Rəqəmsal aktivlər: 2026-cı ildə yeni dövr başlayır
2026-cı ildə qlobal rəqəmsal aktiv bazarında qanunvericilik mərhələsi pilot çərçivələrdən real icra mexanizmlərinə keçir və əsas diqqət sabit sikkələrin nəzarəti, tokenləşdirilmiş real dünya aktivləri (RWA) və vergi uyğunluğuna yönəlir. Redaksiya məlumat verir ki, ilin əvvəlindən etibarən ABŞ, Çin və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri rəqəmsal aktiv siyasətində daha sərt və strukturlaşdırılmış addımlar atıb. Qlobal mənzərədə fərqli modellər formalaşır: bəziləri bazar aydınlığını və institusional inteqrasiyanı gücləndirir, digərləri isə dövlət nəzarətini prioritet sayır.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ-da 2026-cı il kriptovalyuta qanunvericiliyi bazar strukturunu rəsmiləşdirməyə yönəlib. Nümayəndələr Palatasında qəbul edilən CLARITY Aktı rəqəmsal aktivlərin böyük hissəsinə nəzarətin Commodity Futures Trading Commission-a verilməsini nəzərdə tutur və birjalarla dilerlər üçün qeydiyyat tələblərini gücləndirir. Çin isə fevral ayında rəqəmsal yuan — Digital Yuan (e-CNY) ətrafında nəzarəti sərtləşdirərək icazəsiz sabit sikkələri və əksər RWA layihələrini qadağan edib, eyni zamanda Honq Konq lisenziyalı sabit sikkə və kripto xidmətləri üçün ayrıca çərçivə tətbiq etməyə davam edir.
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri 2026-cı ilin fevralına qədər tənzimləyici bazanı daha da gücləndirib. Dubai Financial Services Authority token uyğunluq qiymətləndirmələrini bazar iştirakçılarına həvalə edib, Central Bank of the United Arab Emirates isə dirhamla dəstəklənən sabit sikkənin institusional istifadəsini təsdiqləyib. Yeni qaydalar sabit sikkələrin ödəniş və hesablaşmalarda rolunu artırmaqla yanaşı, investorların qorunması, lisenziyalaşdırma və vergi şəffaflığı sahəsində daha sərt uyğunluq mexanizmlərini ön plana çıxarır.

В 2026 году на мировом рынке цифровых активов законодательный этап переходит от пилотных рамок к реальным механизмам исполнения, с основным фокусом на контроль стейблкоинов, токенизированные реальные активы (RWA) и налоговую прозрачность. По данным редакции, с начала года США, Китай и Объединенные Арабские Эмираты предприняли более жесткие и структурированные шаги в политике в отношении цифровых активов. В глобальном ландшафте формируются различные модели: одни усиливают ясность рынка и институциональную интеграцию, другие ставят во главу угла государственный контроль.
По данным редакции, в США законодательство о криптовалютах в 2026 году направлено на формализацию структуры рынка. Акт CLARITY, принятый Палатой представителей, предусматривает передачу контроля над большей частью цифровых активов Комиссии по торговле товарными фьючерсами (CFTC) и ужесточает требования к регистрации для бирж и дилеров. Китай же в феврале ужесточил контроль вокруг цифрового юаня — Digital Yuan (e-CNY), запретив несанкционированные стейблкоины и большинство проектов RWA, одновременно продолжая применять отдельную рамку для лицензированных в Гонконге стейблкоинов и крипто-услуг.
Объединенные Арабские Эмираты к февралю 2026 года еще больше укрепили свою нормативную базу. Управление финансовых услуг Дубая (Dubai Financial Services Authority) возложило оценку соответствия токенов на участников рынка, а Центральный банк Объединенных Арабских Эмиратов (Central Bank of the United Arab Emirates) одобрил институциональное использование стейблкоина, обеспеченного дирхамом. Новые правила, наряду с увеличением роли стейблкоинов в платежах и расчетах, выдвигают на первый план более строгие механизмы соответствия в области защиты инвесторов, лицензирования и налоговой прозрачности.