S-400 sistemləri Şama göndərilə bilər – Türkiyədən təklif
Milliyyət qəzetinin baş redaktoru Özay Şendir bildirib ki, İsraillə mümkün müharibə vəziyyətində Suriya Türkiyənin ön cəbhəsi olacaq.
Redaksiya xəbər verir ki, Şendir bu səbəbdən Ankaranın Şamın hava hücumundan müdafiə qabiliyyətini gücləndirmək məcburiyyətində olduğunu vurğulayıb. O, Moskva ilə razılaşaraq S-400 sistemlərinin Suriyaya göndərilməsinin belə gündəmə gələ biləcəyini qeyd edib.
Şendir əlavə edib ki, bu yolla həm Suriya müdafiə baxımından gücləndirilə bilər, həm də bölgədə İsrailin hərbi üstünlüyünün qarşısı alına bilər.

S-400 systems could be sent to Damascus – Proposal from Turkey
Özay Şendir, editor-in-chief of Milliyet newspaper, stated that in the event of a possible war with Israel, Syria would become Turkey's front line.
The editorial office reports that Şendir emphasized that for this reason, Ankara is obliged to strengthen Damascus's air defense capabilities. He noted that even the deployment of S-400 systems to Syria, in agreement with Moscow, could come onto the agenda.
Şendir added that in this way, Syria can be strengthened in terms of defense, and Israel's military superiority in the region can be prevented.