İran xarici işlər naziri ölkədə sakitliyin bərpa olunduğunu açıqladı
İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi Fox News telekanalına müsahibəsində ölkədə vəziyyətin nəzarət altında olduğunu və hazırda sakitliyin hökm sürdüyünü bildirib. Onun sözlərinə görə, son günlərdə baş verən hadisələrdən sonra təhlükəsizlik təmin edilib və dövlət strukturları tam fəaliyyət göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, nazir ABŞ prezidenti Donald Trampa müraciət edərək iyun ayında yol verilmiş səhvin təkrarlanmamasını tövsiyə edib. O bildirib ki, uğursuz təcrübənin yenidən sınanması eyni nəticəyə gətirib çıxarar və müharibə ilə diplomatiya arasında seçim edilərsə, diplomatiya daha düzgün yoldur.
Müsahibə zamanı ölənlərin sayı ilə bağlı sualı cavablandıran iranlı nazir qeyd edib ki, təhlükəsizlik qüvvələri etirazçılara qarşı deyil, terrorçulara qarşı döyüş aparıb. Onun iddiasına görə, silahlı qruplar ABŞ prezidenti Donald Trampı müharibəyə cəlb etmək məqsədilə atəş açıb və bu proses İsrail tərəfindən planlaşdırılmış təxribat olub.
Nazir həmçinin ali dini liderin sosial şəbəkədə sərt ritorika nümayiş etdirməsini müharibə şəraitində normal hal kimi izah edib. Onun sözlərinə görə, üç gün davam edən anti-terror əməliyyatlarından sonra ölkədə tam sakitlik yaranıb və hökumət vəziyyətə tam nəzarət edir.

Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи в интервью телеканалу Fox News заявил, что ситуация в стране находится под контролем и в настоящее время царит спокойствие. По его словам, после событий последних дней обеспечена безопасность, и государственные структуры функционируют в полном объеме.
Редакция сообщает, что министр обратился к президенту США Дональду Трампу, рекомендовав не повторять ошибку, допущенную в июне. Он отметил, что повторение неудачного эксперимента приведет к тому же результату, и если выбирать между войной и дипломатией, то дипломатия является более правильным путем.
Отвечая на вопрос о числе погибших во время интервью, иранский министр отметил, что силы безопасности вели борьбу не против протестующих, а против террористов. По его утверждению, вооруженные группы открыли огонь с целью вовлечь президента США Дональда Трампа в войну, и этот процесс был спланированной Израилем провокацией.
Министр также объяснил жесткую риторику верховного духовного лидера в социальных сетях как нормальное явление в условиях войны. По его словам, после трехдневных контртеррористических операций в стране установилось полное спокойствие, и правительство полностью контролирует ситуацию.