İsrail İranın Bakı-Ceyhan kəmərinə hücum planının qarşısını aldı
İsrail bazar ertəsi Azərbaycandan Aralıq dənizinə uzanan neft boru kəmərinə, eləcə də Azərbaycandakı İsrail və yəhudi hədəflərinə hücum etməyi planlaşdıran İran şəbəkəsini aşkar etdiyini bəyan edib. Bu açıqlama regional təhlükəsizlik məsələlərinə dair ciddi narahatlıqları gündəmə gətirir.
Redaksiya Reuters-ə istinadla məlumat verir ki, Mossad və Şin Bet kəşfiyyat agentlikləri birgə bəyanat yayaraq, İran İslam İnqilab Keşikçiləri Korpusunun bir neçə həftə əvvəl Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri vasitəsilə Gürcüstandan Türkiyəyə hücum planının qarşısının alındığını bildiriblər. Bu planın ifşası regionda terrorla mübarizə sahəsində mühüm uğur kimi qiymətləndirilir.
Agentliklər həmçinin qeyd ediblər ki, həmin qrup Bakıdakı İsrail səfirliyi və sinaqoq, eləcə də Azərbaycandakı yəhudi icmasının liderləri daxil olmaqla, Azərbaycandakı yəhudi və İsrail hədəflərinə qarşı hücumlar planlaşdırıb. Partlayıcı dronlar və qəlpəli mərmilərə sahib olan şəbəkə üzvləri Azərbaycan səlahiyyətliləri tərəfindən həbs ediliblər.
Bəyanatda bildirilir ki, bu niyyətləri həyata keçirmək üçün qrup İrandakı kuratorlarından birbaşa əmrlər alaraq, fiziki müşahidə və fotoqrafiya daxil olmaqla müxtəlif üsullardan istifadə edərək hədəflər haqqında kəşfiyyat məlumatları toplayıb. Həyata keçirilən gərgin kəşfiyyat araşdırması və əməliyyat fəaliyyətləri nəticəsində SEPAH daxilində qurulmuş bu gizli terror şəbəkəsi və onun komanda zənciri ifşa olunub. İran Xarici İşlər Nazirliyi şərh tələbinə dərhal cavab verməyib.

Израиль в понедельник заявил, что разоблачил иранскую сеть, планировавшую нападение на трубопровод, по которому азербайджанская нефть транспортируется в Средиземное море. Кроме того, эта сеть также планировала операции против израильских и еврейских целей в Азербайджане.
Редакция со ссылкой на Reuters сообщает, что разведывательные агентства Моссад и Шин Бет в совместном заявлении сообщили о предотвращении плана Корпуса стражей исламской революции Ирана по нападению на трубопровод Баку-Тбилиси-Джейхан, который проходит через Грузию в Турцию, несколько недель назад. Агентства отметили, что эта группа планировала нападения на еврейские и израильские цели в Азербайджане, включая посольство Израиля, синагогу в Баку, а также лидеров еврейской общины Азербайджана.
Министерство иностранных дел Ирана не сразу ответило на запрос о комментарии. Члены группы, располагавшие взрывными беспилотными летательными аппаратами и осколочными зарядами, были арестованы азербайджанскими властями.
В заявлении говорится, что "для осуществления своих намерений группа использовала различные методы сбора разведывательной информации о целях, включая физическое наблюдение и фотографирование; все это осуществлялось по прямым указаниям их кураторов в Иране". Также сообщается, что "это разоблачение, интенсивное разведывательное расследо