Qlobal su böhranı: Süni yağışla çarə axtarışı
Qlobal istiləşmə və iqlim dəyişikliyi fonunda qlobal miqyasda su böhranının təsirləri və narahatlıqları artmaqdadır. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının məlumatına görə, "qlobal su iflası" dövrü başlayıb və ölkələr problemin həlli üçün bulud toxumlaması, yəni ictimaiyyətə məlum olan süni yağış üsuluna üz tuturlar. ABŞ və dünyanın ən böyük hava modifikasiya proqramına malik olan Çinlə yanaşı, Fransa, Rusiya, Hindistan və Səudiyyə Ərəbistanı kimi ölkələr də bu texnologiyaya investisiya qoyanlar sırasındadır. Əsas məqsəd yağışın vaxtını və miqdarını müəyyən dərəcədə nəzarətdə saxlamaqdır. Lakin bu üsul həm elmi, həm də geosiyasi baxımdan mübahisələrə səbəb olur. Bulud toxumlaması nədir, necə işləyir?
Redaksiya məlumat verir ki, bulud toxumlaması mövcud buludların yağış və ya qar əmələ gətirmə qabiliyyətini artırmağı hədəfləyən hava modifikasiya texnikasıdır. Bu üsulda, adətən, gümüş yodid kimi çox kiçik hissəciklər buludlara səpilir. Bu hissəciklər su damlalarının və ya buz kristallərinin yaranmasını tətikləyərək yağış prosesini sürətləndirir. Lakin bu üsul məhdudiyyətlərə malikdir. Yalnız mövcud buludlara təsir edə bilir, müəyyən bir coğrafi ərazi və zaman çərçivəsi ilə məhdudlaşır. Uzunmüddətli qiymətləndirmələrə görə, yerli miqyasda yağış miqdarını təxminən 5% ilə 15% arasında artırdığı ehtimal edilir.
Digər tərəfdən, bulud toxumlaması tətbiqi yeni deyil, tarixi 1940-cı illərə gedib çıxır. Buna baxmayaraq, 1970-ci və 1980-ci illərdə maraq əhəmiyyətli dərəcədə azaldı. Bunun ən mühüm səbəbi edilən müdaxilənin həqiqətən nə qədər yağış yaratdığını etibarlı şəkildə ölçə bilməməsi idi. Son illərdə isə ölçmə və təsir analizi texnologiyalarındakı inkişaflar sayəsində əməliyyatların nəticələri daha dəqiq şəkildə təsdiqlənə bilir. Mütəxəssislərin fikrincə, marağın yenidən artmasının iki əsas səbəbi var. Birincisi, iqlim və yağış modellərindəki dəyişkənlik səbəbindən su ehtiyatlarının daha kövrək hala gəlməsidir. Bu vəziyyət, xüsusilə quraqlıq riski yüksək olan bölgələrdə qərar qəbul edənləri daha yaradıcı həllər axtarmağa sövq edir. İkinci mühüm amil isə son illərdə qeydə alınan texniki irəliləyişlərdir. Bulud toxumlamasının təsirini real vaxt rejimində ölçə bilən sistemlər, investorların və ictimaiyyət orqanlarının etibarını artırır. Sektorda marağın artmasının bir göstəricisi də bu sahədə fəaliyyət göstərən ABŞ mərkəzli Rainmaker şirkətinin işçilərinin sayının bir ildən qısa müddətdə 19-dan 120-yə yüksəlməsidir. Şirkət, xüsusilə ABŞ-ın qərbində artan quraqlığı yavaşlatmağı hədəfləyir. Şirkətin adı yağışa işarə etsə də, layihələrinin böyük bir hissəsi yağışdan çox qar əmələ gətirməyə yönəlib. Qar örtüyünün artması, xüsusilə dağlıq bölgələrdə yaz və yay aylarında əriyən qar suları sayəsində rezervuarları qidalandıraraq su təchizatına töhfə verir.
Bulud toxumlaması tətbiqləri müxtəlif məqsədlərlə istifadə olunur. Çin, təyyarə və pilotsuz uçuş aparatları ilə yanaşı, raket sistemləri vasitəsilə buludlara müdaxilə edir. 2008-ci il Pekin Yay Olimpiadası zamanı yağışı idarə etmək məqsədilə bu üsuldan istifadə edilmişdi. Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində duz tərkibli fişəklərdən istifadə edilərək buludlara müdaxilə edilir, Səudiyyə Ərəbistanı isə 2022-ci ildə regional proqramının ilk ili üçün 256 milyon dollar xərclədi. Çinin isə 2014-2021-ci illər arasında hava modifikasiya proqramına təxminən 2 milyard dollar dəstək verdiyi bildirilir. 50-dən çox ölkənin tətbiq etdiyi bu üsulun bir sınağını da Hindistan keçirdi, lakin məqsəd Dehlidəki sıx hava çirkliliyini azaltmaq idi. Məqsəd bu olsa da, uğur əldə edilmədi, çünki kifayət qədər atmosfer nəm olmadığı üçün yağış əmələ gəlmədi. Buna baxmayaraq, təcrübədən sonra hissəcik maddə səviyyələrində ölçülə bilən bir azalma qeydə alındı. İran da keçən il Urmiya gölü hövzəsində, son onilliklərin ən şiddətli quraqlıqlarından biri ilə mübarizə aparmaq üçün buludlara kimyəvi maddələr püskürtdü.
