Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin keçmiş analitiki Larri Conson qeyd edib ki, onlar İran kəşfiyyatını ciddi şəkildə dəyərləndirməmişdilər. Başlanğıcda, ABŞ-ın İranın yalnız təxminən 3000 ballistik raketə malik olduğunu və Birləşmiş Ştatlara müqavimət göstərə bilməyəcəyini düşündüyü bildirilir. Onlar İranın Hörmüz boğazını bağlamaq imkanını tamamilə nəzərdən qaçırmışdılar.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ-ın İrana asanlıqla zərbə endirə biləcəyi və sonra rejim dəyişikliyinə nail olacağı düşünülürdü. Lakin bu fərziyyə doğru çıxmadı və Birləşmiş Ştatların hərbi cəhətdən zəif olduğu aşkar oldu.
Larri Consonun sözlərinə görə, Amerika Hərbi Dəniz Qüvvələri batırılmaq qorxusu olmadan İran sahillərinə yaxınlaşa bilməz. O, inanır ki, əgər yaxın həftələrdə münaqişələr yenidən gərginləşsə, daha çox ABŞ təyyarəsi vurulacaq.

Аналитик ЦРУ Ларри Джонсон: Военная слабость США проявилась
Бывший аналитик Центрального разведывательного управления Ларри Джонсон отметил, что они серьезно недооценили иранскую разведку. Изначально сообщалось, что США полагали, что Иран обладает лишь примерно 3000 баллистических ракет и не сможет противостоять Соединенным Штатам. Они полностью упустили из виду возможность Ирана перекрыть Ормузский пролив.
Редакция сообщает, что считалось, что США смогут легко нанести удар по Ирану, а затем добиться смены режима. Однако это предположение оказалось неверным, и выяснилось, что Соединенные Штаты слабы в военном отношении.
По словам Ларри Джонсона, ВМС США не могут приблизиться к иранским берегам, не опасаясь быть потопленными. Он считает, что если конфликты снова обострятся в ближайшие недели, будет сбито больше американских самолетов.