21 fevral 2026-cı il tarixində dərc edilmiş məqaləyə əsasən, "Google DeepMind" şirkətinin dərman kəşfi sahəsində ixtisaslaşmış törəmə müəssisəsi olan "Isomorphic Labs", süni intellekt əsaslı yeni bir model təqdim edib. Bu model, potensial terapevtik molekullarla zülalların qarşılıqlı təsirini proqnozlaşdırmaq qabiliyyətinə malikdir. Lakin, "AlphaFold" kimi açıq mənbəli alətlərdən fərqli olaraq, "IsoDDE" adlı bu modelin detalları ictimaiyyətə açıqlanmır.
Redaksiya məlumat verir ki, "Isomorphic Labs" tərəfindən hazırlanan "IsoDDE" modeli, 10 fevral tarixində dərc edilmiş 27 səhifəlik texniki hesabatda təsvir edilib. Bu hesabatda, modelin zülalların potensial dərmanlarla və antikor strukturları ilə qarşılıqlı təsirini dəqiq proqnozlaşdırmaq kimi nailiyyətləri qeyd olunur. Lakin, "AlphaFold" kimi açıq mənbəli süni intellekt sistemlərindən fərqli olaraq, "IsoDDE" özəl xarakter daşıyır və texniki sənəddə oxşar nəticələrə necə nail olunduğu barədə məlumat azdır.
Kolumbiya Universitetindən olan hesablamalı bioloq Məhəmməd Əl-Quraishi, "IsoDDE" modelini "AlphaFold4" səviyyəsində bir irəliləyiş kimi qiymətləndirir, lakin modelin detallarının məlum olmamasından narahatlığını bildirir. "IsoDDE"nin arxasında duran modellərin digər təşəbbüslərdən "kökdən fərqli" olduğunu bildirən "Isomorphic" şirkətinin prezidenti Maks Jaderberq, modelin "sirrini" açıqlamaq niyyətində olmadığını qeyd edir. O, bu nailiyyətin "hesablama, məlumat və alqoritmlərin" bir kombinasiyası olduğunu vurğulayır. "Isomorphic" şirkəti, "Johnson and Johnson", "Eli Lilly" və "Novartis" kimi əczaçılıq şirkətləri ilə dərman inkişafı üzrə müqavilələr bağlayıb və öz daxili layihələrinə də malikdir.
Məqalədə, "IsoDDE" modelinin, potensial dərmanların zülallara bağlanma gücünü proqnozlaşdırmaqda "Boltz-2" kimi açıq mənbəli modellərdən və fizika əsaslı metodlardan daha üstün olduğu bildirilir. Həmçinin, modelin, milyardlarla dollarlıq satış həcminə malik terapiyaların əsasını təşkil edən antikorların hədəflərlə qarşılıqlı təsirini proqnozlaşdırmaqda da yüksək nəticələr verdiyi qeyd olunur. "Boltz-2" modelinin həmtəsisçisi Qabriele Corso, "IsoDDE"nin əldə etdiyi nəticələrdə özəl məlumatların mühüm rol oynamadığına inanır və açıq mənbəli məlumatlarla daha çox irəliləyiş əldə etməyin mümkün olduğunu bildirir.

Based on an article published on February 21, 2026, Isomorphic Labs, a subsidiary of Google DeepMind specializing in drug discovery, has introduced a new AI-based model. This model is capable of predicting the interaction between potential therapeutic molecules and proteins. However, unlike open-source tools such as AlphaFold, the details of this model, named IsoDDE, are not publicly disclosed.
Redaksiya reports that the IsoDDE model, developed by Isomorphic Labs, was described in a 27-page technical report published on February 10. This report highlights the model's achievements in accurately predicting the interaction of proteins with potential drugs and antibody structures. However, unlike open-source AI systems like AlphaFold, IsoDDE is proprietary, and the technical document provides little information on how similar results were achieved.
Mohamed AlQuraishi, a computational biologist from Columbia University, rates the IsoDDE model as an advancement on par with AlphaFold4 but expresses concern about the lack of public details. Max Jaderberg, president of Isomorphic, states that the models behind IsoDDE are "fundamentally different" from other initiatives and has no intention of revealing the model's "secret." He emphasizes that this achievement is a combination of "computation, data, and algorithms." Isomorphic has entered into drug development agreements with pharmaceutical companies such as Johnson and Johnson, Eli Lilly, and Novartis, and also has its own internal projects.
The article states that the IsoDDE model is superior to open-source models like Boltz-2 and physics-based methods in predicting the binding strength of potential drugs to proteins. It also notes that the model yields high results in predicting the interaction of antibodies, which form the basis of therapies with billions of dollars in sales, with their targets. Gabriele Corso, co-founder of the Boltz-2 model, believes that proprietary data did not play a significant role in IsoDDE's results and that further progress can be made with open-source data.