Rusiya səfiri Azərbaycan XİN-ə çağırılıb, ona nota verilib
14 noyabr 2025-ci il tarixində Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Yevdokimov Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Görüş zamanı, 14 noyabr tarixində təqribən gecə saat 1:00-da Ukraynanın paytaxtı Kiyev şəhərinə raket və dron hücumları nəticəsində İsgəndər tipli raketlərdən birinin səfirliyin ərazisinə düşməsi ilə bağlı kəskin etiraz bildirilib və ona müvafiq nota təqdim edilib.
Son partlayış nəticəsində Səfirliyin ərazisinin hasarının bir hissəsinin tamamilə dağıldığı, konstruksiyaların, xidməti avtomobillərin, inzibati binanın və Səfirliyin konsulluq şöbəsinin zədələndiyi, həmçinin diplomatik nümayəndəliyin ərazisinə ciddi ziyan vurulduğu, xoşbəxtlikdən bu zərbənin insan tələfatına səbəb olmadığı qarşı tərəfə bildirilib.
Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olan bu kimi raket hücumlarının əvvəllər də baş verdiyi xatırlanıb. Xüsusilə, 2022-ci il 10 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarkiv şəhərindəki Fəxri Konsulluğunun binasına aviazərbə nəticəsində inzibati binanın ciddi dağıntılara məruz qaldığı və xidməti avtomobilin yararsız hala düşdüyü qeyd edilib.
Bununla yanaşı, 2024-cü il yanvarın 2-də Rusiya tərəfindən “Kinjal” raketi ilə həyata keçirilən hava zərbəsi nəticəsində Səfirliyin inzibati binasından təqribən 35 addım məsafədə diametri təxminən 3 metr olan krater yarandığı və yer səthindən 8 metr dərinlikdə detonasiya baş vermədiyi üçün partlamamış sursat aşkar edildiyi bildirilib.
2025-ci il avqustun 28-də isə Azərbaycan Respublikasının Ukraynadakı Səfirliyinə təxminən 50 metr məsafədə endirilmiş hava zərbəsi nəticəsində Səfirliyin inzibati binasının və konsulluq şöbəsinin, Səfirin rezidensiyasının zədələndiyi, həmçinin diplomatik nümayəndəliyin ərazisinə ciddi ziyan dəydiyi diqqətə çatdırılıb.
Eyni zamanda, 8 və 18 avqust 2025-ci il tarixlərində Odessa vilayətində SOCAR şirkətinin neft bazasına dron hücumları edildiyi, nəticədə işçilərin xəsarət aldığı infrastruktura böyük zərər vurulduğu xatırlanıb.
Bütün bu faktların, raket hücumlarının məqsədli olması barədə suallar yaratdığı vurğulanıb.
Eyni zamanda, bütün bu faktlara dair Rusiya tərəfinə əvvəllər rəsmi notalarla məlumat verildiyi, həmçinin Ukraynadakı diplomatik təmsilçiliklərimizin yerləşdiyi binaların koordinatlarının hələ 2022-ci ilin aprel ayında Rusiya tərəfinə təqdim edildiyi, koordinatların Rusiya Müdafiə Nazirliyi tərəfindən nəzərə alınacağının bildirildiyi xatırlanıb.
Görüşdə, diplomatik təmsilçiliklərimizə bu kimi hücumların qəbiledilməz olduğu diqqətə çatdırılıb, Rusiya tərəfindən məsələ üzrə müvafiq araşdırma aparılması və ətraflı izahat verilməsi tələb olunub.

Посол России вызван в МИД Азербайджана, ему вручена нота
14 ноября 2025 года чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Азербайджанской Республике Михаил Евдокимов был вызван в Министерство иностранных дел.
В ходе встречи был выражен решительный протест в связи с падением одной из ракет типа «Искандер» на территорию посольства в результате ракетных и дроновых атак на столицу Украины город Киев примерно в 1:00 ночи 14 ноября, и ему была вручена соответствующая нота.
Противоположной стороне было сообщено, что в результате последнего взрыва полностью разрушена часть ограждения территории посольства, повреждены конструкции, служебные автомобили, административное здание и консульский отдел посольства, а также нанесен серьезный ущерб территории дипломатического представительства, и, к счастью, этот удар не привел к человеческим жертвам.
Было напомнено, что подобные ракетные атаки, противоречащие нормам и принципам международного права, происходили и ранее. В частности, было отмечено, что 10 марта 2022 года в результате авиаудара по зданию Почетного консульства Азербайджанской Республики в городе Харькове административное здание получило серьезные разрушения, а служебный автомобиль пришел в негодность.
Наряду с этим, было сообщено, что 2 января 2024 года в результате авиаудара, нанесенного российской стороной ракетой «Кинжал», примерно в 35 шагах от административного здания посольства образовался кратер диаметром около 3 метров, и на глубине 8 метров от поверхности земли был обнаружен неразорвавшийся боеприпас, поскольку детонации не произошло.
28 августа 2025 года было доведено до сведения, что в результате авиаудара, нанесенного примерно в 50 метрах от Посольства Азербайджанской Республики в Украине, были повреждены административное здание и консульский отдел Посольства, резиденция Посла, а также нанесен серьезный ущерб территории дипломатического представительства.
В то же время было напомнено, что 8 и 18 августа 2025 года были совершены атаки дронов на нефтяную базу компании SOCAR в Одесской области, в результате чего инфраструктуре был нанесен значительный ущерб, а сотрудники получили ранения.
Было подчеркнуто, что все эти факты вызывают вопросы о целенаправленности ракетных атак.
В то же время было напомнено, что российская сторона ранее была проинформирована официальными нотами обо всех этих фактах, а также что координаты зданий наших дипломатических представительств в Украине были предоставлены российской стороне еще в апреле 2022 года, и было заявлено, что координаты будут учтены Министерством обороны России.
На встрече было доведено до сведения, что подобные атаки на наши дипломатические представительства неприемлемы, и от российской стороны потребовано проведение соответствующего расследования по данному вопросу и предоставление подробных объяснений.