İskəndər raketi: Ukrayna hökumətindəki hadisənin təfərrüatları araşdırılır
Ukrayna hökumətinin binasına düşən Rusiya istehsalı olan "İskəndər" raketinin qalıqları ilə bağlı məlumatlar yayılıb. Hadisə ilə əlaqədar araşdırmalar aparılır, lakin ətraflı məlumatlar hələlik açıqlanmayıb. Bu hadisə, Ukrayna ərazisindəki münaqişənin gərginliyini bir daha nümayiş etdirir.
Redaksiya xəbər verir ki, Ukrayna Daxili İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi Mariana Reva yerli mediaya verdiyi açıqlamada, raketin qalıqlarının nazirlər kabinetinin binasına düşdüyünü bildirib. Reva, hadisənin təfərrüatları və zərər dəyməsi ilə bağlı əlavə məlumat verməkdən çəkinib, lakin araşdırmaların davam etdiyini vurğulayıb. Bu hadisə, Ukrayna hökumətinin əsas binalarının təhlükəsizliyi ilə bağlı suallar doğurur.
Hadisənin baş verdiyi əraziyə təcili yardım və hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları cəlb edilib. Raket qalıqlarının təhlükəsizliyi təmin edildikdən sonra, hadisənin səbəbləri və nəticələri ilə bağlı ətraflı araşdırmalara başlanılacaq. Ukrayna tərəfi, beynəlxalq ictimaiyyəti baş verənlərlə bağlı məlumatlandırmağa və hadisəyə adekvat reaksiya verməyə çağırıb.

Распространилась информация об обломках российской ракеты «Искандер», упавших на здание правительства Украины. В связи с инцидентом ведутся расследования, однако подробная информация пока не разглашается. Это событие еще раз демонстрирует напряженность конфликта на территории Украины.
Редакция сообщает, что представитель Министерства внутренних дел Украины Марьяна Рева в заявлении местным СМИ сообщила, что обломки ракеты упали на здание Кабинета министров. Рева воздержалась от предоставления дополнительной информации о деталях инцидента и причиненном ущербе, но подчеркнула, что расследования продолжаются. Этот инцидент вызывает вопросы о безопасности основных зданий правительства Украины.
На место происшествия были привлечены сотрудники скорой помощи и правоохранительных органов. После обеспечения безопасности обломков ракеты будут начаты подробные расследования причин и последствий инцидента. Украинская сторона призвала международное сообщество информировать о произошедшем и адекватно реагировать на инцидент.