İran xarici işlər naziri ölkədə sakitliyin bərpa olunduğunu açıqladı
İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi Fox News telekanalına müsahibəsində ölkədə vəziyyətin nəzarət altında olduğunu və hazırda sakitliyin hökm sürdüyünü bildirib. Onun sözlərinə görə, son günlərdə baş verən hadisələrdən sonra təhlükəsizlik təmin edilib və dövlət strukturları tam fəaliyyət göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, nazir ABŞ prezidenti Donald Trampa müraciət edərək iyun ayında yol verilmiş səhvin təkrarlanmamasını tövsiyə edib. O bildirib ki, uğursuz təcrübənin yenidən sınanması eyni nəticəyə gətirib çıxarar və müharibə ilə diplomatiya arasında seçim edilərsə, diplomatiya daha düzgün yoldur.
Müsahibə zamanı ölənlərin sayı ilə bağlı sualı cavablandıran iranlı nazir qeyd edib ki, təhlükəsizlik qüvvələri etirazçılara qarşı deyil, terrorçulara qarşı döyüş aparıb. Onun iddiasına görə, silahlı qruplar ABŞ prezidenti Donald Trampı müharibəyə cəlb etmək məqsədilə atəş açıb və bu proses İsrail tərəfindən planlaşdırılmış təxribat olub.
Nazir həmçinin ali dini liderin sosial şəbəkədə sərt ritorika nümayiş etdirməsini müharibə şəraitində normal hal kimi izah edib. Onun sözlərinə görə, üç gün davam edən anti-terror əməliyyatlarından sonra ölkədə tam sakitlik yaranıb və hökumət vəziyyətə tam nəzarət edir.

Iran's Foreign Minister Abbas Araghchi stated in an interview with Fox News that the situation in the country is under control and that calm currently prevails. According to him, security has been ensured after the recent events, and state structures are fully operational.
The editorial reports that the minister addressed U.S. President Donald Trump, advising against repeating the mistake made in June. He stated that attempting an unsuccessful experiment again would lead to the same outcome, and if a choice is made between war and diplomacy, diplomacy is the more correct path.
Answering a question about the number of casualties during the interview, the Iranian minister noted that security forces fought against terrorists, not protesters. He claimed that armed groups opened fire with the aim of involving U.S. President Donald Trump in a war, and this process was a provocation planned by Israel.
The minister also explained the supreme religious leader's display of harsh rhetoric on social media as normal in a state of war. According to him, after three days of anti-terror operations, complete calm has been established in the country, and the government has full control of the situation.