Pakistanın müdafiə naziri Əfqanıstanla "açıq müharibə" vəziyyətində olduğunu bəyan edib
Pakistanın müdafiə naziri ölkəsinin Əfqanıstanla "açıq müharibə" vəziyyətində olduğunu bəyan edib. Bu bəyanat, İslamabadın Əfqanıstan ərazisində, o cümlədən paytaxt Kabildə həyata keçirdiyi hava zərbələrindən sonra gəlib.
Redaksiya BBC-yə istinadən məlumat verir ki, nazir Xacə Məhəmməd Əsif bildirib ki, "artıq səbrimiz tükənib". Bu hücumlar, Əfqanıstan Talibanının cümə axşamı gecə sərhəddə yerləşən Pakistan hərbi postlarına qarşı genişmiqyaslı əməliyyat elan etməsinin ardınca baş verib.
Bu son hadisələr, iki qonşu ölkə arasında oktyabr ayında əldə olunmuş kövrək atəşkəsə baxmayaraq, son bir neçə ayda baş verən toqquşmaların davamıdır. Keçən il aparılan danışıqlar, düşmənçiliyə tam son qoymaq üçün daha geniş bir razılığa gəlməkdə uğursuz olub, tərəflər bir-birini danışıqlara ciddi yanaşmamaqda günahlandırıblar.
Taliban tərəfinin məlumatına görə, cümə axşamı yerli vaxtla təxminən saat 20:00-da (Qrinviç vaxtı ilə 15:30) "qisas əməliyyatı" başlayıb. Onlar 19 Pakistan hərbi postunu və iki bazanı ələ keçirdiklərini, 55 Pakistan əsgərinin isə öldüyünü bildiriblər. BBC bu iddiaları təsdiqləyə bilməyib.
Pakistan tərəfi dərhal cavab verərək, Talibanın "səhv hesabladığını və ölkənin şimal-qərbindəki Xeybər-Paxtunxva əyalətindəki çoxsaylı yerlərə təxribatsız atəş açdığını" bəyan edib. Bu hücumlara İslamabadın təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən "dərhal və effektiv cavab" verildiyi qeyd olunub.
Daha sonra Pakistan tərəfi cümə axşamı səhər saatlarında Əfqanıstan ərazisində Kabildə, Qəndaharda və Paktikada hədəflərə qarşı bir sıra bombardmanlar həyata keçirib. Bu əməliyyatlar "təxribatsız Əfqanıstan hücumlarına" cavab olaraq adlandırılıb. Bu üç şəhər, 2600 km uzunluğunda olan Pakistan-Əfqanıstan sərhədinə yaxındır.
Pakistan ordusunun sözçüsü Əhməd Şərif Çaudri, 22 Əfqanıstan hərbi hədəfinin vurulduğunu və 200-dən çox Taliban döyüşçüsünün öldürüldüyünü bildirib. O, həmçinin ən azı 12 Pakistan əsgərinin həlak olduğunu əlavə edib. Lakin Talibanın sözçüsü Mücahid, cəmi 13 Taliban döyüşçüsünün öldüyünü, 22-nin isə yaralandığını, 13 mülki şəxsin yaralandığını və naməlum sayda insanın öldüyünü qeyd edib. BBC bu rəqəmləri təsdiqləyə bilməyib.
Bu döyüşlər zamanı tərəflər, özlərinə az ziyan dəydiyini iddia edərək, digər tərəfə ağır itkilər verdiklərini bildiriblər. Əfqanıstan Talibanının sözçüsü Zəbihullah Mücahid, X platformasında dərc etdiyi, lakin sonradan sildiyi bir paylaşımda qrupun cümə axşamı səhər saatlarında Əfqanıstanın Qəndahar və Helmand əyalətlərindəki Pakistan hərbi mövqelərinə hücumlar həyata keçirdiyini elan edib.
Əfqanıstan Talibanı, cümə səhəri Pakistan ərazisindəki bir neçə hədəfə qarşı hava hücumları həyata keçirdiyini bildirib. Taliban hökumətindəki mənbələr BBC-yə bu hücumların Əfqanıstandan idarə olunan pilotsuz təyyarələrlə edildiyini söyləyiblər. Pakistanın İnformasiya Naziri Əttar Tərar, ölkə ordusunun Əfqanıstan pilotsuz təyyarələrinin Svabi, Nouşəhra və Abbottabad şəhərlərinə (burada ordunun hərbi akademiyasının yerləşdiyi hərbi qarnizon şəhəri) istiqamətlənən hücumlarının qarşısını aldığını bildirib.
Pakistanın Baş naziri Şebaz Şərif, ölkəsinin qüvvələrinin "istənilən təcavüzkar ambisiyaları əzmək üçün tam qabiliyyətə malik olduğunu" söyləyərək, "əziz Vətənlərini müdafiə etməkdə heç bir güzəştə gedilmeyeceyine" and içib.
Əfqanıstanda Taliban rəsmiləri cümə günü Pakistan raketlərinin Nəngərxardakı bir qaçqın düşərgəsinə (son zamanlarda Pakistandan gələn Əfqanıstan vətəndaşlarını yerləşdirən) atıldığını və ən azı doqquz nəfərin yaralandığını iddia ediblər. BBC bu məlumatı təsdiqləyə bilməyib. Hücuma məruz qalan Əfqanıstan şəhərlərində sakinlər və yerli rəsmilər BBC Əfqan xidmətinə verdikləri məlumatda, hücumlardan bəri vəziyyətin sakitləşdiyi, lakin sərhədin hər iki tərəfində insanların yüksək həyəcan vəziyyətində qaldığı bildirilib.
Pakistanın Xarici İşlər Naziri İshaq Dar, Türkiyəli həmkarı Hakan Fidan ilə danışıb və "inkişaf edən hadisələr barədə sıx əlaqədə qalmaq" barədə razılığa gəldiklərini, hər ikisinin "sülh və sabitliyin əhəmiyyətini" vurğuladığını nazirlik bildirib. Səudiyyə Ərəbistanına rəsmi səfərdə olan Dar, həmçinin bu ölkənin Xarici İşlər Naziri Feysəl bin Fərhan Əl Səud ilə də analoji söhbət aparıb.
Bu arada, İran Pakistan və Əfqanıstan arasında "dialoqu asanlaşdırmağı" təklif edərək, onları "yaxşı qonşuluq və dialoq yolu ilə fərqliliklərini həll etməyə" çağırıb. Böyük Britaniyanın Xarici İşlər Naziri Yevett Kuper də tərəfləri danışıqlara yenidən başlamağa, "həyəcanın azaldılması üçün təcili addımlar atmağa və mülki şəxslərə daha çox zərərdən çəkinməyə" çağırıb.
Oktyabr ayında iki ölkə arasında kövrək atəşkəsə razılıq verilsə də, danışıqlar düşmənçiliyə tam son qoymaq üçün daha geniş bir razılığa gəlməkdə uğursuz olub və tərəflər bir-birini danışıqlara ciddi yanaşmamaqda günahlandırıblar. Pakistan uzun müddətdir ki, Əfqanıstanın Taliban hökumətini "Pakistan əleyhinə terrorçuları" dəstəkləməkdə ittiham edir və onları ölkədə, o cümlədən paytaxtda bir məsciddə baş verən intihar hücumlarında günahlandırır.

Министр обороны Пакистана заявил о "прямой войне" с Афганистаном
Министр обороны Пакистана заявил, что его страна находится в состоянии "прямой войны" с Афганистаном. Это заявление последовало за авиаударами, нанесенными Исламабадом по территории Афганистана, включая столицу Кабул.
Как сообщает редакция со ссылкой на BBC, министр Хаджа Мухаммад Асиф заявил, что "наше терпение иссякло". Эти удары произошли после того, как движение "Талибан" (признано террористическим в РФ и запрещено) в четверг вечером объявило о широкомасштабной операции против пакистанских военных постов, расположенных на границе.
Эти последние события являются продолжением столкновений, произошедших за последние несколько месяцев, несмотря на хрупкое перемирие, достигнутое между двумя соседними странами в октябре. Переговоры, проведенные в прошлом году, не привели к более широкому соглашению о полном прекращении вражды, при этом стороны обвиняли друг друга в несерьезном отношении к переговорам.
По данным талибов, в четверг около 20:00 по местному времени (15:30 по Гринвичу) началась "операция возмездия". Они заявили, что захватили 19 пакистанских военных постов и две базы, а 55 пакистанских солдат погибли. BBC не смогла подтвердить эти заявления.
Пакистанская сторона немедленно отреагировала, заявив, что талибы "просчитались и открыли неизбирательный огонь по многочисленным объектам в провинции Хайбер-Пахтунхва на северо-западе страны". Было отмечено, что "немедленный и эффективный ответ" был дан силами безопасности Исламабада.
Позднее пакистанская сторона совершила ряд бомбардировок по целям в Афганистане в Кабуле, Кандагаре и Пактике в четверг утром. Эти операции были названы ответом на "непровоцированные афганские атаки". Эти три города находятся недалеко от пакистано-афганской границы протяженностью 2600 км.
Представитель пакистанской армии Ахмед Шариф Чодри заявил, что были поражены 22 афганские военные цели и убито более 200 боевиков "Талибана". Он также добавил, что погибло по меньшей мере 12 пакистанских солдат. Однако представитель "Талибана" Муджахид отметил, что погибло всего 13 боевиков "Талибана", 22 получили ранения, 13 мирных жителей получили ранения, а количество погибших неизвестно. BBC не смогла подтвердить эти цифры.
Во время этих боевых действий стороны утверждали, что понесли минимальный ущерб, и заявили, что нанесли тяжелые потери противнику. Представитель "Талибана" Забихулла Муджахид в сообщении, опубликованном на платформе X, но впоследствии удаленном, объявил, что группа совершила нападения на пакистанские военные позиции в афганских провинциях Кандагар и Гильменд в четверг утром.
"Талибан" (признан террористической организацией и запрещен в РФ) заявил, что в четверг утром совершил авиаудары по нескольким целям на территории Пакистана. Источники в правительстве "Талибана" сообщили BBC, что эти удары были нанесены беспилотниками, управляемыми из Афганистана. Министр информации Пакистана Аттар Таррар заявил, что армия страны отразила атаки афганских беспилотников, направленные на города Сваби, Ноушехра и Абботтабад (военный гарнизонный город, где расположена военная академия армии).
Премьер-министр Пакистана Шехбаз Шариф заявил, что силы его страны "полностью способны сокрушить любые агрессивные амбиции", и поклялся, что "не будет никаких уступок в защите своей дорогой родины".
В Афганистане представители "Талибана" заявили в пятницу, что пакистанские ракеты были выпущены по лагерю беженцев в Нангархаре (где недавно разместились афганские граждане, прибывшие из Пакистана), и что по меньшей мере девять человек получили ранения. BBC не смогла подтвердить эту информацию. Жители и местные власти в афганских городах, подвергшихся нападению, сообщили службе BBC на пушту, что ситуация успокоилась с момента нападений, но люди по обе стороны границы остаются в состоянии высокого напряжения.
Министр иностранных дел Пакистана Ишак Дар провел переговоры со своим турецким коллегой Хаканом Фиданом и договорился "оставаться в тесном контакте по развивающимся событиям", при этом оба подчеркнули "важность мира и стабильности", сообщило министерство. Дар, находящийся с официальным визитом в Саудовской Аравии, также провел аналогичные переговоры с министром иностранных дел этой страны Фейсалом бин Фарханом Аль Саудом.
Тем временем Иран предложил "облегчить диалог" между Пакистаном и Афганистаном, призвав их "разрешать свои разногласия путем добрососедства и диалога". Министр иностранных дел Великобритании Иветт Купер также призвала стороны возобновить переговоры, "предпринять срочные шаги для снижения напряженности и избежать дальнейшего ущерба гражданскому населению".
Несмотря на то, что в октябре было достигнуто соглашение о хрупком перемирии между двумя странами, переговоры не привели к более широкому соглашению о полном прекращении вражды, и стороны обвиняли друг друга в несерьезном отношении к переговорам. Пакистан давно обвиняет правительство "Талибана" в Афганистане в поддержке "антипакистанских террористов" и обвиняет их в терактах-самоубийствах в стране, в том числе в мечети в столице.