Kripto ilə ev almaq mümkün olur
Better Home & Finance və Coinbase şirkətləri Fannie Mae tərəfindən təminat altına alınan kreditlərə bağlı yeni ipoteka məhsulu üzərində işləyirlər. Yeni məhsul, alıcılara kripto aktivlərini satmadan ipoteka almağa imkan verəcək.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, bu yenilik, alıcıların ipoteka bağlanarkən kripto aktivlərini girov qoymasına imkan verəcək. Better Home & Finance kredit verən tərəf kimi çıxış edəcək, Coinbase isə məhsulun kripto hissəsini dəstəkləyəcək. Bu struktur iki kreditdən ibarət olacaq: biri standart Fannie Mae tərəfindən təminat altına alınan ipoteka, digəri isə borcalanın kripto aktivləri ilə təmin edilən kredit olacaq.
Məhsulun detalları hələlik məhduddur. Məlumatlara görə, proqramda Bitcoin və USDC-nin iştirakı gözlənilir, lakin tam uyğunluq detalları dərc olunan vaxtda mövcud deyildi. Həmçinin, girov qoyulan kripto aktivlərinin kreditin təminatı olduğu müddətdə ticarətinin mümkün olmayacağı bildirilir. Borcalanlar ilkin ödəniş üçün rəqəmsal aktivlərini satmaq məcburiyyətində qalmayacaqlar. Kripto ilə təmin edilən hissə üzrə faiz dərəcələrinin standart ipoteka qiymətlərindən yuxarı ola biləcəyi qeyd olunur. Fannie Mae-nin mövcud satış təlimatına əsasən, virtual valyuta yalnız ABŞ dollarına çevrildikdən və tənzimlənən maliyyə qurumuna yerləşdirildikdən sonra nəzərə alınır. Bu, yeni strukturun mövcud yanaşmadan bir dəyişiklik olacağını göstərir. Bu addım, 2025-ci ildə FHFA-nın Fannie Mae və Freddie Mac-a ipoteka kreditlərinin qiymətləndirilməsində kripto aktivlərini nəzərə almağı tapşıran sərəncamına uyğundur. Yeni məhsul, kripto aktivlərini birbaşa ipoteka girovuna bağlamaqla bu prosesi daha da irəli aparacaq.

Покупка жилья за криптовалюту становится возможной
Компании Better Home & Finance и Coinbase работают над новым ипотечным продуктом, связанным с кредитами, гарантированными Fannie Mae. Новый продукт позволит покупателям получать ипотеку, не продавая свои криптоактивы.
Redaksiya со ссылкой на источник сообщает, что это новшество позволит покупателям закладывать свои криптоактивы при оформлении ипотеки. Better Home & Finance выступит в качестве кредитора, а Coinbase будет поддерживать крипто-часть продукта. Эта структура будет состоять из двух кредитов: один — стандартная ипотека, гарантированная Fannie Mae, а другой — кредит, обеспеченный криптоактивами заемщика.
Детали продукта пока ограничены. По имеющимся данным, ожидается участие Bitcoin и USDC в программе, однако полные детали совместимости на момент публикации отсутствовали. Также сообщается, что заложенные криптоактивы не будут доступны для торговли, пока они служат обеспечением кредита. Заемщикам не придется продавать свои цифровые активы для первоначального взноса. Отмечается, что процентные ставки по части, обеспеченной криптовалютой, могут быть выше стандартных ипотечных ставок. Согласно действующей инструкции Fannie Mae по продажам, виртуальная валюта учитывается только после ее конвертации в доллары США и размещения в регулируемом финансовом учреждении. Это указывает на то, что новая структура будет отличаться от существующего подхода. Этот шаг соответствует распоряжению FHFA от 2025 года, предписывающему Fannie Mae и Freddie Mac учитывать криптоактивы при оценке ипотечных кредитов. Новый продукт продвинет этот процесс дальше, напрямую связывая криптоактивы с ипотечным залогом.