Küresel bazarda ABŞ və İran arasında əldə olunmuş müvəqqəti atəşkəsdən sonra diqqət Pakistanın paytaxtı İslamabadda keçiriləcək mühüm üz-üzə görüşə yönəlib. Müharibədən sonra ilk dəfə yüksək səviyyədə baş tutacaq görüş altın qiymətlərindən enerji bazarlarına qədər geniş spektrdə yaxından izlənilir. Diplomatik kanallarda fəallıq davam etdiyi halda, qızıl və neft bazarlarında ehtiyatlı davranış müşahidə olunur.
Redaksiya xəbər verir ki, beynəlxalq bazarlarda qızılın unsiyası dünən 4 781 dollardan ticarət edilib. Enerji bazarlarında isə təchizatın təhlükəsizliyinə dair narahatlıqlar görüşdən əvvəl məhdud dərəcədə yumşalma ilə əvəzlənib; London Brent tipli xam neftin bir barel qiyməti 0,6% azalaraq 93,4 dollara düşüb.
Analitiklər danışıqlardan çıxacaq qərarların, xüsusilə Hörmüz Boğazının vəziyyəti və enerji daşıma (enerji nəqli) xətləri baxımından həlledici olacağını vurğulayırlar.
ABŞ ilə İran arasında 28 fevralda başlayan və regionu müharibəyə sürükləyən prosesin ardından 8 aprel tarixində elan edilən müvəqqəti atəşkəsdən sonra tərəflər ilk dəfə üz-üzə gəlir. İslamabadda keçiriləcək danışıqlarda ABŞ nümayəndə heyətinə prezidentin köməkçisi (Başçı müavini) JD Vans, İran nümayəndə heyətinə isə Məclis sədri Muhammed Bakır Kalibaf rəhbərlik edir. Kalibaf toplantı öncəsi açıqlamalarında ABŞ-yə qarşı etimad problemi yaşadıqlarını, lakin xalqın hüquqlarının verilməsi şərti ilə razılaşmaya hazır olduqlarını bildirib.

Осторожность на рынках золота и нефти после перемирия между США и Ираном в Исламабаде
После временного перемирия между США и Ираном на мировом рынке внимание сосредоточено на важной личной встрече, которая состоится в столице Пакистана Исламабаде. Встреча, которая станет первой на высоком уровне после войны, внимательно отслеживается в широком спектре — от цен на золото до энергетических рынков. В то время как активность по дипломатическим каналам продолжается, на рынках золота и нефти наблюдается осторожное поведение.
Редакция сообщает, что на международных рынках унция золота вчера торговалась по 4 781 доллару. На энергетических рынках опасения по поводу безопасности поставок перед встречей сменились ограниченным смягчением; цена барреля сырой нефти марки Brent в Лондоне снизилась на 0,6% до 93,4 доллара.
Аналитики подчеркивают, что решения, принятые по итогам переговоров, будут иметь решающее значение, особенно с точки зрения ситуации в Ормузском проливе и линий транспортировки энергии.
После временного перемирия, объявленного 8 апреля, после процесса, начавшегося 28 февраля между США и Ираном и втянувшего регион в войну, стороны впервые встречаются лицом к лицу. На переговорах в Исламабаде делегацию США возглавляет помощник президента (заместитель главы) Джей Ди Вэнс, а иранскую делегацию — председатель Меджлиса Мохаммад Багер Калибаф. В своих заявлениях перед встречей Калибаф отметил, что у них есть проблема доверия к США, но они готовы к соглашению при условии соблюдения прав народа.