Desert Research Institute-dən tədqiqatçı Frank McDonough-a görə, son onilliklərdə aparılan elmi araşdırmalar və xərc-fayda analizləri, qərar qəbul edənlərin bu üsuldan daha etibarlı istifadə etməsini təmin etdi. McDonough, bulud toxumlamasının mövcud səth və ya yeraltı suları tükətmək əvəzinə atmosferdəki təbii proseslərdən istifadə edərək sistemə yeni su əlavə edə bildiyini vurğulayır. Xüsusilə, xizək mərkəzlərinin toplanmış su ilə süni qar istehsal etmək məcburiyyətində qaldığı nəzərə alındıqda, təbii qar yağışını artırmaq hövzə üçün əlavə mənbə deməkdir. Bu da növbəti mövsüm üçün "su bankında" daha çox ehtiyat yığılması deməkdir. Bəzilərinə görə, üsul "mülayim bir artım" təmin edə bilər, lakin çevirici bir həll deyil. Xərc baxımından, əlavə suyun hektar-metr başına 1 ilə 10 dollar arasında dəyişən bir xərc tələb etdiyi bildirilir. Bu məbləğ dəyişkənlik göstərsə də, ümumiyyətlə duzsuzlaşdırma üsulları ilə müqayisədə çox daha aşağıdır. Bulud toxumlaması yalnız mövcud buludlar üzərində işlədiyi üçün bulud mikrofiziqinə güclü şəkildə bağlıdır. Uyğun nəm və temperatur şəraiti yoxdursa, nəticə əldə edilmir. Təsirin tam olaraq hansı nisbətdə insan müdaxiləsindən qaynaqlandığını müəyyən etmək hələ də çətindir. Dünya Meteorologiya Təşkilatı, keçmiş gümüş yodid layihələrinin insan sağlamlığı və ya ətraf mühit üzərində əhəmiyyətli bir mənfi təsirinə dair güclü dəlil olmadığını bildirir. Lakin külək istiqamətindəki təsirlərin daha əhatəli araşdırılması lazım olduğu bildirilir.
Süni yağış tətbiqlərinin konkret nəticə verdiyi nümunələrdən biri Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri kimi göstərilir. İllik orta yağışın 200 millimetrdən aşağı olduğu ölkədə, 2000-ci illərin əvvəllərindən bəri bulud toxumlaması araşdırmalarına 20 milyon dollardan çox investisiya qoyulub. Əbu-Dabidəki Milli Meteorologiya Mərkəzinin koordinasiyası ilə aparılan əməliyyatlarda, ölkə üzrə 110 hava stansiyasından alınan məlumatlarla uyğun buludlar müəyyən edilir və ildə təxminən 1000 saatlıq uçuşla duz əsaslı maddələr buludlara səpilərək yağış artırılmağa çalışılır. Məqsəd, səth yağışları ilə yanaşı, yeraltı su ehtiyatlarını da dəstəkləməkdir. Bu texniki müdaxilə, daha geniş miqyaslı bir "səhranı yaşıllaşdırma" strategiyasının bir hissəsidir. Dubay əmiri tərəfindən başladılan "Bir Milyon Ağac" təşəbbüsü çərçivəsində hər il 250 min ağac əkilməsi hədəflənir. Zeytun, xurma və ölkənin milli ağacı olan qaf kimi quraqlığa davamlı növlərə üstünlük verilir.

На фоне глобального потепления и изменения климата усиливаются последствия и опасения по поводу водного кризиса в мировом масштабе. По данным Организации Объединенных Наций, начался период «глобального водного краха», и страны обращаются к засеву облаков, то есть к общеизвестному методу искусственного дождя, для решения проблемы. Наряду с США и Китаем, обладающим крупнейшей в мире программой модификации погоды, такие страны, как Франция, Россия, Индия и Саудовская Аравия, также инвестируют в эту технологию. Основная цель — в определенной степени контролировать время и количество осадков. Однако этот метод вызывает споры как с научной, так и с геополитической точек зрения. Что такое засев облаков и как он работает?
Как сообщает Redaksiya, засев облаков — это техника модификации погоды, направленная на повышение способности существующих облаков образовывать дождь или снег. При этом методе в облака обычно распыляются очень мелкие частицы, такие как йодид серебра. Эти частицы стимулируют образование капель воды или кристаллов льда, ускоряя процесс выпадения осадков. Однако этот метод имеет ограничения. Он может воздействовать только на существующие облака и ограничен определенной географической областью и временными рамками. По долгосрочным оценкам, он увеличивает количество осадков на местном уровне примерно на 5% до 15%.
С другой стороны, применение засева облаков не ново, его история уходит корнями в 1940-е годы. Тем не менее, в 1970-х и 1980-х годах интерес значительно снизился. Самой важной причиной этого было то, что невозможно было надежно измерить, сколько осадков фактически вызвало вмешательство. В последние годы, благодаря развитию технологий измерения и анализа воздействия, результаты операций могут быть подтверждены более точно. По мнению экспертов, существует две основные причины возобновления интереса. Во-первых, водные ресурсы становятся более уязвимыми из-за изменений в климатических моделях и моделях осадков. Эта ситуация побуждает лиц, принимающих решения, искать более креативные решения, особенно в регионах с высоким риском засухи. Второй важный фактор — технический прогресс, достигнутый в последние годы. Системы, способные измерять воздействие засева облаков в режиме реального времени, повышают доверие инвесторов и общественных органов. Одним из показателей растущего интереса в секторе является увеличение числа сотрудников американской компании Rainmaker, работающей в этой области, с 19 до 120 менее чем за год. Компания стремится замедлить растущую засуху, особенно на западе США. Хотя название компании намекает на дождь, большая часть ее проектов направлена на образование снега, а не дождя. Увеличение снежного покрова способствует водоснабжению, питая резервуары за счет таяния снега в горных районах весной и летом.
Применение засева облаков используется для различных целей. Китай вмешивается в облака с помощью ракетных систем, а также самолетов и беспилотных летательных аппаратов. Этот метод использовался для управления осадками во время Летних Олимпийских игр 2008 года в Пекине. В Объединенных Арабских Эмиратах вмешательство в облака осуществляется с помощью ракет с солевым составом, а Саудовская Аравия потратила 256 миллионов долларов в 2022 году на первый год своей региональной программы. Сообщается, что Китай поддержал свою программу модификации погоды примерно на 2 миллиарда долларов в период с 2014 по 2021 год. Индия также провела испытание этого метода, применяемого более чем в 50 странах, но целью было уменьшить сильное загрязнение воздуха в Дели. Несмотря на эту цель, успеха достичь не удалось, поскольку дождь не образовался из-за недостаточной влажности атмосферы. Тем не менее, после эксперимента было зафиксировано измеримое снижение уровня твердых частиц. Иран также распылял химикаты в облака в прошлом году в бассейне озера Урмия, чтобы бороться с одной из самых сильных засух за последние десятилетия.
По словам исследователя из Института пустынных исследований Фрэнка Макдоноу, научные исследования и анализ затрат и выгод, проведенные в последние десятилетия, позволили лицам, принимающим решения, более надежно использовать этот метод. Макдоноу подчеркивает, что засев облаков может добавить новую воду в систему, используя естественные процессы в атмосфере, вместо того чтобы истощать существующие поверхностные или подземные воды. В частности, учитывая, что горнолыжные курорты вынуждены производить искусственный снег с использованием накопленной воды, увеличение естественного снегопада означает дополнительный источник для бассейна. Это означает накопление больших резервов в «водном банке» на следующий сезон. По мнению некоторых, метод может обеспечить «умеренное увеличение», но не является революционным решением. С точки зрения затрат, дополнительная вода требует затрат в размере от 1 до 10 долларов за гектар-метр. Хотя эта сумма варьируется, она, как правило, намного ниже, чем при методах опреснения. Поскольку засев облаков работает только с существующими облаками, он сильно зависит от микрофизики облаков. Если нет подходящих условий влажности и температуры, результата не будет. Все еще трудно определить, в какой степени воздействие обусловлено вмешательством человека. Всемирная метеорологическая организация заявляет об отсутствии убедительных доказательств значительного негативного воздействия прошлых проектов с использованием йодида серебра на здоровье человека или окружающую среду. Однако отмечается, что необходимо более тщательно изучить воздействие на направление ветра.
Одним из примеров конкретных результатов применения искусственных дождей являются Объединенные Арабские Эмираты. В стране, где среднегодовое количество осадков составляет менее 200 миллиметров, с начала 2000-х годов в исследования по засеву облаков было инвестировано более 20 миллионов долларов. В рамках операций, проводимых под координацией Национального метеорологического центра в Абу-Даби, подходящие облака определяются на основе данных со 110 метеостанций по всей стране, и попытки увеличить количество осадков путем распыления солевых веществ в облака осуществляются примерно за 1000 часов полета в год. Цель — поддержать не только поверхностные осадки, но и запасы подземных вод. Это техническое вмешательство является частью более масштабной стратегии «озеленения пустыни». В рамках инициативы «Миллион деревьев», начатой эмиром Дубая, планируется ежегодно высаживать 250 тысяч деревьев. Предпочтение отдается засухоустойчивым видам, таким как олива, финик и национальное дерево страны — гаф.