Rusiya səfiri Azərbaycan XİN-ə çağırılıb, ona nota verilib
14 noyabr 2025-ci il tarixində Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Yevdokimov Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Görüş zamanı, 14 noyabr tarixində təqribən gecə saat 1:00-da Ukraynanın paytaxtı Kiyev şəhərinə raket və dron hücumları nəticəsində İsgəndər tipli raketlərdən birinin səfirliyin ərazisinə düşməsi ilə bağlı kəskin etiraz bildirilib və ona müvafiq nota təqdim edilib.
Son partlayış nəticəsində Səfirliyin ərazisinin hasarının bir hissəsinin tamamilə dağıldığı, konstruksiyaların, xidməti avtomobillərin, inzibati binanın və Səfirliyin konsulluq şöbəsinin zədələndiyi, həmçinin diplomatik nümayəndəliyin ərazisinə ciddi ziyan vurulduğu, xoşbəxtlikdən bu zərbənin insan tələfatına səbəb olmadığı qarşı tərəfə bildirilib.
Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olan bu kimi raket hücumlarının əvvəllər də baş verdiyi xatırlanıb. Xüsusilə, 2022-ci il 10 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarkiv şəhərindəki Fəxri Konsulluğunun binasına aviazərbə nəticəsində inzibati binanın ciddi dağıntılara məruz qaldığı və xidməti avtomobilin yararsız hala düşdüyü qeyd edilib.
Bununla yanaşı, 2024-cü il yanvarın 2-də Rusiya tərəfindən “Kinjal” raketi ilə həyata keçirilən hava zərbəsi nəticəsində Səfirliyin inzibati binasından təqribən 35 addım məsafədə diametri təxminən 3 metr olan krater yarandığı və yer səthindən 8 metr dərinlikdə detonasiya baş vermədiyi üçün partlamamış sursat aşkar edildiyi bildirilib.
2025-ci il avqustun 28-də isə Azərbaycan Respublikasının Ukraynadakı Səfirliyinə təxminən 50 metr məsafədə endirilmiş hava zərbəsi nəticəsində Səfirliyin inzibati binasının və konsulluq şöbəsinin, Səfirin rezidensiyasının zədələndiyi, həmçinin diplomatik nümayəndəliyin ərazisinə ciddi ziyan dəydiyi diqqətə çatdırılıb.
Eyni zamanda, 8 və 18 avqust 2025-ci il tarixlərində Odessa vilayətində SOCAR şirkətinin neft bazasına dron hücumları edildiyi, nəticədə işçilərin xəsarət aldığı infrastruktura böyük zərər vurulduğu xatırlanıb.
Bütün bu faktların, raket hücumlarının məqsədli olması barədə suallar yaratdığı vurğulanıb.
Eyni zamanda, bütün bu faktlara dair Rusiya tərəfinə əvvəllər rəsmi notalarla məlumat verildiyi, həmçinin Ukraynadakı diplomatik təmsilçiliklərimizin yerləşdiyi binaların koordinatlarının hələ 2022-ci ilin aprel ayında Rusiya tərəfinə təqdim edildiyi, koordinatların Rusiya Müdafiə Nazirliyi tərəfindən nəzərə alınacağının bildirildiyi xatırlanıb.
Görüşdə, diplomatik təmsilçiliklərimizə bu kimi hücumların qəbiledilməz olduğu diqqətə çatdırılıb, Rusiya tərəfindən məsələ üzrə müvafiq araşdırma aparılması və ətraflı izahat verilməsi tələb olunub.

On November 14, 2025, Mikhail Evdokimov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Azerbaijan, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
During the meeting, a strong protest was expressed regarding one of the Iskander-type missiles falling onto the embassy's territory as a result of missile and drone attacks on the Ukrainian capital Kyiv around 1:00 AM on November 14, and a corresponding note was presented.
The other side was informed that as a result of the recent explosion, a part of the embassy's perimeter fence was completely destroyed, structures, service vehicles, the administrative building, and the consular section of the embassy were damaged, and significant damage was caused to the territory of the diplomatic mission; fortunately, this strike did not result in human casualties.
It was recalled that such missile attacks, contrary to the norms and principles of international law, had occurred previously. In particular, it was noted that on March 10, 2022, as a result of an airstrike on the building of the Honorary Consulate of the Republic of Azerbaijan in Kharkiv, the administrative building suffered serious damage and a service vehicle became unusable.
Furthermore, it was stated that on January 2, 2024, as a result of an airstrike carried out by Russia with a "Kinzhal" missile, a crater approximately 3 meters in diameter was formed about 35 steps from the embassy's administrative building, and an unexploded ordnance was discovered 8 meters deep from the ground surface, as no detonation occurred.
It was also brought to attention that on August 28, 2025, as a result of an airstrike approximately 50 meters from the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Ukraine, the administrative building and consular section of the embassy, as well as the Ambassador's residence, were damaged, and significant damage was caused to the territory of the diplomatic mission.
At the same time, it was recalled that on August 8 and 18, 2025, drone attacks were carried out on SOCAR's oil depot in the Odesa region, resulting in injuries to employees and significant damage to infrastructure.
It was emphasized that all these facts raise questions about the deliberate nature of the missile attacks.
It was also recalled that Russia had previously been informed of all these facts through official notes, and that the coordinates of the buildings housing Azerbaijan's diplomatic missions in Ukraine had been provided to the Russian side as early as April 2022, with assurances that the coordinates would be taken into account by the Russian Ministry of Defense.
During the meeting, it was brought to attention that such attacks on Azerbaijan's diplomatic missions are unacceptable, and Russia was demanded to conduct a relevant investigation into the matter and provide a detailed explanation.