Avropa qüvvələrinin Ukraynada mümkün səlahiyyətləri barədə Almaniya kansleri Merz son açıqlamasında Rusiyanın atəşkəsi pozacağı təqdirdə qüvvələrin güc tətbiq edə biləcəyini bildirib. O, təhlükəsizlik mexanizmlərinin bölgədə sabitlik üçün geniş çərçivə yaratdığını vurğulayıb.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Merz Avropa və ABŞ tərəfindən verilən təhlükəsizlik təminatlarının sülhməramlı qüvvələrə zəruri şəraitdə hücumları dəf etmək səlahiyyəti verdiyini qeyd edib. Bu çərçivə gələcək atəşkəs razılaşmasının qorunması üçün əsas mexanizm kimi təqdim olunur.
Kansler Merz ABŞ-ın atəşkəsdən sonra Ukraynanı NATO müdafiə çətiri altında qorumağa hazır olması barədə mövqeyini “Vaşinqtondan gələn güclü və yeni siqnal” kimi səciyyələndirib. O, bu yanaşmanın Avropa təhlükəsizlik arxitekturasında dönüş nöqtəsi ola biləcəyini bildirib.
Açıqlamalara görə, atəşkəsin saxlanılması üçün qarşılıqlı öhdəliklər və koordinasiya olunmuş fəaliyyət mexanizmləri formalaşdırılmaqdadır. Merz, Avropa strukturlarının regionda sabitliyin qorunması üçün daha fəal rol alacağını istisna etməyib.

Merz: Европейские силы могут применить силу для поддержания режима прекращения огня в Украине
В своем последнем заявлении канцлер Германии Мерц коснулся возможных полномочий европейских сил в Украине, заявив, что силы могут применить силу, если Россия нарушит режим прекращения огня. Он подчеркнул, что механизмы безопасности создают широкую основу для стабильности в регионе.
Ссылаясь на источник, редакция сообщает, что Мерц отметил, что гарантии безопасности, предоставленные Европой и США, дают миротворческим силам право отражать нападения при необходимости. Эта основа представлена как основной механизм для поддержания будущего соглашения о прекращении огня.
Канцлер Мерц охарактеризовал позицию США о готовности защищать Украину под зонтиком обороны НАТО после прекращения огня как «сильный и новый сигнал из Вашингтона». Он заявил, что такой подход может стать поворотным моментом в европейской архитектуре безопасности.
Согласно заявлениям, формируются взаимные обязательства и скоординированные механизмы действий для поддержания режима прекращения огня. Мерц не исключил, что европейские структуры будут играть более активную роль в поддержании стабильности в регионе.