiz olardı. O, "Qorxaqlar, bunu UNUTMAYACAĞIQ!" ifadələrini işlədib. Ağ Evdə keçirilən mətbuat konfransında isə Tramp, İranın donanması, hava qüvvələri, zenit sistemləri, radarları və liderlərinin "məhv edildiyini" söyləyib. O, "Artıq orada heç kim lider olmaq istəmir. Onlarla danışmaq istəyirik, amma danışacaq kimsəmiz yoxdur. Bundan da razıyıq," deyə əlavə edib.
Bu açıqlamalardan qısa müddət əvvəl, 19 mart tarixində bəzi Avropa ölkələri, Yaponiya və Kanada, Hörmüz Boğazından təhlükəsiz keçidin təmin edilməsinə dəstək verməyə hazır olduqlarını bəyan etmişdilər. İngiltərə, Fransa, Almaniya, İtaliya, Hollandiya, Yaponiya və Kanada liderləri tərəfindən verilən birgə açıqlamada, İranın körfəz ölkələrindəki mülki və enerji infrastrukturuna qarşı hücumları və İranın Hörmüz Boğazını bağlama cəhdi qınanmışdı.

U.S. President Donald Trump criticized NATO allies for not taking necessary measures regarding the Strait of Hormuz issue, calling them "cowards." In a post on his "Truth Social" social media platform dated March 20, Trump stated that NATO is a "paper tiger" without the U.S. and that it does not want to join efforts to stop nuclear-armed Iran. He claimed victory in the war, arguing that these countries refused to help when the Strait of Hormuz could be opened with a simple military maneuver.
The editorial reports that the U.S. president added that this step would have been very easy and risk-free for these countries. He used the phrase, "Cowards, we will NOT forget this!" At a press conference held at the White House, Trump stated that Iran's navy, air force, anti-aircraft systems, radars, and leaders have been "destroyed." He added, "Nobody wants to be a leader there anymore. We want to talk to them, but we have no one to talk to. We are fine with that too."
Shortly before these statements, on March 19, some European countries, Japan, and Canada declared their readiness to support ensuring safe passage through the Strait of Hormuz. In a joint statement by the leaders of the United Kingdom, France, Germany, Italy, the Netherlands, Japan, and Canada, Iran's attacks against civilian and energy infrastructure in the Gulf countries and Iran's attempt to close the Strait of Hormuz were condemned.