Britaniyanın "Economist" jurnalı xəbər verib ki, ABŞ və İran arasında atəşkəsdən sonra neft bazarlarında gərginlik bir qədər azalsa da, bu sakitlik aldadıcıdır. Jurnalın hesabatına görə, enerji bazarları böhran yaşayır və vəziyyət gözlənildiyi kimi stabilləşməyib.
Redaksiya məlumat verir ki, "Economist" öz hesabatında vurğulayıb ki, İranın xarici işlər naziri Hörmüz boğazının "tamamilə açıq" olduğunu elan etdikdən sonra, aprelin 17-də Brent markalı xam neftin qiymətləri 10% düşüb. Lakin cəmi bir neçə saat sonra İran boğazı yenidən bağlayıb ki, bu da növbəti ticarət sessiyasında qiymətlərin 5% artmasına səbəb olub.
"Economist"ə görə, ən böyük təzyiq ilkin olaraq Asiyada hiss olunacaq, çünki o, Körfəz neft ixracatının əsas istiqamətidir. Bəzi Asiya neft emalı zavodları xam neft çatışmazlığı səbəbindən əməliyyat sürətlərini azaldıb, benzin, dizel və təyyarə yanacağının spot qiymətləri isə artıb.

Britain's "Economist" magazine reported that although tensions in oil markets have somewhat eased after the ceasefire between the US and Iran, this calm is deceptive. According to the magazine's report, energy markets are experiencing a crisis, and the situation has not stabilized as expected.
The editorial office reports that "Economist" emphasized in its report that after Iran's foreign minister declared the Hormuz Strait "completely open," prices for Brent crude oil fell by 10% on April 17. However, just a few hours later, Iran closed the strait again, which led to a 5% increase in prices in the next trading session.
According to "Economist," the greatest pressure will initially be felt in Asia, as it is the main destination for Gulf oil exports. Some Asian oil refineries have reduced their operating speeds due to a shortage of crude oil, while spot prices for gasoline, diesel, and jet fuel have increased.