Ankara Böyükşəhər Bələdiyyəsinin sədri Mansur Yavaş sosial media platforması X vasitəsilə İsrailin xarici işlər naziri İsrael Katz-a sərt cavab ünvanlayıb. O, öz bəyanatında İsrailin Qəzza zolağındakı hərəkətlərini qınayaraq, bu əməlləri soyqırım adlandırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Mansur Yavaş öz paylaşımında vurğulayıb ki, soyqırımın kölgəsində danışan şəxslərin nitq söyləməyə heç bir haqqı yoxdur. O əlavə edib ki, Qəzza zolağında uşaqları, qadınları və dinc sakinləri qətlə yetirən bir idarəçiliyin nümayəndəsi olaraq, İsrael Katz danışmalı olan sonuncu şəxsdir.
Bələdiyyə sədri, həmçinin, İsrael Katz-ı Türkiyəyə və türk millətinə qarşı təhdidkar hərəkətlərdən çəkinməyə çağırıb. O qeyd edib ki, əvvəlcə törədilmiş müharibə cinayətlərinə görə cavab verilməlidir, çünki tarix də, vicdan da onu soyqırım törədən şəxs kimi xatırlayacaqdır.

Председатель столичного муниципалитета Анкары Мансур Яваш через социальную медиа-платформу X адресовал резкий ответ министру иностранных дел Израиля Исраэлю Кацу. В своем заявлении он осудил действия Израиля в секторе Газа, назвав их геноцидом.
Редакция сообщает, что Мансур Яваш в своем сообщении подчеркнул, что лица, говорящие в тени геноцида, не имеют никакого права выступать. Он добавил, что как представитель администрации, убивающей детей, женщин и мирных жителей в секторе Газа, Исраэль Кац является последним, кто должен говорить.
Председатель муниципалитета также призвал Исраэля Каца воздержаться от угрожающих действий в отношении Турции и турецкой нации. Он отметил, что сначала необходимо ответить за совершенные военные преступления, поскольку и история, и совесть будут помнить его как человека, совершившего геноцид.