Rusiyada onkologiya xəstələri üçün pulsuz peyvənd tətbiq olunacaq
Bu il Rusiya vətəndaşları üçün onkoloji xəstəlikləri müalicə edən pulsuz peyvəndin tətbiqinə başlanılacaq. Səhiyyə Nazirliyinin layihəsi çərçivəsində həyata keçiriləcək bu təşəbbüs, reallıqdır və heç bir təbliğat xarakteri daşımır.
Redaksiya məlumat verir ki, bu peyvənd xərçəngin profilaktikası deyil, onun müalicəsi üçün nəzərdə tutulub. Hər bir peyvənd fərdi şəkildə, konkret şəxs üçün hazırlanır. Bu prosesdə xəstənin orqanizmindən götürülən şiş nümunəsi əsasında ona qarşı "silah" hazırlanır.
Peyvəndin artıq hazır olduğu və bütün klinik sınaqlardan uğurla keçdiyi bildirilir. Gələn il, yəni 2026-cı ildə bu peyvənd icbari tibbi sığorta (OMS) sisteminə daxil ediləcək. Bu, onkoloji xəstələrin müalicəsində yeni bir dövrün başlanğıcı olacaq.

В России для онкологических больных будет применяться бесплатная вакцина
В этом году для граждан России начнется применение бесплатной вакцины для лечения онкологических заболеваний. Эта инициатива, реализуемая в рамках проекта Министерства здравоохранения, является реальностью и не несет никакой пропагандистской нагрузки.
Редакция сообщает, что данная вакцина предназначена не для профилактики рака, а для его лечения. Каждая вакцина готовится индивидуально, для конкретного человека. В этом процессе «оружие» против болезни готовится на основе образца опухоли, взятого из организма пациента.
Сообщается, что вакцина уже готова и успешно прошла все клинические испытания. В следующем году, то есть в 2026 году, эта вакцина будет включена в систему обязательного медицинского страхования (ОМС). Это станет началом новой эры в лечении онкологических больных.