Küresel bazarda ABŞ və İran arasında əldə olunmuş müvəqqəti atəşkəsdən sonra diqqət Pakistanın paytaxtı İslamabadda keçiriləcək mühüm üz-üzə görüşə yönəlib. Müharibədən sonra ilk dəfə yüksək səviyyədə baş tutacaq görüş altın qiymətlərindən enerji bazarlarına qədər geniş spektrdə yaxından izlənilir. Diplomatik kanallarda fəallıq davam etdiyi halda, qızıl və neft bazarlarında ehtiyatlı davranış müşahidə olunur.
Redaksiya xəbər verir ki, beynəlxalq bazarlarda qızılın unsiyası dünən 4 781 dollardan ticarət edilib. Enerji bazarlarında isə təchizatın təhlükəsizliyinə dair narahatlıqlar görüşdən əvvəl məhdud dərəcədə yumşalma ilə əvəzlənib; London Brent tipli xam neftin bir barel qiyməti 0,6% azalaraq 93,4 dollara düşüb.
Analitiklər danışıqlardan çıxacaq qərarların, xüsusilə Hörmüz Boğazının vəziyyəti və enerji daşıma (enerji nəqli) xətləri baxımından həlledici olacağını vurğulayırlar.
ABŞ ilə İran arasında 28 fevralda başlayan və regionu müharibəyə sürükləyən prosesin ardından 8 aprel tarixində elan edilən müvəqqəti atəşkəsdən sonra tərəflər ilk dəfə üz-üzə gəlir. İslamabadda keçiriləcək danışıqlarda ABŞ nümayəndə heyətinə prezidentin köməkçisi (Başçı müavini) JD Vans, İran nümayəndə heyətinə isə Məclis sədri Muhammed Bakır Kalibaf rəhbərlik edir. Kalibaf toplantı öncəsi açıqlamalarında ABŞ-yə qarşı etimad problemi yaşadıqlarını, lakin xalqın hüquqlarının verilməsi şərti ilə razılaşmaya hazır olduqlarını bildirib.

Caution in Gold and Oil After US-Iran Ceasefire in Islamabad
Following the temporary ceasefire achieved between the US and Iran in the global market, attention has shifted to an important face-to-face meeting to be held in Islamabad, the capital of Pakistan. This high-level meeting, the first since the war, is being closely monitored across a wide spectrum, from gold prices to energy markets. While diplomatic activity continues, cautious behavior is observed in the gold and oil markets.
Redaksiya reports that an ounce of gold traded at $4,781 in international markets yesterday. In energy markets, concerns about supply security were replaced by a limited softening before the meeting; the price of a barrel of London Brent crude oil decreased by 0.6% to $93.4.
Analysts emphasize that the decisions emerging from the talks will be crucial, especially in terms of the situation in the Strait of Hormuz and energy transportation lines.
The parties are meeting face-to-face for the first time after the temporary ceasefire announced on April 8, following the process that began on February 28 between the US and Iran and dragged the region into war. In the talks to be held in Islamabad, the US delegation is led by President's Assistant (Deputy Head) JD Vance, and the Iranian delegation by Parliament Speaker Mohammad Bagher Ghalibaf. In his statements before the meeting, Ghalibaf stated that they have a trust issue with the US but are ready for an agreement on the condition that the rights of the people are granted.