Rəqəmsal aktivlər: 2026-cı ildə yeni dövr başlayır
2026-cı ildə qlobal rəqəmsal aktiv bazarında qanunvericilik mərhələsi pilot çərçivələrdən real icra mexanizmlərinə keçir və əsas diqqət sabit sikkələrin nəzarəti, tokenləşdirilmiş real dünya aktivləri (RWA) və vergi uyğunluğuna yönəlir. Redaksiya məlumat verir ki, ilin əvvəlindən etibarən ABŞ, Çin və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri rəqəmsal aktiv siyasətində daha sərt və strukturlaşdırılmış addımlar atıb. Qlobal mənzərədə fərqli modellər formalaşır: bəziləri bazar aydınlığını və institusional inteqrasiyanı gücləndirir, digərləri isə dövlət nəzarətini prioritet sayır.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ-da 2026-cı il kriptovalyuta qanunvericiliyi bazar strukturunu rəsmiləşdirməyə yönəlib. Nümayəndələr Palatasında qəbul edilən CLARITY Aktı rəqəmsal aktivlərin böyük hissəsinə nəzarətin Commodity Futures Trading Commission-a verilməsini nəzərdə tutur və birjalarla dilerlər üçün qeydiyyat tələblərini gücləndirir. Çin isə fevral ayında rəqəmsal yuan — Digital Yuan (e-CNY) ətrafında nəzarəti sərtləşdirərək icazəsiz sabit sikkələri və əksər RWA layihələrini qadağan edib, eyni zamanda Honq Konq lisenziyalı sabit sikkə və kripto xidmətləri üçün ayrıca çərçivə tətbiq etməyə davam edir.
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri 2026-cı ilin fevralına qədər tənzimləyici bazanı daha da gücləndirib. Dubai Financial Services Authority token uyğunluq qiymətləndirmələrini bazar iştirakçılarına həvalə edib, Central Bank of the United Arab Emirates isə dirhamla dəstəklənən sabit sikkənin institusional istifadəsini təsdiqləyib. Yeni qaydalar sabit sikkələrin ödəniş və hesablaşmalarda rolunu artırmaqla yanaşı, investorların qorunması, lisenziyalaşdırma və vergi şəffaflığı sahəsində daha sərt uyğunluq mexanizmlərini ön plana çıxarır.

In 2026, the global digital asset market will transition from pilot frameworks to real enforcement mechanisms in its legislative phase, with a primary focus on stablecoin regulation, tokenized real-world assets (RWA), and tax compliance. As reported by the editorial team, since the beginning of the year, the US, China, and the UAE have taken stricter and more structured steps in digital asset policy. Different models are emerging in the global landscape: some are strengthening market clarity and institutional integration, while others prioritize state control.
The editorial team reports that in the US, 2026 cryptocurrency legislation aims to formalize the market structure. The CLARITY Act, passed by the House of Representatives, proposes granting the Commodity Futures Trading Commission oversight of a large portion of digital assets and strengthens registration requirements for exchanges and dealers. China, meanwhile, tightened its oversight around the digital yuan — Digital Yuan (e-CNY) in February, banning unauthorized stablecoins and most RWA projects, while continuing to implement a separate framework for Hong Kong-licensed stablecoin and crypto services.
The United Arab Emirates further strengthened its regulatory framework by February 2026. The Dubai Financial Services Authority has delegated token compliance assessments to market participants, while the Central Bank of the United Arab Emirates has approved the institutional use of a dirham-backed stablecoin. The new regulations emphasize stricter compliance mechanisms in investor protection, licensing, and tax transparency, while increasing the role of stablecoins in payments and settlements.