Prezident diplomatik xidmətə qəbulla bağlı Fərman imzalayıb
Diplomatik xidmətə qəbul üzrə müsabiqənin keçirilməsi və diplomatik xidmətə qəbul olunmaq üçün müraciət etmiş şəxslərin sənədlərinin müsahibədən əvvəl yoxlanılması qaydaları təsdiqlənib.
Qaydalara əsasən, diplomatik xidmətə qəbul üzrə müsabiqə ədalətlilik və şəffaflıq prinsipləri əsasında keçiriləcək. Müsabiqə yazılı imtahandan və müsahibədən ibarətdir. Müsabiqənin yazılı imtahan mərhələsini Xarici İşlər Nazirliyinin sifarişi əsasında Dövlət İmtahan Mərkəzi, müsahibə mərhələsini XİN keçiriləcək.
Müsabiqə Nazirlər Kabinetinin müəyyən etdiyi ali təhsil ixtisasları təsnifatına uyğun olaraq, humanitar və sosial, iqtisadiyyat və idarəetmə
ixtisas qrupları, habelə ictimai səhiyyə, dövlət təhlükəsizliyi və idarəetmə, ictimai təhlükəsizlik və idarəetmə, sərhəd təhlükəsizliyi və idarəetmə ixtisasları əsasında təşkil ediləcək.
Azərbaycanın diplomatik nümayəndəliklərində və konsulluqlarında diplomatik xidmətə qəbul Azərbaycan Prezidentinin və Azərbaycan xarici işlər nazirinin təyinatı əsasında həyata keçiriləcək.

Утверждены правила проведения конкурса на прием на дипломатическую службу и проверки документов лиц, обратившихся для приема на дипломатическую службу до собеседования.
Редакция сообщает, что Президент Ильхам Алиев подписал в связи с этим Указ.
Согласно правилам, конкурс на прием на дипломатическую службу будет проводиться на основе принципов справедливости и прозрачности. Конкурс состоит из письменного экзамена и собеседования. Письменный этап конкурса будет проводиться Государственным экзаменационным центром по заказу Министерства иностранных дел, а этап собеседования – Министерством иностранных дел.
Конкурс будет организован по группам специальностей: гуманитарные и социальные науки, экономика и управление, а также по специальностям общественное здравоохранение, государственная безопасность и управление, общественная безопасность и управление, пограничная безопасность и управление, в соответствии с классификацией высших учебных заведений, установленной Кабинетом Министров.
Прием на дипломатическую службу в дипломатических представительствах и консульствах Азербайджана будет осуществляться на основании назначений Президента Азербайджана и министра иностранных дел Азербайджана.