Prezident diplomatik xidmətə qəbulla bağlı Fərman imzalayıb
Diplomatik xidmətə qəbul üzrə müsabiqənin keçirilməsi və diplomatik xidmətə qəbul olunmaq üçün müraciət etmiş şəxslərin sənədlərinin müsahibədən əvvəl yoxlanılması qaydaları təsdiqlənib.
Qaydalara əsasən, diplomatik xidmətə qəbul üzrə müsabiqə ədalətlilik və şəffaflıq prinsipləri əsasında keçiriləcək. Müsabiqə yazılı imtahandan və müsahibədən ibarətdir. Müsabiqənin yazılı imtahan mərhələsini Xarici İşlər Nazirliyinin sifarişi əsasında Dövlət İmtahan Mərkəzi, müsahibə mərhələsini XİN keçiriləcək.
Müsabiqə Nazirlər Kabinetinin müəyyən etdiyi ali təhsil ixtisasları təsnifatına uyğun olaraq, humanitar və sosial, iqtisadiyyat və idarəetmə
ixtisas qrupları, habelə ictimai səhiyyə, dövlət təhlükəsizliyi və idarəetmə, ictimai təhlükəsizlik və idarəetmə, sərhəd təhlükəsizliyi və idarəetmə ixtisasları əsasında təşkil ediləcək.
Azərbaycanın diplomatik nümayəndəliklərində və konsulluqlarında diplomatik xidmətə qəbul Azərbaycan Prezidentinin və Azərbaycan xarici işlər nazirinin təyinatı əsasında həyata keçiriləcək.

The rules for holding a competition for admission to the diplomatic service and for the pre-interview review of documents submitted by individuals applying for admission to the diplomatic service have been approved.
The editorial office reports that President Ilham Aliyev signed a decree in this regard.
According to the rules, the competition for admission to the diplomatic service will be held on the principles of fairness and transparency. The competition consists of a written exam and an interview. The written exam stage of the competition will be conducted by the State Examination Center upon the order of the Ministry of Foreign Affairs, and the interview stage will be conducted by the Ministry of Foreign Affairs.
The competition will be organized based on humanitarian and social, economics and management
specialty groups, as well as public health, state security and management, public safety and management, border security and management specialties, in accordance with the classification of higher education specialties determined by the Cabinet of Ministers.
Admission to the diplomatic service in Azerbaijan's diplomatic missions and consulates will be carried out based on the appointments of the President of Azerbaijan and the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan.