İsrail Baş naziri Benyamin Netanyahu, Qəzzaya hərbi müdaxilə planı üçün ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə birbaşa əlaqə qurmağa çalışır. Məlumata görə, Netanyahu əməliyyatın başlanması üçün Vaşinqtonun razılığını almaq istəyir.
Redaksiya Axios nəşrinə istinadla xəbər verir ki, yüksək səviyyəli israilli rəsmilərdən biri bu barədə təsdiq verərək bildirib: “Baş nazir Netanyahu, ABŞ Prezidenti Tramp ilə danışaraq Qəzzaya hərbi əməliyyat üçün yaşıl işıq almağa çalışır.”
Müşahidəçilər bu təmasların bölgədə atəşkəsin tamamilə pozulması və hərbi eskalasiyanın artması riskini yüksəltdiyini qeyd edirlər.

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху пытается напрямую связаться с президентом США Дональдом Трампом, чтобы получить одобрение на план военного вмешательства в Газе. По имеющимся данным, Нетаньяху хочет получить согласие Вашингтона на начало операции.
Редакция со ссылкой на издание Axios сообщает, что один из высокопоставленных израильских чиновников подтвердил это, заявив: «Премьер-министр Нетаньяху пытается получить зеленый свет на военную операцию в Газе, поговорив с президентом США Трампом».
Наблюдатели отмечают, что эти контакты повышают риск полного нарушения перемирия и усиления военной эскалации в регионе.