Britaniyanın "Economist" jurnalı xəbər verib ki, ABŞ və İran arasında atəşkəsdən sonra neft bazarlarında gərginlik bir qədər azalsa da, bu sakitlik aldadıcıdır. Jurnalın hesabatına görə, enerji bazarları böhran yaşayır və vəziyyət gözlənildiyi kimi stabilləşməyib.
Redaksiya məlumat verir ki, "Economist" öz hesabatında vurğulayıb ki, İranın xarici işlər naziri Hörmüz boğazının "tamamilə açıq" olduğunu elan etdikdən sonra, aprelin 17-də Brent markalı xam neftin qiymətləri 10% düşüb. Lakin cəmi bir neçə saat sonra İran boğazı yenidən bağlayıb ki, bu da növbəti ticarət sessiyasında qiymətlərin 5% artmasına səbəb olub.
"Economist"ə görə, ən böyük təzyiq ilkin olaraq Asiyada hiss olunacaq, çünki o, Körfəz neft ixracatının əsas istiqamətidir. Bəzi Asiya neft emalı zavodları xam neft çatışmazlığı səbəbindən əməliyyat sürətlərini azaldıb, benzin, dizel və təyyarə yanacağının spot qiymətləri isə artıb.

Британский журнал "Economist" сообщил, что хотя напряженность на нефтяных рынках несколько снизилась после перемирия между США и Ираном, это спокойствие обманчиво. Согласно отчету журнала, энергетические рынки переживают кризис, и ситуация не стабилизировалась, как ожидалось.
Редакция сообщает, что "Economist" в своем отчете подчеркнул, что после того, как министр иностранных дел Ирана объявил Ормузский пролив "полностью открытым", 17 апреля цены на сырую нефть марки Brent упали на 10%. Однако всего через несколько часов Иран вновь закрыл пролив, что привело к росту цен на 5% на следующей торговой сессии.
По данным "Economist", наибольшее давление изначально будет ощущаться в Азии, поскольку она является основным направлением экспорта нефти из Персидского залива. Некоторые азиатские нефтеперерабатывающие заводы снизили темпы работы из-за нехватки сырой нефти, а спотовые цены на бензин, дизельное топливо и авиакеросин выросли.