Livan Xarici İşlər Nazirliyi İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçinin Hizbullah barədə səsləndirdiyi açıqlamalara sərt reaksiya verib.
Redaksiya xəbər verir ki, İran rəsmisinin “Biz onlara uzaqdan dəstək veririk” bəyanatı Livanda qəzəblə qarşılanıb. Livan Xarici İşlər Nazirliyi bu sözlərin ölkənin daxili işlərinə qarışmaq kimi qiymətləndirildiyini bəyan edib.
Rəsmi açıqlamada qeyd olunub: “İran Xarici İşlər Nazirliyindən gələn bu cür açıqlamalar qəbuledilməzdir və Livanın suverenliyinə açıq müdaxilədir. Dövlətlərarası münasibətlər qarşılıqlı hörmət və bərabərlik prinsiplərinə əsaslanmalıdır. Dövlət qurumlarından kənarda və onlara zidd şəkildə daxili aktorların dəstəklənməsi Livan dövləti üçün yolverilməzdir.”
Livan hökuməti bu bəyanatla İranın Hizbullah üzərindəki təsirinə açıq şəkildə etiraz edib və ölkənin daxili sabitliyinə zərər vuran hər cür xarici müdaxilənin qarşısını alacağını bildirib.

Министерство иностранных дел Ливана резко отреагировало на заявления министра иностранных дел Ирана Аббаса Аракчи относительно «Хизбаллы».
Редакция сообщает, что заявление иранского чиновника «Мы оказываем им удаленную поддержку» было встречено в Ливане с гневом. Министерство иностранных дел Ливана заявило, что эти слова расцениваются как вмешательство во внутренние дела страны.
В официальном заявлении отмечается: «Подобные заявления, исходящие от Министерства иностранных дел Ирана, неприемлемы и являются открытым вмешательством в суверенитет Ливана. Межгосударственные отношения должны основываться на принципах взаимного уважения и равенства. Поддержка внутренних акторов вне государственных институтов и вопреки им недопустима для ливанского государства.»
Правительство Ливана этим заявлением открыто выразило протест против влияния Ирана на «Хизбаллу» и заявило, что предотвратит любое внешнее вмешательство, наносящее ущерб внутренней стабильности страны.