21 fevral 2026-cı il tarixində dərc edilmiş məqaləyə əsasən, "Google DeepMind" şirkətinin dərman kəşfi sahəsində ixtisaslaşmış törəmə müəssisəsi olan "Isomorphic Labs", süni intellekt əsaslı yeni bir model təqdim edib. Bu model, potensial terapevtik molekullarla zülalların qarşılıqlı təsirini proqnozlaşdırmaq qabiliyyətinə malikdir. Lakin, "AlphaFold" kimi açıq mənbəli alətlərdən fərqli olaraq, "IsoDDE" adlı bu modelin detalları ictimaiyyətə açıqlanmır.
Redaksiya məlumat verir ki, "Isomorphic Labs" tərəfindən hazırlanan "IsoDDE" modeli, 10 fevral tarixində dərc edilmiş 27 səhifəlik texniki hesabatda təsvir edilib. Bu hesabatda, modelin zülalların potensial dərmanlarla və antikor strukturları ilə qarşılıqlı təsirini dəqiq proqnozlaşdırmaq kimi nailiyyətləri qeyd olunur. Lakin, "AlphaFold" kimi açıq mənbəli süni intellekt sistemlərindən fərqli olaraq, "IsoDDE" özəl xarakter daşıyır və texniki sənəddə oxşar nəticələrə necə nail olunduğu barədə məlumat azdır.
Kolumbiya Universitetindən olan hesablamalı bioloq Məhəmməd Əl-Quraishi, "IsoDDE" modelini "AlphaFold4" səviyyəsində bir irəliləyiş kimi qiymətləndirir, lakin modelin detallarının məlum olmamasından narahatlığını bildirir. "IsoDDE"nin arxasında duran modellərin digər təşəbbüslərdən "kökdən fərqli" olduğunu bildirən "Isomorphic" şirkətinin prezidenti Maks Jaderberq, modelin "sirrini" açıqlamaq niyyətində olmadığını qeyd edir. O, bu nailiyyətin "hesablama, məlumat və alqoritmlərin" bir kombinasiyası olduğunu vurğulayır. "Isomorphic" şirkəti, "Johnson and Johnson", "Eli Lilly" və "Novartis" kimi əczaçılıq şirkətləri ilə dərman inkişafı üzrə müqavilələr bağlayıb və öz daxili layihələrinə də malikdir.
Məqalədə, "IsoDDE" modelinin, potensial dərmanların zülallara bağlanma gücünü proqnozlaşdırmaqda "Boltz-2" kimi açıq mənbəli modellərdən və fizika əsaslı metodlardan daha üstün olduğu bildirilir. Həmçinin, modelin, milyardlarla dollarlıq satış həcminə malik terapiyaların əsasını təşkil edən antikorların hədəflərlə qarşılıqlı təsirini proqnozlaşdırmaqda da yüksək nəticələr verdiyi qeyd olunur. "Boltz-2" modelinin həmtəsisçisi Qabriele Corso, "IsoDDE"nin əldə etdiyi nəticələrdə özəl məlumatların mühüm rol oynamadığına inanır və açıq mənbəli məlumatlarla daha çox irəliləyiş əldə etməyin mümkün olduğunu bildirir.

Согласно статье, опубликованной 21 февраля 2026 года, Isomorphic Labs, дочернее предприятие Google DeepMind, специализирующееся на разработке лекарств, представило новую модель на основе искусственного интеллекта. Эта модель способна прогнозировать взаимодействие белков с потенциальными терапевтическими молекулами. Однако, в отличие от общедоступных инструментов, таких как AlphaFold, детали этой модели под названием IsoDDE не раскрываются общественности.
Redaksiya сообщает, что модель IsoDDE, разработанная Isomorphic Labs, описана в 27-страничном техническом отчете, опубликованном 10 февраля. В этом отчете отмечаются достижения модели в точном прогнозировании взаимодействия белков с потенциальными лекарствами и структурами антител. Однако, в отличие от общедоступных систем искусственного интеллекта, таких как AlphaFold, IsoDDE носит закрытый характер, и в техническом документе мало информации о том, как были достигнуты аналогичные результаты.
Вычислительный биолог из Колумбийского университета Мухаммед Аль-Кураиши оценивает модель IsoDDE как прогресс уровня AlphaFold4, но выражает обеспокоенность отсутствием деталей модели. Президент Isomorphic Макс Джадерберг, заявляя, что модели, лежащие в основе IsoDDE, "коренным образом отличаются" от других инициатив, отмечает, что не намерен раскрывать "секрет" модели. Он подчеркивает, что это достижение является комбинацией "вычислений, данных и алгоритмов". Isomorphic заключила соглашения о разработке лекарств с фармацевтическими компаниями, такими как Johnson and Johnson, Eli Lilly и Novartis, а также имеет собственные внутренние проекты.
В статье говорится, что модель IsoDDE превосходит общедоступные модели, такие как Boltz-2, и методы, основанные на физике, в прогнозировании силы связывания потенциальных лекарств с белками. Также отмечается, что модель демонстрирует высокие результаты в прогнозировании взаимодействия антител с мишенями, которые лежат в основе терапевтических средств с объемом продаж в миллиарды долларов. Габриэле Корсо, соучредитель модели Boltz-2, считает, что закрытые данные не сыграли значительной роли в результатах, достигнутых IsoDDE, и что дальнейший прогресс возможен с использованием общедоступных данных.